Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Mountain Lion

os x mountain lion 10.8

  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#41 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 17 February 2012 - 17:05

Interesant: procesul de copiere a fișierelor/dosarelor poate fi anulată din dosarul destinație, cu un clic pe X-ul de pe icon.

10.8-anulare-copiere.jpg

#42 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 17 February 2012 - 17:31

Mi se pare super tare ideea de a actualiza OS X in fiecare an la fel ca iOS :)


Mda, ca să fim nevoiți să ne schimbăm și Macurile odată la doi ani.

#43 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 17 February 2012 - 17:41

Dacă sperați că Mountain Lion ar putea fi gratuit, răspunsul este: probabil nu. O primă dovadă aici.

"...please visit the Mac App Store and purchase OS X Mountain Lion"



#44 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 17 February 2012 - 18:27

Fir-ar să fie. Începusem să sper, aveam chiar o întreagă teorie, cu argumente, zic eu, solide:
  • ar fi fost în spiritul iOS, care este gratuit, acum că tot ne aliniem la iOS
  • ar fi creat destul de multă vâlvă prin presă, fiind primul sistem de operare comercial important care devine gratuit (și nu invers)
  • cei care ar fi avut Snow sau mai jos, ar fi fost nevoiți să cumpere Lion prima dată, pentru a ajunge la Mountain Lion.
  • ultimele două OS X-uri au avut prețuri aproape derizorii (cel puțin comparativ cu Windows), așa că nu cred că Apple câștigă prea mulți bani din vânzarea de sisteme de operare. Publicitatea făcută de faptul că ar fi fost gratis i-ar fi adus probabil mai multe veniuri pe termen mediu și lung

Edited by ClaudiuT, 17 February 2012 - 18:27.


#45 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 17 February 2012 - 18:33

Actualizările software pentru sistem și aplicațiile Apple (chiar și cele nedescărcate din App Store) vor veni de la Mountain Lion încolo prin App Store.

10.8-software-update.jpg

#46 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 17 February 2012 - 18:38

ar fi creat destul de multă vâlvă prin presă, fiind primul sistem de operare comercial important care devine gratuit (și nu invers)


Tehnic vorbind, sistemul este gratuit: atunci când cumperi un Mac nou.
Dincolo de asta, Apple este acum în poziția în care își permite să taxeze aproape orice, chiar dacă pune un preț mic. Câțiva bănuți sunt mult mai buni decât niciun bănuț.

#47 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 17 February 2012 - 22:09

Persistă și în Mountain Lion DP vechea problemă cu imposibilitatea de a folosi scurtătura Cmd ` (comutarea între ferestrele unei aplicații) atunci când tastatura românească este activă. Trebuie musai niște bug reports.

#48 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 17 February 2012 - 22:46

@Tudor ai cumva un apple tv? Eram curios daca merge Airplay Mirroring pe www.vplay.ro cu subtitare/ full screen.

#49 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 17 February 2012 - 23:01

Am incercat, nu merge deloc Airplay Mirroring, cica ar trebui un sistem beta pentru TV.

#50 akbar

akbar

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 69 posts

Posted 18 February 2012 - 01:14

Probabil că ar fi putut introduce toate micile chestii "de rezolvat" într-un update gratuit. Însă Apple ar fi avut de inovat la un nou sistem. Mie mi se pare penibil numele (nu că m-aș fi așteptat la ceva) și mi-e neclar de ce a apărut așa de repede. Adică, n-a ajuns Lion la 10.7.4 și este și anunțat noul sistem de operare. Pe bune?!

Altă chestie pe care aș găsi-o deranjantă (pe lângă forțarea utilizatorului de a actualiza hardware-ul - Leopard încă rulează pe G5-uri!!!) e problema de care menționa Tudor - drag la folder pentru a alege unde să salveze. Și într-adevăr găsesc idioată mutarea acelei funcții. Adică - după atâția ani în care a funcționat așa și toată lumea era obișnuită cu modul ăla de lucru - Apple vine și reinventează roata?!
Mă gândesc să revin la un Snow Leo pe Intel sau chiar Tiger pe bătrânul G5...

Altfel, poate mai inovează nenii de la Ubuntu ceva ca să mai aibe de unde copia nenii de la OSX.

#51 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 18 February 2012 - 21:59

Mă gândesc să revin la un Snow Leo pe Intel sau chiar Tiger pe bătrânul G5...


Adevărul e că Tiger pe G5 zboară.

