Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Hard disk extern + router wireless cu usb -> Time Capsule?

time capsule wireless time machine

  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 29 October 2013 - 21:30

Am cumpărat un router wireless TP-Link WR710n, micuț, destul de bun pentru ce-mi trebuie mie, acasă.

 

Am văzut că are un port USB, care poate fi folosit pentru file sharing de pe stick-uri și chiar imprimare fără fir. Există numeroase confirmări pe net că-și face treaba cum trebuie, dar am observat că nu vede hardul meu extern care este formatat pentru Time Machine.

 

Am probat un stick normal, formatat de Windows și l-a văzut, am probat un alt hard extern formatat de Windows și l-a văzut și p-ăla. Doar pe ăsta în format Mac OS Extended (Journaled) nu vrea... 

 

Sînt (un pic) dezamăgit, așa că întreb: dat un router wireless cu suport USB și un hard disk extern, există vreo posibilitate de a-l folosi prin wireless pentru Time Machine? Putem "simula" un Time Capsule așa?

 

EDIT: Din cîte am citit, ar trebui un dispozitiv de Network Storage, dar insist...se poate fără? :)

 

Mulțumesc.



#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 29 October 2013 - 21:58

S-ar putea să nu se poată, jucăria aia nu știe, pur și simplu, HFS+ Formatează discul NTFS și folosește iBackup în loc de TM, va merge.



#3 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 29 October 2013 - 22:02

S-ar putea să nu se poată, jucăria aia nu știe, pur și simplu, HFS+ Formatează discul NTFS și folosește iBackup în loc de TM, va merge.

 

Mulțumesc, mă gîndisem și la varianta asta. Doar că-mi place integrarea Time Machine în sistem și faptul că salvează versiuni diferite ale fișierelor, la care poți reveni oricînd. iBackup n-am mai folosit, dar mi-a mai fost recomandat, deci cu siguranță am să-i dau o șansă.



#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 29 October 2013 - 22:06

Sînt routere non-Apple care nu știu protocolul, pur și simplu. 



#5 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 29 October 2013 - 22:16

Sînt routere non-Apple care nu știu protocolul, pur și simplu. 

 

Mă gîndeam poate le învățăm noi :) La rețelistică sînt tufă 100%, deci mă abțin înainte să mai debitez vreo perlă :)

 

Mulțumesc din nou, am să probez iBackup și/sau am să folosesc Time Machine cu conexiune directă.

 

Aaaaaapropo... Există vreo alternativă la Time Machine care să salveze mai multe versiuni ale unui fișier/folder, să alegi tu la care să revii prin restore (eventual și cu un preview, să vezi la ce te întorci)?



#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 October 2013 - 08:08

La chestia cu discurile HFS+ atașate unui router non-Apple nu cred că problema se poate rezolva așa ușor, decât dacă ești programator și știi ce să-i spui mașinii. În mod evident, nu și-au bătut capul să-i instaleze firmware compatibil cu HFS+

Eu am testat, cînd i-a fost vremea, TM și nu mi-a plăcut, poate și pt că mă familiarizasem deja cu iBackup care, de asemenea, face backup, inclusiv programabil și incremental, cu sau fără menționarea datei de backup. Deci poate fi alternativa pe care o dorești. Sînt și alte aplicații, vezi pe macupdate, dă backup la cuvîntul de căutare și ai o listă destul de mare. Problema este că aplicațiile astea se testează în timp, luni de zile, să vezi dacă sînt/nu sînt conforme așteptărilor/dorințelor. Este și motivul pt care nu trec la altă aplicație, inclusiv din lene și din lipsă de timp, ar trebui să iau la bibilit diverse variante să văd dacă-mi place.



#7 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 30 October 2013 - 09:50

Backup fisiere importante, cu resurse pe un mediu NTFS?



#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 October 2013 - 12:36

Da, sigur, NTFS nu e bun pt Mac OS X, dar poate fi o soluție dacă nu paote altfel. iBackup știe să facă backup de fișiere Mac OS pe discuri Windows (nu știu ce înseamnă asta, nu am testat, presupun că salvează cumva datele adecvat mediului, dar e o ocazie să vadă dacă merge).



