Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

OS X 10.9 Mavericks

os x mavericks

  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 30 July 2013 - 21:18

Abia astăzi am instalat și eu pentru prima oară Mavericks pe un Mac Mini din 2009. Nu m-am grăbit să-l testez din două motive: primul, pentru că nu mi s-a părut cine știe ce interesant în comparație cu Mountain Lion, iar al doilea, pentru că am așteptat să apară un build ceva mai matur.

 

După ce m-am jucat câteva ore cu el, am rămas la părerea că versiunea Mavericks 10.9 DP4 nu aduce noutăți cu adevărat interesante față de Mountain Lion. Lipsesc elementele "uau", sau încă nu le-am găsit eu. Lista de noutăți de pe situl Apple ne arată o mică evoluție, nicidecum o revoluție.

 

Și totuși am remarcat ceva pozitiv și îmbucurător: pe Mac Mini-ul meu vechi de 4 ani se mișcă sensibil mai iute decât Mountain Lion, și mă refer aici la interfața grafică. De prin Lion mă obsedează faptul că Apple nu a valorificat la maximum chipsetul grafic Nvidia 9400M, care, deși este perimat în comparație cu procesoarele actuale, are suficientă putere ca să afișeze perfect un GUI de OS X cu toate efectele sale. Ei bine, abia acum în Mavericks obsesia mea pare să ia sfârșit.  :D  Am făcut testul meu clasic: Mission Control, zoom-in și zoom out cu un filmuleț de 60 fps, concomitent cu câteva ferestre Safari cu Flash Player mergând. Dacă în 10.7 și 10.8 animațiile sunt sacadate rău de tot, în Mavericks totul merge ca uns.

 

Ceea ce mă face să cred că Mavericks va pune într-adevăr accentul pe performanță, lucru benefic mai ales pentru cei cu computere nu tocmai noi.



#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 July 2013 - 21:40

Da, așa este. De altfel, Apple engineering spune că Mavs va fi, în primul rînd, o ®evoluție „sub capotă”, fiind optimizat radical și rescris pe anumite secvențe. De ex., spune flăcăii, viața bateriei va fi sensibil mai lungă. Ca atare, Mavs ar fi nu spectaculos ca aspect, ci ca performanțe. 

Deocamdată, ne aflăm – totuși – în faza unor probe, deci abia s-ar întrevedea luminița de la capătul tunelului. La un moment dat, am vrut să-l folosesc cotidian, numai așa prinzi bug-uri, dar am renunțat, v. 3 avea încă destule probleme, m-au împiedicat să fac pe eroul. 



#3 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 30 July 2013 - 22:00

Bug vechi pe care nu-l mai repară nimeni niciodată: nici în 10.9 nu merge să trec de la o fereastră la alta cu scurtătura Cmd-Î.



#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 July 2013 - 23:41

Eu sînt acuma în ML și pot. Poți detalia un pic? Te referi la situația când e activat keylayout-ul Romanian (Apple)? sau ce situație?

Dacă la situația cu Romanian, atunci așa e, dar ăsta pare un bug al keylayout-ului, deoarece – dacă folosesc keylayout-ul meu echivalent, Romanian MacLegacy, tu mi-ai sugerat iconița, mai ții minte? – este OK. Sau alte keylayout-uri (nu le-am testat pe toate). Deci workout-ul sugerat ar fi MacLegacy, dacă te-ai obișnuit cu distribuția „legacy”. Și încă o depeșă la Apple pe tema tastaturii. Le voi scrie și eu, nu băgasem de seamă ceea ce spui, dar e normal, nu folosesc tastatura asta din sistem. 

Eu, înainte să public tastaturile alea, țin minte că le-am făcut niște teste cum e cu comenzile de sistem și au ieșit bine. E ciudat că Apple a scăpat detaliul ăsta. Cînd apeși tasta command, teoretic cel puțin, ar trebui să se anuleze secvența î, caracterul redevine cel de bază pe tasta aia, ` [grave]. Hm... 

Tastaturile lor  pt limbi central-est europene mai au și alte incoerențe, le-am scria odată, mi-au dat un răspuns gen „as designed”, așa că nu mi-am mai pierdut timpul să le scriu, mi-am creat propriile mele tastaturi și gata. Noroc că e relativ simplu să le faci. 



#5 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 31 July 2013 - 07:23

Da, e un bug vechi în keylayout-ul Romanian din sistem. Când apăs Cmd, tasta Î nu se transformă în ~, așa cum ar fi normal, deci nu merge nici scurtătura Cmd~. N-a funcționat niciodată chestia asta în OS X.

#6 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 31 July 2013 - 08:58

La editarea textului, scurtătura Command-Alt-Spațiu afișează panoul "observator caractere", cu care se pot introduce emoticoane emoji și caractere mai speciale:

 

observator-caractere.jpg

 

"Observatorul de caractere" a înlocuit characters pallette, care era mai complex (și mai util în anumite situații).  Ba nu, există încă și paleta veche de caractere, dar e ascunsă în panoul respectiv, trebuie să faci scroll cu mausul ca s-o găsești.



#7 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 31 July 2013 - 09:15

O mai veche problemă de-a mea a fost rezolvată pe jumătate. Au introdus niște timpi de snooze la alarmele din iCal, însă nu suficienți. Am nevoie să pot amâna o alarmă pentru ziua următoare, nu numai pentru unul sau cinci minute.

