Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Mountain Lion

os x mountain lion 10.8

  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#81 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 22 March 2012 - 10:42

Mac-urile nu trebuie să fie deschise simultan. Și să nu uităm că această facilitate va funcționa și pe dispozitivele cu iOS. Fiecare dispozitiv cu OS X sau iOS își stochează în iCloud ultimele taburi vizitate.

La ce folosește? Păi de exemplu mie mi se întâmplă destul de des următoarea situație: lucrez la un proiect și încep să caut diverse chestii pe net folosind Safari pe iPad. Deschid două, trei sau mai multe taburi. La un moment dat vreau să mă mut pe Mac și să continui documentarea acolo. Posibilitatea de a accesa fix aceleași adrese pe care le-am avut în Safari pe iPad mi se pare utilă. Da, aș fi putut face același lucru cu bookmarks sau cu Reading List, însă după ce mi-am făcut o curățenie generală în lista uriașă de favorite pe care o aveam, m-am hotărât să nu mai pun orice site acolo.

#82 silvestro2in1

silvestro2in1

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 08 April 2012 - 08:34

Ceva noutati despre cum se misca ML in ultima versiune developer?

#83 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 08 April 2012 - 10:18

De ce te-ar frământa chestiunea asta de vreme ce nu-l folosești?

#84 silvestro2in1

silvestro2in1

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 08 April 2012 - 18:57

De ce te-ar frământa chestiunea asta de vreme ce nu-l folosești?


si tu acuma... e interesant sa "vezi" incotro se indereapta lucrurile iar in topicul acesta se regasesc cele mai interesante noutati despre ML.
Parca erai printre cei ce aveau acces la versiunile developerilor. Sa nu imi zici ca nu esti curios cand se anunta vreun SO/update nou :)

#85 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 08 April 2012 - 19:01

Hm, nu prea... motivul? banalizarea și rutinizarea metodelor folosite, ignorarea multor chestiuni tehnice „de detaliu”, care ne fac viața mai frumoasă etc. etc. Probabil am cam îmbătrînit, e timpul să las locul altora mai juni și mai activi. Ar fi multe de discutat aici, poate la o bere, la o cafea...

#86 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 09 April 2012 - 08:10

Ceva noutati despre cum se misca ML in ultima versiune developer?


Mie DP2 mi se pare mai instabil decât DP1. Am avut câteva crash-uri la operațiuni banale. În rest - nimic nou.

#87 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 10 April 2012 - 11:52

Sper sa rezolve acele Notifications. Ma deranjaza ca notificarile nu au un buton "x" de inchidere. Folosesc Growl si pot inchide notificarea atunci cand ma grabesc si trebuie sa fac un click exact in locul unde apare notificarea, nu sa stau sa astept ca ea sa dispara apoi sa fac click. Stiu ca se pot dezactiva din System Preferences, far cand sunt contra cronometru, o excursie prin SysPrefs e mult. Prefer un buton la indemana sa le pot opri rapid, apoi la re-activare pot trece prin SysPrefs. Rog dezvoltatorii sa scrie la Apple problema asta. Am avut si eu parte de freez-uri si blocari imediat dupa instalarea peste Lion, dupa mai multe rulari s-o "desfundat" si acum merge destul de fluent.

#88 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 April 2012 - 08:11

A aparut DP3.

#89 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 April 2012 - 07:30

Hmm, puteam să jur că am scris un mesaj în acest topic acum câteva zile, în care ziceam că lista de known issues din DP3 este atât de lungă, încât mi-e și frică să-l instalez... :blink: Ciudat cum de nu a apărut.

Oricum, în ciuda acelor known issues, DP3 este mai stabil decât DP2, merge frumușel. Schimbările sunt mai mult cosmetice, nu am remarcat nimic nou cu adevărat important.

#90 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 23 April 2012 - 10:16

Eu singurele probleme pe care le-am remarcat, sunt multitasking-ul, mai ales cand fac switch (Command+Tab) intre Mail, Safari si Messages. Toate ingheata, iar textul apare in reluare in Messages (text = t(1sec)e(1sec)x(1sec)t(1sec)). Dupa un minut, isi revine singur. Consumul de CPU nu apare foarte mare in timpul acestei manifestari, dar eu banuiesc ca sunt datorate transmisiei/receptiei de date pe iCloud.

#91 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 17 May 2012 - 17:07

Inca un update pentru Mountain Lion: build 12A206j.

#92 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 June 2012 - 14:00

Băi, ce-am intuit! Așa e, 10.7.5 ( probe de iunie) și 10.8 acuș-acuș.

#93 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 10 July 2012 - 21:50

A aparut Mountain Lion Gold Master. Probabil aceasta versiune va fi cea finala in 19 iulie.

#94 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 10 July 2012 - 22:06

100% ce-a finala. O are cineva? Pareri?


Sent from my iPad using Tapatalk

#95 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 July 2012 - 22:23

E OK, n-am căzut în c... de emoție, dar are multe chestiuni under the hood care îl fac să meargă mai bine. În rest, pt mine efortul de a‑l face cît mai aproape de iOS nu-mi spun mare lucru. E logic să fie așa, atît timp cît are noimă.
Una peste alta, e bun, e stabil, e rapid... e un leu mai lucrat un pic.

#96 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 11 July 2012 - 10:22

In Lion am fost dezamagit de anumite animatii (full screen/mission control) care nu ruleaza fluent pe ultimul iMac 2011, sper ca ML e altfel.Sent from my iPad using Tapatalk

#97 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 July 2012 - 15:09

Pe de altă parte, ML a avut și, pare-se, încă mai pune probleme procesoarelor de text, vitale unuia ca mine, au tot felul de ciudățenii în plus față de Lion (de ex., nici în Lion nici în ML scroll-ul nu merge fluid în LibreOffice/OO, sare enervant, nu pare un bug al aplicației), ML a avut și are alt fel de probleme cu diverse procesoare de text, dovadă că au modificat ceva în randarea textului.

#98 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 12 July 2012 - 12:02

Da, am sesizat si eu ca inserarea textului este uneori mai greoaie, mai ales daca esti nerabdator si te apuci sa scrii intr-o aplicatie abia lansata (1-2 secunde dupa lansare).

#99 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 12 July 2012 - 16:34

Ei, ăsta ar fi un bug blînd, mai sînt unele mult mai rele. Posibil să fie și problema aplicațiilor, care se va rezolva după lansarea ML și eventuale update-uri la unele aplicații.





Also tagged with one or more of these keywords: os x, mountain lion, 10.8

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users