#9 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 30 October 2013 - 14:45

Am făcut o struțo-cămilă care-mi satisface toate nevoile contradictorii :D

 

Am partiționat hardul extern în 2 volume a cîte 1 TB fiecare, iar pe unul l-am formatat NTFS și pe celălalt HFS+.

 

Partiția HFS+ o folosesc pentru Time Machine conectînd hardul prin USB, iar partiția NTFS o pot accesa prin intermediul router-ului la o adresă SMB, care-mi aduce volumul share-uit în Finder.

 

Sincer să fiu, n-am avut niciodată nevoie de backup, sînt fanul (re)instalărilor curate de sistem, dacă apar probleme. De obicei, copiez manual fișiere personale (poze, documente, filme, muzică etc), aplicațiile oricum le am în contul de iCloud, iar pe cele din afara AppStore le am scrise undeva și le descarc cînd am nevoie (am și kit-urile de instalare, de fapt).

 

La Time Machine m-am oprit pentru că, așa cum am zis, e integrat în sistem și... pentru că pot. E un moft, recunosc, nu am nevoie efectiv de așa ceva. Dar îmi și place filosofia (AirPort) Time Capsule, asta am încercat să imit. Oricum, din cîte-mi dau seama din ce am reușit eu să fac, probabil că ar dura o zi întreagă primul backup cu (AirPort) Time Capsule. O fi compatibilitate maximă, o fi viteză bună de net, dar îmi vine greu să cred (cel puțin în România) că o asemenea operațiune prin wireless ar putea să se apropie, ca viteză, de una prin USB (eventual 3.0). Poate mă înșel...

 

Mulțumesc pentru răspunsuri, am luat și iBackup și am să-ncerc să-l cunosc mai bine.



#10 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 October 2013 - 16:00

Backup este OBLIGATORIU, nu este obligatorie aplicația folosită, oricare e bună dacă satisface nevoie și corespunde gustului. 



#11 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 30 October 2013 - 18:37

Backup este OBLIGATORIU, nu este obligatorie aplicația folosită, oricare e bună dacă satisface nevoie și corespunde gustului. 

 

Dacă prin backup se înțelege ce am zis eu, adică copierea informațiilor strict necesare (muzică, filme, documente etc), nu (neapărat) și a fișierelor de sistem, a aplicațiilor ș.a.m.d., atunci sînt de acord. Dacă incluzi în obligativitate și ceva gen Time Machine, adică incluzînd fișierele de sistem, să poți să fii "up and running" imediat, cu setări și totul ca și cum ai fi dat Undo la stricăciune, atunci nu sînt neapărat de acord. Sau cel puțin mă consider o excepție. Mavericks l-am instalat de la zero în puțin peste jumate și în încă o oră, să zicem, aș fi putut avea toate aplicațiile și fișierele strict necesare. Ceea ce îmi pare suficient de bine, nu-mi pot imagina o situație în care să fie vital să pot avea un sistem funcțional în mai puțin de 1-2 h... Chiar nu am avut nicicînd această nevoie și nu-mi pot închipui o conjunctură care să mă zorească așa tare.

 

În plus, restore de pe orice variantă de backup (de tip Time Machine, adică să-ți aducă sistemul înapoi cu tot ce avea), nu durează mai puțin de o oră, presupun. Deci rămîn la concluzia că, în caz de dezastru sau neplăceri, o reinstalare de la zero a sistemului (de pe un stick bootabil pe care-l păstrez, nu cu Internet Recovery) + aducerea înapoi a fișierelor și aplicațiilor esențiale, îmi este numai bună.



#12 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 October 2013 - 20:04

Backup înseamnă:

- documentele personale, arhivele și tot ce consideri necesar sau (foarte) util, fie că sînt ale tale, fie că reprezintă biblioteca ta de date

- setările de sistem, ceea ce se numește „keychain”: parole de acces etc. etc, ca să nu pierzi vremea să le pui din nou dacă reinstalezi.