 

snooze-mavericks.jpg

 

Dar oricum, de când cu schimbările nefericite din Lion, am renunțat la iCal și acum folosesc aplicația Due pe iPhone pentru tot ce înseamnă reminders. Oricum am iPhone-ul mereu cu mine, nu-mi mai trebuie nici sincronizare cu alte device-uri.



#8 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 31 July 2013 - 09:22

Dacă evenimentul e mai îndepărtat în timp, atunci apar și alți timpi de snooze. Corect.

 

snooze2.jpg



#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 31 July 2013 - 11:50

Da, e un bug vechi în keylayout-ul Romanian din sistem. Când apăs Cmd, tasta Î nu se transformă în ~, așa cum ar fi normal, deci nu merge nici scurtătura Cmd~. N-a funcționat niciodată chestia asta în OS X.

Da, probabil, dar repet, nu e un bug al OS-ului, e un bug al keylayout-ului. Tastaturile din Mac OS 7.x.–9.x. le-au convertit și, pe alocuri, conversia a fost proastă, s-au corupt niște string-uri. Dacă ai nevoie uzual, pune Romanian MacLegacy și va merge negreșit.



#10 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 31 July 2013 - 12:45

Da, probabil, dar repet, nu e un bug al OS-ului, e un bug al keylayout-ului. 

 

Păi atâta timp cât keylayout-ul este al sistemului iar problema afectează toate aplicațiile, atunci bugul trebuie rezolvat de Apple. E important, pentru că nu toată lumea știe de existența keylayout-urilor alternative. Poți face o sesizare pe tema asta? Cine știe, poate o rezolvă...



#11 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 31 July 2013 - 14:17

Păi atâta timp cât keylayout-ul este al sistemului iar problema afectează toate aplicațiile, atunci bugul trebuie rezolvat de Apple. E important, pentru că nu toată lumea știe de existența keylayout-urilor alternative. Poți face o sesizare pe tema asta? Cine știe, poate o rezolvă...

Le-am scris, da. Sigur că e bugul lor și ar trebui să-l rezolve, dar – de vreme ce ai nevoie de scurtătura aia și nu o poți folosi – soluția ar fi să nu mai folosești acel keylayout, ci altul. 

Am verificat, așa este, cu acel keylayout activ, dacă apeși tasta command, caracterele rămîn pe RO, nu trec pe ASCI! 

Acum sînt chiar curios dacă o rezolvă sau nu. Este o chestiune f. simplă, ar trebui să o vedem rezolvată în următorul build de lucru. Depinde ce importanță dau ei problemei, este o evidentă dovadă de neglijență, dar arată și cîtă importanță dau acestor detalii, spre zero.



#12 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 08 August 2013 - 08:58

A apărut DP5. Singura mea concluzie e că mai au destul de lucru la sistem, are încă multe buguri (unele introduse chiar acum în DP5).



#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 09 August 2013 - 18:22

Cum e cu Romanian? Vreo schimbare, nu am apucat să mă uit.



#14 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 10 August 2013 - 08:00

Nicio schimbare, nu merge scurtătura aia.



#15 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 August 2013 - 15:34

Bănuiam. dă-ți seama că bugu ăsta are ani buni de viață, iar ei, acuma, nu au niciun om care să revizuiască keylayout-urile astea. Eu zic că tot așa va rămîne.



#16 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 22 August 2013 - 09:41

A apărut Developer Preview 6 astă noapte. Merge foarte bine, văd că au reparat diverse chestii mărunte care săreau în ochi în build-urile anterioare. 



#17 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 August 2013 - 19:11

Da, l-am pus și eu de dimineață și am tot stat pe el. Cred că se apropie de forma finală, e stabil, e rapid... În fine, se comportă ca un produs spre final. Mai are unele bug-uri, dar care le-au mai avut și alte build-uri în Lion ori în ML, de ex. reconectarea manuală la o rețea wl dacă routerul e non-Apple. Acuma, bug-ul ăsta a fost rezolvat în ultimul build ML, dar persistă în Mavs. Nu e ceva grav.

L-aș pune parcă pe partiția cu ML să-l fac default OS, dar se pare că nu au un upgrade direct, trebuie să treci prin toate cele anterioare, ceea ce ar însemna să stau o zi călare pe instalat și chiar nu am chef.



#18 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 August 2013 - 20:28

După cum văd, problema tastei command nu s-a rezolvat în Romanian (Apple). Nici nu mă așteptam.



#19 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 23 August 2013 - 06:35

Nici eu nu sunt atat de curios pentru a-l avea ca sistem implicit. Pana acum eram. Mai bine astept versiunea finala, sau macar gold master. Sper ca GM-ul va fi direct in installer. Nici eu nu am chef sa pierd o zi cu toate upgreade-urile.

[Offtopic] Ma gandesc cu groaza ca urmatoarea versiune ar putea arata ca si IOS 7. 



#20 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 August 2013 - 07:33

Nu cred că va arăta ca iOS, dar e clar că vor ca cele două sisteme să se pupe cît mai mult. Are logică chestia asta. Eu aș vedea un viitor iOS mai maleabil, mai aproape de Mac OS, de ex. prin noi facilități dacă îi pui iOS-ului tastatură și maus. 

Mavs mi se pare OK, ce nu-ți place la el? Deocamdată, a avut hibele inerente unui sistem nedus la capăt. Ei spun că a fost rescris pt optimizarea bateriei, deci consum mai mic la viteză cel puțin egală. Ultimul build #6 mi se pare chiar spre viteză f. bună, și nu am jucărie f. nouă, e una late 2008.







Also tagged with one or more of these keywords: os x, mavericks

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users