Dintre sistemele Mac OS X "clasice", adică cele fără arome de iOS, Tiger și Snow Leopard sunt cele mai reușite. Senzația mea e ca și cum până la Lion am avut "Mac OS X Professional", iar de la Lion încoace parcă lucrez pe un fel de "OS X Home Edition". Exemplul cel mai clar de downgrade este Expose, care era o unealtă foarte utilă până în 10.6. În 10.7 au stricat-o dpdv funcțional, dar i-au pus eye-candy. În 10.8 e la fel.

#52 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 19 February 2012 - 11:37

Absolut de acord. Mie unu' ML nu-mi spune absolut nimic, nici spectaculos, nici nespectaculos, las la o parte problemele de testare.

#53 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 February 2012 - 11:54

Mie nici Lion nu mi s-a părut cine știe ce. Și nici acum nu mi se pare, deși îl folosesc zilnic. Țin mine însă că am fost entuziasmat de Snow Leopard, căutam disperat un DVD oficial în primele zile după lansare. Îmi place când Apple se concentrează pe probleme și tehnologii interne și încearcă să scoată un sistem optimizat în locul unuia cu sclipici. Din scurta mea experiență de utilizator de Mac OS X pot spune că cel mai încântat și cel mai așteptat sistem a fost Snow Leopard. Dacă începeam mai repede, probabil mi-ar fi plăcut și Leopard. Nu pot spune că am fost dezamăgit cu Lion sau ML, dar parcă aș fi preferat o altă direcție, nu o apropiere cu orice preț de iOS. Faptul că scot acum anual OS X dă senzația (nu neapărat adevărată însă) de grăbire, de produs nefinisat, lansat doar pentru a satisface un deadline, de a mai scoate niște bani pentru facilități ca share pe Twitter sau Game Center.

Edited by ClaudiuT, 19 February 2012 - 11:55.


#54 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 19 February 2012 - 13:41

Un soi de apropiere a celor două sisteme Mac OS X și iOS mi se pare ceva logic, dar felul cum abordează chestiunea mi se pare negîndit, improvizat. Soluțiile adoptate mi se par fără soliditate internă. În rest, atît timp cît sistemul e închegat și nu face poc, rulează bine aplicațiile, iar aplicațiile sînt OK, numai de bine.
Presupun că Apple are în față două căi de lucru:
- fie extinde procesoarele sale dedicate și la calculatoare, redevenind proprietar și pe procesor, nu numai pe OS, cum era pe vremea PPC-urilor;
- fie permite instalarea OS X -ului și pe alte calculatoare.
Ambele căi sînt posibile, scoaterea „prefixului” mac din denumirea sistemului, devenit OS X, mi se pare că indică a doua cale. Eu unul nu m-aș mira ca Samsung, peste un an-doi, să ruleze OS X. Sau Sony.

#55 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 19 February 2012 - 18:15

După experiența nefericită cu clonele din anii '90, nu cred că Apple mai are de gând să dea OS X altor companii.

#56 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 19 February 2012 - 18:41

Oare de ce nu le dă prin cap să pună taburi în aplicația App Store? Că nu e altceva decât un browser. :unsure:

#57 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 19 February 2012 - 19:46

Da, numai că timpurile s-au schimbat, e altă lume IT acuma față de finalul anilor ’80 și începutul anilor ’90.

#58 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 20 February 2012 - 10:21

Notificările din ML vor fi disponibile doar aplicațiilor cumpărate prin Appstore. Așa că pentru Adium va trebui să folosim în continuare Growl, care astfel nu moare așa de repede. Detali pe ArsTechnica.

#59 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 20 February 2012 - 13:27

Pe Mac mini-ul meu se mișcă exact la fel ca Lion. Adică nici prea-prea, nici foarte-foarte.


10.7.3 se misca mai bine pe MBP-ul meu. GUI-ul are aceeasi senzatie de inertie/lentoare (fata de Snow Leo, care e rapid si snappy), dar tranzitiile sunt uniforme si line, fara sacadare.

#60 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 20 February 2012 - 15:48

Vad ca a aparut din nou procesul SafariDavClient, ceea ce inseamna ca o sa inceapa sa functioneze iCloud din nou. Vestea buna, avem iCloud, vestea proasta, sistemul se va misca mai incet. Inca nu a inceput sa re-sincronizeze Mobile Documents.





Also tagged with one or more of these keywords: os x, mountain lion, 10.8

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users