Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

OS X 10.10 Yosemite - opinii


  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#61 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 August 2014 - 22:41

Se pare că acele graphic glitches din versiunile precedente au fost eliminate, Preview și iPhoto se comportă bine acuma (teste superficiale, desigur). 



#62 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 05 August 2014 - 05:04

Ultimul beta 5 pare că se apropie de o formă. 

 

 

Dar de ce ai Beta 5 și eu Beta 1?  :D Căci așa scrie la mine... ce observ eu și este destul de enervant pentru mine ar fi întârzierea cu care se conectează la WiFi... până nu îl iau la scuturat nu se agață de ruter să-l pici!



#63 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 August 2014 - 07:53

ei, păi pui beta 1, apoi faci mata 4 descărcări succesive pe care le detectează software update, cu excepția celui de-al doilea update, care trebuie pus manual, nu am priceput de ce. 



#64 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 05 August 2014 - 15:02

Păi știu eu cum ajung la Beta 5... dar... am descărcat Beta 1, instalat, apoi la software upgrade nu am avut decât iTunes, acum de exemplu dacă verific AppStore la Upgrades nu am nimic, cică le am pe toate. De unde să iau eu 4 descărcări succesive? Oare ( deși la Purchases am Beta 1 ) cum eu am descărcat și instalat ieri să fi fost deja Beta 5 iar AppStore să îl vadă ca Beta 1? Asta spune la mine la System Version... OS X 10.10 (14A299l)



#65 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 August 2014 - 15:24

Păi da, nu știu de ce, dar beta 2 trebuie descărcat manual, dar am uitat adresa. Cică „as designed” zic inginerii de la Apple. După aia însă, totul merge via software update. Să văd dacă mai găsesc adresa aia...



#66 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 05 August 2014 - 17:29

Nu mai căuta link-ul. M-am uitat acum aici [post]https://appleseed.ap...taprogram/guide[/post] și acolo se spune că ultima versiune este cea pe care o am eu. Înseamnă că este cum m-am gândit eu... AppStore spune că am descărcat Beta 1 dar de fapt era Beta 5....



#67 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 August 2014 - 18:28

Acela este beta program, nu știu dacă e identic cu ce am eu, acel beta program pune pe servere altă versiune, cred. Ăsta e un full installer, să înțeleg? Pe programul pe care sînt eu, trebuie acuma să mergi din pas în pas pînă ajungi la 5. Ar fi o chestie să descarc un full installer, dacă e deja disponibil direct la ultima versiune



#68 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 05 August 2014 - 19:07

Păi spune ce scrie în System Report, click apoi pe Software și spune ce versiune este instalată... la mine scrie 14A299l. Dacă scrie același lucru este clar... vorbim de același lucru cu denumiri diferite, dacă nu... înseamnă că...



#69 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 August 2014 - 19:16

14A314h, adică beta 5, deci nu e cum zici, nu e ultima versiune, e #4. Și dacă aplici software update nu descarcă #5?



#70 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 05 August 2014 - 19:55

Nu. Nu apare nimic dacă dau software upgrade… probabil că mai întâi apare la cei care sunt developeri ( eu nu sunt ), cine știe… oricum era o discuție din pricina curiozității, nicidecum nu încercam să fac rost de Beta 5 neapărat. O să instalez Yosemite cu siguranță la momentul lansării lui, versiunile astea sunt ( așa cum le spune și numele ) pentru developeri...



#71 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 August 2014 - 21:37

Înseamnă că acele 1 milion de versiuni beta sînt un build în urmă, nu-mi dau seama și nici nu am timp să analizez problema, în fond flăcăii ăștia de la Apple știu ce fac.



#72 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 05 August 2014 - 21:50

Corect. 



#73 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 05 August 2014 - 22:41

M-am lămurit cum stă treaba... deci ceea ce am eu se cheamă PB1, adică Public Beta, ceea ce nu este același lucru cu DP5, Developer Preview, oferit doar developer-ilor... am aflat de acest lucru citind un thread pe macrumors. Se pare că acest PB1 este de fapt un DP4, care a fost destul de mult timp testat și a dat rezultate mulțumitoare pentru cei de la Apple, discuțiile pe acolo spun în general că se poate instala DP5 peste PB1 ( există și un link pentru download pe acolo ) dar că ar fi mai indicat pentru cei care nu sunt developeri să nu facă pasul acesta întrucât se pare că DP5 este mai instabil... nu știu care este adevărul, nu am testat. Ceea ce mă bucură este în schimb deschiderea porților către publicul larg ( și fără costuri pentru acesta )... cui nu îi plac lucrurile noi?!? Și sunt unul din cei (doar!) 1000000!  :D  :D  :D



#74 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 August 2014 - 22:47

Mie, din contra, mi se pare evident că dp5 este mult mai bine pus la punct decît dp4, cel puțin în ce privește unele probleme precum graphics glitches în iPhoto și Preview, acum – se pare – rezolvate. Au rezolvat și chestiunea cu ventilatoarele care mergeau nebunește. Mie unul mi se pare aproape de final acest dp5, mai au unele probleme cu detectarea driverelor de imprimante.

Sigur, sînt unele aplicații care cer upgrade, cum ar fi Dropbox și Copy, pe care eu le folosesc; Bartender a rezolvat, există deja o versiune beta care merge bine în Yose.

Mie îmi place f. mult noua interfață, sistemul se mișcă deja frumos pe macul meu deloc nou (MB alu late 2008 la 2 Ghz, deci modestuț) etc. 



#75 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 13 August 2014 - 09:46

Ați observat, probabil, că Apple a postat ultima versiune, a 5-a, ca full installer, ceea ce înseamnă că se apropie de forma finală. 



#76 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 September 2014 - 21:02

Și DP 7 e full install, ocazie cu care am trecut ferm pe Yose, l-am pus peste Mavs după un cuvenit backup. Dar se pare că nu-s probleme.



#77 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 September 2014 - 21:01

Azi, marți, Apple a pus candidatul (pre)final. Mie îmi place cum merge și, deja la DP 7, l-am folosit uzual. 



#78 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 30 September 2014 - 22:12

Este versiunea Gold Master Candidate 1.0, ceea ce inseamna ca varianta finala este pe aproape!






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users