Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

OS X 10.10 Yosemite - opinii


  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#41 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 July 2014 - 21:36

Nu sînt în Yose acuma, dar limba se schimbă punînd engleza prima în sys prefs/language and text

Dacă ai reinstalat și e tot româna prima, testul nu e relevant, de altfel, ai reinstalat degeaba de vreme ce deja făcuseși asta cu cîteva ore în urmă, ce rost avea?

Attached Images

  • Screen Shot 2014-07-03 at 22.35.12.png


#42 ovibea

ovibea

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 04 July 2014 - 21:26

Nu sînt în Yose acuma, dar limba se schimbă punînd engleza prima în sys prefs/language and text

Dacă ai reinstalat și e tot româna prima, testul nu e relevant, de altfel, ai reinstalat degeaba de vreme ce deja făcuseși asta cu cîteva ore în urmă, ce rost avea?

tot asa e . nu functioneaza , aceeasi eroare si dupa ce am pus pe engleza , ce este aplicatia aceasta ?

Am reinstala ca , ma gandeam ca poate la instalare nu sa intalat bine ... nu stiu ce sa zic , ma gandeam ca na ... poate poate merge .

Attached Images

  • Screen Shot 2014-07-04 at 22.24.37.png


#43 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 July 2014 - 21:42

Aia nu e o aplicație, ai tras în Dock un framework

Yose are încă bug-uri, mai mari sau mai mici, depinde și de configurație, deci o iei ca atare.



#44 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 10 July 2014 - 15:18

Am instalat și eu Yosemite, DP3, pe o partiție separată, de doar 50GB, "strictul necesar". Adică eram în primul rînd curios de interfață, dar și de aplicațiile simple și standard, care sînt aproape definitivate. Mă refer la Messages, Safari, Preview și chiar Finder. N-am mai deschis altceva special, m-am mulțumit cu atît și n-am de gînd să fac cine știe ce experimente pînă nu se stabilizează. Ce aș avea de remarcat, părerile mele după prima impresie, ar fi:

 

1. Design-ul interfeței îmi place mult mai mult decît mă așteptam! Folosesc un MacBook Pro 13" Mid 2012 (non-Retina) și arată excelent. Nu consider fontul prea subțire și, chiar dacă am o folie anti-glare care mai ia din claritatea imaginii, tot mi se pare că arată extraordinar! Atît în Finder, cît și în Mail, Messages, Safari etc.

 

2. Totuși, sînt cîteva chestiuni de design care parcă nu sînt demne de Apple. Unele butoane par ori ușor descentrate, butoanele de back/forward din Safari parcă nu-s chiar egale, foița aia cu numele aplicației din Dock e aiurea, e diferență prea mică de nuanță între fundal și text și e obositor. Ca să nu mai vorbesc de numele fișierelor din "fan-ul" Downloads din Dock. Iar icoana de baterie e nejustificat de lungă în bara de meniu și nu-s neapărat fanul înverzirii cînd e în priză. Adică după ce că e lungă, mai are și fulgerul ăla lîngă ea, ca în iOS, cînd se încarcă. Era mai bine cu fulgerul/ștecărul pe ea...

 

Nu sînt sigur că se vor remedia lucrurile astea în lansarea finală și sînt conștient de faptul că, cel mai probabil, aplatizarea totală, uniformă, armonioasă ș.a.m.d. va veni în 10.11, dar parcă-s niște detalii care sar în ochi, nu știu cum lui Ionică sau celorlalți le-or fi plăcînd.

 

3. Sînt foarte încîntat de dock! Îl uram cînd l-am văzut la keynote. Una dintre plăcerile mele mici și nevinovate din OS X față de Ubuntu, de exemplu, era dock-ul 3D. Acum l-au aplatizat și i-am înjurat. Dar arată surprinzător de bine și au dres-o, cumva, cu faptul că bara aia 2D din fundal nu se mărește o dată cu aplicația cînd duci mouse-ul pe ea. Deci e ca și cum aplicația iese de pe raft cînd te duci pe ea și asta încă dă senzația de spațialitate, ceea ce e bine.

 

4. Fereastra de login e faină, translucidă așa, e mai elegantă și apreciez și faptul că au pus bară de încărcare la (re)boot. :)

 

5. Am probat dictarea în română și am fost foarte impresionat. DAR mi-a făcut o greșeală nașpa, de-asta "la modă". Sper să nu-l fi învățat româna vreun puștan de-al nostru :) Încercați și voi: i-am zis "În această seară vom urmări Cupa Mondială de Fotbal". Și mi-a pus doi "i" la "urmări"...mama lui... 

 

Cam astea ar fi după doar o seară de teste. Probabil voi reveni. Sau voi considera că "mi-am făcut pofta" și voia aștepta lansarea finală. Vedem...



#45 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 July 2014 - 15:56

În această seară vom urmăriI”. Ba este foarte probabil ca cineva să fi scris chiar așa, viitorul cu ii, e o eroare frecventă în multe subtitrări, nu văd de ce ar fi nefirească aici.

Mai fă cîteva teste cu forme precum voi veni, voi urmări, voi auzi, voi fi... și vezi cum se comportă.



#46 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 10 July 2014 - 15:59

N-am zis că e nefirească, ba chiar am numit-o "la modă". Dar e neplăcut... Am să mai probez.



#47 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 July 2014 - 16:09

Nu e „la modă”, e greșeală de agramat. După cum arată localizarea în română nici nu e de mirare. 



