Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Coda 2 apare pe 24 mai

apps os x web design programare

  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 22 May 2012 - 13:14

Mult așteptata versiune 2 a aplicației Coda va apărea joi 24 mai, ne anunță cei de la Panic. Coda e un editor de cod pentru programatori și designeri web, care și-a câștigat un renume bunicel de la prima versiune, apărută acum cinci ani. La vremea respectivă era o aplicație foarte elegantă care promitea mult, însă în tot timpul ăsta dezvoltarea ei a mers greu. Lipsa unor actualizări substanțiale, care să aducă facilități noi, au aruncat Coda într-un con de umbră. Dar iată că, în sfârșit, apare și versiunea 2. Care e însoțită și de o aplicație Diet Coda pentru iPad!

Important: în primele 24 de ore, ambele aplicații se vor vinde la jumătate de preț.

#2 IronMAN

IronMAN

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 22 May 2012 - 15:56

la fel de bun ca Espresso

#3 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 23 May 2012 - 12:07

Arata bine :)

#4 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 May 2012 - 12:37

Da, Espresso e bunicel, îl folosesc cel mai des, alături de Textmate. Cu Coda 1 nu prea m-am înțeles. Ca editor de text mi s-a părut clar mai slab decât Textmate, și asta în condițiile în care eu nu folosesc nici 50% din capabilitățile Textmate (nu sunt un hand coder dintr-ăla ultra-avansat). Aștept să văd versiunea 2 cum e.

#5 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 24 May 2012 - 10:02

Primele impresii:
  • La fe ca toate aplicațiile Panic, Coda și Diet Coda arată bine, modern.
  • Un mare minus: nu se pot sincroniza siturile (adică informațiile de acces FTP, nu fișierele!) între Coda și Diet Coda. :( E o facilitate care va fi implementată în curând, însă nu pot să cred că au lansat aplicațiile fără chestia asta.
  • Nu reușesc să găsesc o metodă pentru a sincroniza invers un site. Adică de la server spre computer. De exemplu am modificat un site cu Diet Coda, cum fac să sincronizez fișierele cu cele de pe Mac? Le caut manual pe cele modificate și le copiez eu pe computer?


#6 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 24 May 2012 - 18:23

AirPreview pe iPad în Diet Coda este super, păcat că nu merge decât pentru fișierele statice HTML.





Also tagged with one or more of these keywords: apps, os x, web design, programare

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users