Restul se instalează: sistemul și aplicațiile. Eu am backup al aplicațiilor strînse de-a lungul anilor și pe care le folosesc curent, să nu stau să le descarc tot timpul.

Unii doresc disc boot-abil, aici Carbon Copy Cloner (CCC) se zice că e cel mai bun, nu l-am folosit însă.

Cele ce le descriu mai sus le fac, de ani, cu iBackup, pe care am înțeles-o de la bun început, a clară și ușor de folosit. 



#13 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 30 October 2013 - 21:15

Oricum, din cîte-mi dau seama din ce am reușit eu să fac, probabil că ar dura o zi întreagă primul backup cu (AirPort) Time Capsule. O fi compatibilitate maximă, o fi viteză bună de net, dar îmi vine greu să cred (cel puțin în România) că o asemenea operațiune prin wireless ar putea să se apropie, ca viteză, de una prin USB (eventual 3.0). Poate mă înșel...

 

Backupul se face prin rețeaua wireless locală, nu prin internet. Viteza depinde de standardul la care se conectează computerul la Time Capsule. Modelele noi, compatibile cu standardul 802.11ac, au o viteză foarte bună de transfer. Nu atât de mare cum e USB3, dar oricum backupul va dura mult mai puțin decât o zi întreagă.



#14 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 30 October 2013 - 21:44

Backup înseamnă:

- documentele personale, arhivele și tot ce consideri necesar sau (foarte) util, fie că sînt ale tale, fie că reprezintă biblioteca ta de date

- setările de sistem, ceea ce se numește „keychain”: parole de acces etc. etc, ca să nu pierzi vremea să le pui din nou dacă reinstalezi.

Restul se instalează: sistemul și aplicațiile. Eu am backup al aplicațiilor strînse de-a lungul anilor și pe care le folosesc curent, să nu stau să le descarc tot timpul.

Unii doresc disc boot-abil, aici Carbon Copy Cloner (CCC) se zice că e cel mai bun, nu l-am folosit însă.

Cele ce le descriu mai sus le fac, de ani, cu iBackup, pe care am înțeles-o de la bun început, a clară și ușor de folosit. 

 

Eu am făcut așa, pînă acum (și nu știu dacă am să schimb ceva substanțial curînd, pentru că mi-a mers bine):

- copiez manual fișierele personale din calculator pe hardul extern; cînd se mai strîng "achiziții", pe care le pun într-un folder separat, le copiez și pe acelea;

- pentru cele strict necesare (articole pe care le studiez - sînt la doctorat, cărți din care citesc ș.a.m.d), folosesc DropBox, Google Drive și Copy. Am 30 GB în total, deci e mai mult decît de ajuns pentru astea;

- pînă să am Mac și să se implementeze iCloud Keychain, n-aveam probleme cu parolele etc, pentru că (știu că nu e recomandabil), dar nu folosesc o diversitate prea mare, deci le am în cap mereu și chiar nu mă deranjează să le introduc din nou la revenire;

- setările de personalizare chiar nu mă deranjează să le pierd, pentru că nu lucrez foarte adînc la personalizare;

- kit-urile aplicațiilor, din afara AppStore-ului, le am și eu, majoritatea. 

 

Repet, acum cînd am instalat Mavs de la zero, mi-a luat 2-3 ore ca să fac absolut tot. Au durat mai mult noile iWork și iLife, că era toată lumea călare pe ele și s-au descărcat mai greu. Cînd eram pe Linux, tot așa, în maxim 2 ore eram gata, cu tot cu muzică și toate cele. Pe Windows dura mai mult, dar asta e altă poveste... :)

 

Ar fi fost comod să pot face prin wireless, să nu stau să conectez, să fac o rutină o dată la nu știu cît timp să conectez să fac backup. Dar o s-o fac și p-asta :)

 

Backupul se face prin rețeaua wireless locală, nu prin internet. Viteza depinde de standardul la care se conectează computerul la Time Capsule. Modelele noi, compatibile cu standardul 802.11ac, au o viteză foarte bună de transfer. Nu atât de mare cum e USB3, dar oricum backupul va dura mult mai puțin decât o zi întreagă.

