Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

OS X 10.10 Yosemite - opinii


  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#21 Mariuscbn

Mariuscbn

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 35 posts
  • LocationBukale tata!

Posted 05 June 2014 - 20:32

Bara imi place mai mult la Maverick ca e in spatiu asa...pe cand la Yoseminte asta e urata cu draci ridicata in picioare asa. 
Cat despre Finder...se pot schimba iconitele dupa bunul plac. :D



#22 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 05 June 2014 - 21:00

Nici Yosemite nu are inclus un corector ortografic pentru limba română. Nu știu ce e așa de greu să pună unul în sistem și să-l facă să meargă cu tot cu autocorrect. E destul de complicat pentru un novice să-și instaleze singur fișierele alea de la OpenOffice.



#23 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 June 2014 - 21:07

Nici Yosemite nu are inclus un corector ortografic pentru limba română. Nu știu ce e așa de greu să pună unul în sistem și să-l facă să meargă cu tot cu autocorrect. E destul de complicat pentru un novice să-și instaleze singur fișierele alea de la OpenOffice.

Absolut, dar presupun că nu le pot lua de pe OO și pune acolo, e chestie de copyright, presupun, chiar dacă alea sînt gratuite. 



#24 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 05 June 2014 - 21:14

Ei, la banii lor își permit să cumpere un dicționar românesc bine făcut. Dacă au adăugat dictare în limba română, dicționarul e floare la ureche.



#25 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 June 2014 - 22:32

Ei, la banii lor își permit să cumpere un dicționar românesc bine făcut. Dacă au adăugat dictare în limba română, dicționarul e floare la ureche.

Evident, vorbeam despre preluarea modulelor de corector de la OO. 



#26 amenono

amenono

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 07 June 2014 - 23:24

A scris...."semn de intrebare" :)))))))

 

Folosiți "interogație"!  ;)



#27 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 17 June 2014 - 19:36

Tocmai a apărut Developer Preview 2. Sunt curios dacă-mi merge la fel de prost pe Mac Mini ca și DP1.



#28 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 17 June 2014 - 23:19

Din păcate, la mine Mail.app tot crapă mereu.



#29 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 18 June 2014 - 09:01

Mail merge OK la mine.

 

DP2 se mișcă la fel de prost dpdv vizual ca și DP1 pe Mac Mini. E clar: fără o placă video bunicică, Yosemite se mișcă cu 15 fps. Dezactivarea transparențelor îmbunătățește un pic situația, dar nu cu mult.

 

Bine că Jaguar putea să se miște bine, cu tot cu transparențe, pe hardware mult mai slab...  :P



#30 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 18 June 2014 - 10:43

Voi încerca un „hard reset” pt mail.app, să văd dacă merge. Șterg tot din folderul mail și o iau de la zero. Problemele astea cu Mail.app au apărut din 10.3 seed build # xxx (am uitat care), pînă am aflat că restarea hard o rezolvă. Nu a rezolvat-o, trebuia umblat la setările de limbă din google, să le pui pe engleză, erau în română, am intrat prin Safari, am modificat, a mers. Am aflat asta tot de pe un forum american.

Acuma nu e vorba de asta, dar presupun că e ceva preluat din Mavericks, peste care l-am pus.



#31 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 18 June 2014 - 15:39

Eu am avut 2 experiențe cu mini. Într-unul, al meu, am pus un hibrid, viteza a crescut simțitor. La un flăcău, am testat unul cu SSD, zbura. Dacă acel mini are disc rotativ și vrei să-l păstrezi, eu zic că merită să-i pui măcar un hibrid, dacă nu un SSD. Viteza va crește simțitor.



#32 ovibea

ovibea

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 02 July 2014 - 14:44

Salutare, am si eu o intrebare daca puteti sa ma ajutati , as dori sa instalez noul yosemite peste mavericks, se poate sa pierd ceva din aplicatiile pe care le am sau din poze, programe etc. Daca instalez noul sistem sunt sanse sa nu mearga unele aplicatii gen : photoshop , final cut etc .Multumesc.

#33 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 02 July 2014 - 15:09

Este foarte posibil, dar e greu de făcut o listă... Aplicațiile Apple, Final Cut de ex., vor merge, presupun, iPhoto și celelalte folosite de mine sînt OK. Mail.app a avut nevoie să-i rad toate fișierele și să-l resetez de la zero, altfel pica mereu. 

Recomandarea mea este să pui Yosemite pe o partiție de teste, nu pe partiția cu care lucrezi chestiuni serioase. În orice caz, dacă ai lucrări serioase în curs riști să pierzi timp ca să revii la starea anterioară. De atlfel, și Apple spune la fel, pt faza asta NU folosi Yosemite dacă ai lucrări importante.



#34 ovibea

ovibea

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 03 July 2014 - 10:16

Este foarte posibil, dar e greu de făcut o listă... Aplicațiile Apple, Final Cut de ex., vor merge, presupun, iPhoto și celelalte folosite de mine sînt OK. Mail.app a avut nevoie să-i rad toate fișierele și să-l resetez de la zero, altfel pica mereu. 

Recomandarea mea este să pui Yosemite pe o partiție de teste, nu pe partiția cu care lucrezi chestiuni serioase. În orice caz, dacă ai lucrări serioase în curs riști să pierzi timp ca să revii la starea anterioară. De atlfel, și Apple spune la fel, pt faza asta NU folosi Yosemite dacă ai lucrări importante.

Buna Cattus Thraex , am instalat Yoseminte si  spune-mi te rog la tine functioneaza facetime , la mine tot da eroare si nu pot suna cu el , este singura aplicatie care nu merge , e de facut ceva sau asta e pana la un nou update ?Merci 



#35 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 July 2014 - 10:17

Testez mai încolo și revin, acuma trebuie să plec.



#36 ovibea

ovibea

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 03 July 2014 - 10:24

Testez mai încolo și revin, acuma trebuie să plec.

ok , merci 



#37 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 July 2014 - 14:30

La mine merge Face Time... Ce eroare dă? Ce apare pe ecran? 



#38 ovibea

ovibea

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 03 July 2014 - 15:45

La mine merge Face Time... Ce eroare dă? Ce apare pe ecran? 

cand dau pe icoana se gandeste un pic si pe urma imi da aceasta eroare si nici nu pot raspunde daca ma suna cineva , dau pe accept si pe urma se inchide automat facetime-ul , in rest merg toate aplicatiile numai acesta face figuri .Merci

Attached Images

  • Captură de ecran din 2014.07.03 la 16.42.16.png


#39 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 July 2014 - 16:57

Face și dacă interfața este în engleză? Șterge fișierele asociate din ~/library/preferences, pune sistemul pe engleză, restart.



#40 ovibea

ovibea

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 03 July 2014 - 19:33

Face și dacă interfața este în engleză? Șterge fișierele asociate din ~/library/preferences, pune sistemul pe engleză, restart.

 

tot asa face , am sters accele fisiere si a porint cat am put sa ma loghez si pe urma iar mi-a dat acea eroare , nu am reusit sa schimb limba nu gasesc de unde , dar tot nu merge , am si reinstalat sistem dar tot nu merge , se poate sa am ceva versine altfel de yosemite? sau ... mi ciuda ca restul merg si aceasta aplicatie nu , ma asteptam sa nu mearga photoshop-ul dar acela merge si aplicatia de apple nu , interesant.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users