Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

DEX offline în Dictionary.app


  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#21 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 05 June 2010 - 03:51

Aici aveți alte două dicționare care trebuie doar puse în mod manul în dosarul dedicat dicționarelor > /Library/Dictionaries/ sau Users/(numele tău)/Library/Dictionaries

#22 Cristi Baluta

Cristi Baluta

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 05 June 2010 - 05:48

Se pare ca everest nu are baza de date in text chior, probabil de-asta nici nu exista inca versiune de mac.
Dar am un dictionar en-ro pentru iPhone si are un sqlite cu 23000 de cuvinte. O fi frumos s-o folosesc, n-o fi... eu am s-o folosesc.

Eugen, ai tot ce trebuie in linkul care l-am pus mai devreme.

#23 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 June 2010 - 07:21

Eugen, cum fac un titlu mai scurt al dicționarelor și cum fac să aibă diacritice standard, fără ? și fără ˜ în loc de ˘.


Dic-ul pus aseară nu e format .dictionary, e un format găsit pe net și întreb dacă se poate converti în format .dictionary. Eun dic albanez-englez de care aș avea nevoie, sincer să fiu. Și de unul englez-maghiar/maghiar-englez (era unul bun, dar nu mai rulează în SL: angol-magyar ssótár).

#24 Cristi Baluta

Cristi Baluta

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 05 June 2010 - 08:37

Ce ai pus aseara este formatul stardict, deci se poate, si te-am intrebat daca-l vrei ca ala en-ro care l-am facut eu sa-ti arate traducerea direct in cautari, sau ca asta care l-ai pus acum cu traducerea in pagina.

#25 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 June 2010 - 08:45

Ce ai pus aseara este formatul stardict, deci se poate, si te-am intrebat daca-l vrei ca ala en-ro care l-am facut eu sa-ti arate traducerea direct in cautari, sau ca asta care l-ai pus acum cu traducerea in pagina.


Cu traducere în pagină, mie unul mi se pare cel mai comod așa, respectiv ca în atașament cînd caut în latină „canes” de exemplu.

#26 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 05 June 2010 - 12:40

Eugen, cum fac un titlu mai scurt al dicționarelor și cum fac să aibă diacritice standard, fără ? și fără ˜ în loc de ˘.
Dic-ul pus aseară nu e format .dictionary, e un format găsit pe net și întreb dacă se poate converti în format .dictionary. Eun dic albanez-englez de care aș avea nevoie, sincer să fiu. Și de unul englez-maghiar/maghiar-englez (era unul bun, dar nu mai rulează în SL: angol-magyar ssótár).

Titlul se modifică din fișierul Info.plist utilizând aplicația Propery List Editor (Suita Xcode) sau TextEdit (Mac OS X) pe care îl găsești aici > /Users/(numele tău)/Library/Dictionaries/quick_rum??ska-svenska.dictionary/Contents/Info.plist > sau > /Library/Dictionaries/quick_rum??ska-svenska.dictionary/Contents/Info.plist (depinde unde l-ai instalat)
Astfel în fișierul Info.plist (dacă îl deshizi cu Propery List Editor) ai doua coloane; în sânta una cu numele 'Key' iar în dreapta una cu numele 'Value'. În coloana 'Key' există un rând în care scrie 'Bundle name' în dreptul acelui rând dar în coloana 'Value' redenumești cum vrei tu. Nu e necesar dar eu mai modific și în dreptul rândului 'Bundle display name' din coloana 'Key', evident în coloana 'Value'.

Vezi poza atașată.

Chestia cu ˜ în loc de ˘ nu pot să îmi dau seama de ce apare la tine, la mine nu apare. Cred că ține direct de aplicația în sine și nu de dicționar.
Dar dacă ține de vreun dicționar anume, în care ai dat căutarea? Vei poza atașată.
Oricum la următoare versiune a pachetului de limbă română vor fi câteva modificări aduse asupra Dictionary.app

Dic-ul pus aseară nu e format .dictionary, e un format găsit pe net și întreb dacă se poate converti în format .dictionary...


Se poate! Deocamdată eu nu am reușit doar prin utilizarea lui DictUnifier.app. Există o metodă prin care se poate face acest lucru, dar pentru aia ai nevoie și de Linux *(UnBuNT) EU nu am așa ceva.

Attached Images

  • Imaginea 4.png
  • Imaginea 8.png

Edited by Eugen Mihalache, 05 June 2010 - 12:46.


#27 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 05 June 2010 - 12:52

Se pare ca everest nu are baza de date in text chior, probabil de-asta nici nu exista inca versiune de mac.
Dar am un dictionar en-ro pentru iPhone si are un sqlite cu 23000 de cuvinte. O fi frumos s-o folosesc, n-o fi... eu am s-o folosesc.