 

Cred că într-adevăr noile AirPort Time Capsule asigură viteză bună. Și prețul e pe măsură, oricum. Sînt conștient că am exagerat cînd am zis o zi întreagă. Prin USB 3, vreo 260 GB mi-a făcut backup în aproximativ o oră.



#15 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 October 2013 - 22:09

În esență, la backup nu trebuie să faci nimic manual, îi spui aplicației ce să salveze și, eventual, în ce ritm (zilnic, săptămînal) sau anulezi ritmicitatea și dai manual cînd consideri că e cazul, dar nu alegi mereu fișierele manual, e pierde de vreme, asta o faci doar prima oară și dacă e cazul, știu și eu, te-ai mai răzgîndit, ai pus foldere noi etc. 



#16 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 30 October 2013 - 22:40

În esență, la backup nu trebuie să faci nimic manual, îi spui aplicației ce să salveze și, eventual, în ce ritm (zilnic, săptămînal) sau anulezi ritmicitatea și dai manual cînd consideri că e cazul, dar nu alegi mereu fișierele manual, e pierde de vreme, asta o faci doar prima oară și dacă e cazul, știu și eu, te-ai mai răzgîndit, ai pus foldere noi etc. 

 

De acord, tocmai pentru că voiam să fac totul automat am încercat o variantă prin wireless, să nu stau să conectez mereu hardul sau să am tot timpul un port USB ocupat.

 

Mulțumesc pentru întreaga participare la discuție.



#17 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 October 2013 - 22:55

Eu recomand backup prin sîrmă, e mult mai rapid și mai sănătos, oricum o dai. Discul de backup trebuie să fie totdeauna la îndemînă cu sîrma vîrîtă în mufă, indiferent dacă ai portabil sau desktop.



#18 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 31 October 2013 - 10:31

Pentru cei ce folosesc iBackup, cea mai simpla si sigura optiune este sa-ti selectezi Home-ul tot. Ai acolo toate fisierele, desktopul, parole, toate setarile personale.



#19 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 31 October 2013 - 12:36

Da, corect. Eu selectez System Preferences (de fapt, acolo ai tot keychain-u) și nivelul userului; cu astea, revii practic la forma identică de dinainte de instalarea sistemului prin erase-and-install. 

Attached Images

  • Screen Shot 2013-10-31 at 12.34.04.png


#20 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 November 2013 - 13:52

Experiența mea din ultimul timp, atît cu SSHD cît și cu SSD a fost foarte bună. Într-un mini 2010 am pus un SSHD, viteza de reacție a crescut semnificativ. Acum, în MB alu late 2008 am un ssd Micron (acest model: http://www.micron.co...fddak256mam-1k1 ), mult mai bine decât cu disc rotativ. Pe drum este un SSD pt un Air late 2008 și, dacă tot mă joc, mă gîndeam să-i dau mai multă viață unui PB la 1.33 din 2004, refuză să se strice, merge f. bine, mai ales cu Tiger (cu Leo e mai șontîc), deci un SSD, ziceam eu. 

Soției, care are nevoie și de spațiu și de unitate optică, mă gîndeam la un SSHD de 500 sau de 1 TB, are un MB early 2009, frumos și solid. Îi plac MB-urile albe și e supărată că Apple nu mai produce decît jucării metalice, nu-i plac. 

Eu speram că prețul acestor SSD-uri să scadă semnficativ, a mai scăzut, dar nu cine știe ce. Sînt încă f. scumpe, a mai scăzut prețul la rotative însă. Un disc de 1 TB de 2.5 inci e sub 300 de lei acuma la cel.ro, un pic mai mult la pcgarage.ro

Tocmai mi-am luat un WD Passport la 2 TB, un s.h. la preț bun, sînt foarte încîntat, îmi încape totul pe un singur disc. Pt fișierele mele, mai am un disc de backup, dar cred că merg pe ideea unui al doilea disc de 2 TB și pe restul le dau/vînd. 







Also tagged with one or more of these keywords: time capsule, wireless, time machine

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users