#48 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 July 2014 - 06:09

 Au pus bară de încărcare la boot?  :mad:



#49 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 July 2014 - 07:23

Yosemite a avut progress bar de la început. Da, seamănă cu safe boot care, văd, nu prea mai merge. La voi merge să bootați cu shift apăsat?



#50 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 11 July 2014 - 17:36

Nu-mi merge nici mie safe boot. Adică mi-a mers pînă la login window și, după ce am introdus parola, a apărut acel "loading pinweel" care nu se mai termina, vreo 5 minute, așa că am închis din buton. Apropo, ar fi cazul să schimbe și acel "pinwheel", să-l aplatizeze măcar :)

 

Am mai făcut probe de dictare și se pare că are ceva cu verbul "a urmări". Îl greșește la toate persoanele la viitor, pune doi "i". Altele (a fi, a gîndi, a auzi...) le scrie bine. Și la voi la fel?

 

Încă ceva ce nu-mi prea place: bulina verde. Agreez ideea de a elimina săgețelele de full screen din dreapta sus, dar cred că era mai bine invers cu bulina verde: click să fie maximize, alt+click să fie full screen. Mie, cel puțin, îmi folosește mai des maximize decît full screen.

 

Ceva ce trebuie musai să punctez este că timpul de restart în Yose e mai scurt decît în Mavericks! În Mountain Lion, abia în 10.8.4 se reglase totul, mergea șnur. Adică după ce dădeam shut down/restart, se mai gîndea un pic (apărea, eventual, imaginea neagră/gri cu rotița care se gîndea - aceea ca soare, cu raze), minim 5 secunde, abia apoi dispărea pointerul de mouse și se închidea în următoarele 2-3 secunde. În 10.8.4 se închidea instantaneu, dispărea imediat pointerul, fără imagine gri cu "soare", nimic. Mavericks, de la 10.9 pînă acum la 10.9.4 are acest timp de gîndire. Yose nu-l are.



#51 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 July 2014 - 20:25

Cică, totuși, merge safe boot după muuuuuuult timp de așteptare, nu știu ce înseamnă asta, eu am ținut apăsată tasta Shift vreo 3-4 minute, după care m-am plictisit și am renunțat. Bug.



#52 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 11 July 2014 - 21:58

Cică, totuși, merge safe boot după muuuuuuult timp de așteptare, nu știu ce înseamnă asta, eu am ținut apăsată tasta Shift vreo 3-4 minute, după care m-am plictisit și am renunțat. Bug.


La mine, cum ziceam, shift si-a facut treaba, a incarcat, i-am dat drumul (tastei), m-a dus in login window cu Safe Boot scris rosu sus, am introdus parola contului si atunci a intervenit asteptarea la care am renuntat.

#53 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 July 2014 - 22:26

Mda, se pare că se comportă cam haotic, presupun după configurație.



#54 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 25 July 2014 - 08:10

Beta-ul lansat ieri parcă merge o idee mai bine pe Mac Mini-ul meu, însă chipset-ul video al computerului (Nvidia 9400M) rămâne în continuare veriga slabă, care face ca interfața grafică să se miște greoi, sacadat. 



#55 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 25 July 2014 - 08:21

Săptămîna trecută am vrut să tred pe Yosemite ca sistem default de lucru, dar am renunțat după 2 zile. Între timp, au scos un update + încă ceva de optimizare. Îl testez pe al doilea disc al mac-ului. Cel mai mult m-au enervat 2 lucruri: a. ventilatoarele merg spre maxim tot timpul; 2. iPhoto, Aperture și Preview corup imaginea, presupun că toate 3 vor avea un update major pt Yosemite. În plus, o serie de aplicații tip cloud nu merg.

Aștept o versiune mai stabilă care să rezolve toate astea.



#56 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 25 July 2014 - 08:51

Știe cineva dacă o să fie free Yosemite ăsta?



#57 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 25 July 2014 - 10:35

Absolut, de la Mavs încolo vor fi gratuite.



#58 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 04 August 2014 - 20:45

Am instalat și eu ( a zecea zi după scripturi :)) ) pe Yosemite DP1 ăsta… făcut o partiție separată pe Air, viteză că ne grăbeam și… am plecat la muncă pentru că nenorocitul nu se mai termina de instalat! :) Da' când am venit… ce vedeam eu? O bară de progres… pesemne rămăsese așa de pe la ora 12… nu-i nimic! Power stop, power on. Bară din nou… etete la el? Again! De data asta a luat-o și el la pași mărunți și deși… la o primă vedere îmi place. Nu mi-a preluat conturile de mail din iCloud în Mail dar în rest pare în regulă. Nu am apucat să-l butonez prea tare dar mi-a plăcut Safari cum arată… nu am înțeles niciodată de ce fiecare versiune de OS X are o versiune de Safari… cel puțin de la 10.6 până la 10.10 am văzut de fiecare dată un alt fel de Safari… oare chiar nu pot face un browser gen cel de pe 10.9 să meargă la fel pe 10.6? Ce o fi atât de diferit între cele două OS X-uri? Revin zilele următoare cu mai multe impresii...



#59 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 04 August 2014 - 21:43

Aplicația Mail s-a sincronizat după primul restart.  Îmi place!  :D



#60 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 August 2014 - 21:57

Ultimul beta 5 pare că se apropie de o formă. Văd că Preview nu mai deformează pozele, să vedem ce face iPhoto.

Canon MP 250 tot nu poate fi folosit ca scanner...

Estetic vorbind, îmi place foarte mult.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users