Eugen, ai tot ce trebuie in linkul care l-am pus mai devreme.

De unde pot lua și eu dicționarul pentru iPhone?
Te referi la linkul MainENRO? Dacă da, eu habar nu am ce trebuie să fac cu acel fișier. Motiv pentru care, explicații de genul pas-cu-pas mă ajută mult mai mult. Deoarece nu pot ghici ideile autorului.

#28 Cristi Baluta

Cristi Baluta

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 05 June 2010 - 16:41

Din iTunes desigur.

Ma refer la linkul asta, care reiese din celalalt: http://code.google.c...ppledictionary/

#29 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 June 2010 - 19:07

UnBUNte e o aplicație de Linux? n-ar fi mare bai, găsim. Faci un tutorial pas cu pas? Nu am timp acuma, dar sper să am un pic mai încolo. Dacă tot ne scad salariile, măcar să ne crească timpul liber.

#30 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 05 June 2010 - 19:40

Îmi place hazul. Ubuntu cică le spune. Linux halt... ;) să nu mă întrebi o boabă de aste platforme...

Uite aici ce și cum mai departe../

OffTopic. Deci e adevărată faza cu salariile... Hmm...

#31 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 June 2010 - 19:45

Îmi place hazul. Ubuntu cică le spune. Linux halt... ;) să nu mă întrebi o boabă de aste platforme...

Uite aici ce și cum mai departe../

OffTopic. Deci e adevărată faza cu salariile... Hmm...


Ubuntu este un linux distro. Bun, am Ubuntu, mai departe ce fac? dă-mi un link, ceva.
Nu văd de ce nu ar fi adevărată faza cu salariile, nu am nici un motiv să cred că e o glumă. Dar nu facem politică aici.

#32 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 05 June 2010 - 20:11

Link

#33 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 June 2010 - 20:27

Link


Am descărcat, am citit... Nu pare extraordinar de greu, doar că în clipa asta nu am nici Ubuntu nici alt Debian prin zonă, dar se pare că am ce studia săptămîna viitoare. :rolleyes:

Edited by Cattus Thraex, 05 June 2010 - 20:27.


#34 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 05 June 2010 - 20:31

.. Bun, am Ubuntu,...

Păi ai spus că ai. Mă păcălești acum, sau cum?

#35 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 June 2010 - 20:43

Păi ai spus că ai. Mă păcălești acum, sau cum?


Păi îl am la facultate, acuma sînt la țară, ca omu, pe weekend. L-aș pune acuma, dar nu am viteză prea mare la net aici și nici nu am chef. Oricum, am reținut, nu pare greu, dar îs într-o perioadă mai agitată și nu am timp în exces, dar se face zilele viitoare.
Te grăbești așa tare?

#36 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 05 June 2010 - 21:19

Nu mă grăbesc deloc. Doar că îmi lipseau niște informații.

#37 Cristi Baluta

Cristi Baluta

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 06 June 2010 - 15:06

De ex., acest dicționar albanez-englez se poate converti? Pot face și eu asta? Dacă mă înveți, o iau sistematic. Chiar aș avea nevoie de el.

Am uitat fișierul sau nu s-a putut atașa, e un tar.bz2

L-am convertit, formatul original a fost respins.


Nu merge aici sa urc fisiere prea mari, ti-l trimit pe mail.
Stardict-urile astea nu stiu cine le face dar sunt cam slabute, in jur de 3000 de cuvinte are si asta.

Babylon pare bun, mare, dar nu este deschis. La fel si cu everestul.

#38 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 June 2010 - 21:18

Nu merge aici sa urc fisiere prea mari, ti-l trimit pe mail.
Stardict-urile astea nu stiu cine le face dar sunt cam slabute, in jur de 3000 de cuvinte are si asta.

Babylon pare bun, mare, dar nu este deschis. La fel si cu everestul.


Așa e, scuză-mă că răspund după cîteva ore, am avut curentul picat. Sper să fie făcut de un albanez care măcar a scris corect formele albaneze, că traducerea în engleză parcă a făcută cu dosul.
Tocmai am trecut pe la facultate și mi-am repus Ubuntu să văd cum se fac conversiile astea, dar dacă-s așa slabe toate, mai bine mă las păgubaș.
Mulțumesc de efort, l-am luat la puricat un pic, să vedem – totuși – ce poate.

#39 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 07 June 2010 - 12:00

Am pus un link către DEX Offline în secțiunea de Downloads.

#40 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 19 June 2010 - 09:45

Am pus un link către DEX Offline în secțiunea de Downloads.


Iar aici un link cu alte fișiere .dictionary:

http://m10lmac.blogs...r-leopards.html

Edited by Cattus Thraex, 19 June 2010 - 09:47.





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users