Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

USB Wireless LAN

usb wireless lan

  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 Alex Revnic

Alex Revnic

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 08 March 2012 - 16:20

Salutare tuturor.

Desi sunt "a noobie" pe acest forum, incerc sa rezolv o problema, zic eu interesanta pentru orice utilizator de low-end-mac.

Pe scurt: posed un eMac care imi e tare drag, merge foarte bine, ruleaza excelent word 2004 si Adobe CS2 - ps, ai, in. Are o mica problema. Nu am Airport Extrem Card, si cum routerul mi-e la kilometri distanta am incercat sa il conectez la net prin o chestie care in esenta este o placa de retea pe usb.

Am incercat doua device-uri de acest gen, am dat jos zeci de drrivere dar nimic. Nici urma de net.

Intrebarea mea este: care dintre voi cunoaste ce device existent pe piata noastra merge la eMac si daca poate sa descrie modus operandi.

Daca nu si nu... cine are de dat un Airport Extrem Card, la un pret rezonabil :) .

Multumesc.

#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 08 March 2012 - 19:23

Dacă aș fi în locul tău aș lua un card Airport de pe eBay. Uite aici unul din Germania, te costă 15 euro cu tot cu transport. Nu e Airport Extreme ci doar "Airport", deci merge la viteze mai mici.

O altă soluție ar fi un wireless ethernet bridge, adică un adaptor WiFi cuplat la portul Ethernet. Ăla nu are nevoie de drivere. Am folosit și eu așa ceva mai demult.

#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 09 March 2012 - 13:33

Tudor ți-a dat soluția cea mai elegantă. Dacă nu recurgi la ea, îți pot spune la ce am recurs eu pe vremea cînd aveam un ibook g3 din prima serie, un adaptor usb-la-airport, am uitat ce model era, dar avea drivere de mac os, l-am folosit vreo 3 ani pînă am dat și jucăria aia mică. am luat-o din comerțul neaoș, înainte să o iau m-am uitat la pagina producătorului. Important pt tine este să găsești un model care să aibă drivere pt PPC, ceea ce ar fi logic, că mac-urile intel au avut toate port wl.

#4 Alex Revnic

Alex Revnic

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 12 March 2012 - 09:53

Multumesc de sugestii.

Legat de air port extreme card sau doar air port card, am gasit mai multe articole, si in functie de model au nevoie de una sau de alta.

Am sa mai caut, dar probabil o sa fac un bid pentru cel de pe eBay.

#5 Alex Revnic

Alex Revnic

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 23 April 2012 - 16:11

Revin cu un update.

Gratie domnului Alex Cioba - care foarte elegant mi-a dat un alt approach, am reusit sa conectez batranul dar excelentul emac la internet.

Asa ca, garantat, testat, solutia v-o descriu rapid.

Alex Cioba mi-a recomandat sa folosesc un usb dongle pentru conexiune, si anume asus wl-167g, usb 2.0. Pe forumul de la asus este o sectiune de download pt drivere mai vechi, dar si daca apelati la Saint.Googul se gasesc drivere pentru tiger sau leopard. Cum masina mea ruleaza "decat" tiger am ales driverul, am instalat, conectat dongelul si dupa cateva clipe de incertitudine (quote my self; "no, mere? nu mere?") am prins reteaua mea, s-a conectat si am dat upgrade de la 10.4 la 10.4.11.

Cam asta ar fi daca vreti sa conectati un mac la internet wireless si nu are air port. Din ce am citit eu merge si pe g4 si pe g3.

#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 April 2012 - 16:47

Da, modelul ăsta l-am avut și eu, a mers OK pe Panther și pe Tiger, după aia nu mai știu.

#7 criss001

criss001

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 44 posts
  • LocationOliva Valencia

Posted 14 January 2013 - 01:14

Buna. Am sa postez aici sa nu mai deschid alt post. Am nevoie de un usb wifi lan dar pentru ML si nu am gasit nimic inca, voi ce imi puteti recomanda!         ( asta  vreau sa il folosesc cind sint afara si wifi-ul intern nu are destula putere)

Am gasit citeva dar functioneaza doar pina la SL ,pentru Lion si MLion inca nu sint drivere.



#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 14 January 2013 - 08:28

Buna. Am sa postez aici sa nu mai deschid alt post. Am nevoie de un usb wifi lan dar pentru ML si nu am gasit nimic inca, voi ce imi puteti recomanda!         ( asta  vreau sa il folosesc cind sint afara si wifi-ul intern nu are destula putere)

Am gasit citeva dar functioneaza doar pina la SL ,pentru Lion si MLion inca nu sint drivere.

Poți fi mai clar, drivere pt ce? Ai un adaptor USB wl și nu ai drivere? Păi ce calculator folosești care suportă ML, dar nu are wl, nu pricep.

Vodafone, de ex., are undeva drivere pt modemurile lor USB, dacă la asta te referi. Cred că merg și cu alte rețele, eu l-am folosit și cu RDS, mergea. Nu pot testa, deoarece nu-l mai am.



#9 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 14 January 2013 - 09:43

criss001 vrea un adaptor wireless extern mai puternic decât cel intern, cu care să prindă semnalul wifi de la o distanță mai mare.

Eu aș face altceva: aș lua un router suplimentar, configurat ca să extindă rețeaua existentă. Nu știu dacă adaptorul extern WiFi îți garantează neapărat conexiunea. Plus pronlema cu driverele, te trezești la un viitor update că nu mai merge.

 

Mai există și varianta menționată de mine mai sus, cu wireless ethernet bridge, dar cred că te costă tot cât un router.



#10 criss001

criss001

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 44 posts
  • LocationOliva Valencia

Posted 14 January 2013 - 22:31

Buna. Locuiesc in Gandia Valencia. Mai nou primaria a montat antene de retransmisie wifi in tot orasul. Ce doresc eu? un usb wifi cu care sa ma pot conecta mai bine la retea. Sa aiba o putere marita decit antena interna.

Buna. Locuiesc in Gandia Valencia. Mai nou primaria a montat antene de retransmisie wifi in tot orasul. Ce doresc eu? un usb wifi cu care sa ma pot conecta mai bine la retea. Sa aiba o putere marita decit antena interna.

edit: detin un MacBook 2010

#11 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 14 January 2013 - 22:59

Am priceput acuma. Ei, criză, criză, dar Spania pune routere wl gratuite. 

Păi atunci și eu zic că soluția lui Tudor e cea mai bună, încă un router în casă care să preia semnalul municipal.



#12 criss001

criss001

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 44 posts
  • LocationOliva Valencia

Posted 14 January 2013 - 23:05

Asta o am in casa. Dar ce ma fac cind sint pe afara mai departe de casa ( un parc de exemplu)

#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 14 January 2013 - 23:30

Asta o am in casa. Dar ce ma fac cind sint pe afara mai departe de casa ( un parc de exemplu)

oops... chiar așa de legat de internet ești? Nu știu cum e acolo, dar aici iei un modem USB și, cel puțin în marile orașe, ai semnal peste tot. Am vrut să iau și la țară așa ceva, dar nu avea rost, nu am semnal.



#14 criss001

criss001

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 44 posts
  • LocationOliva Valencia

Posted 15 January 2013 - 00:48

Corect. Dar de care? Nu sint multe sa functioneze cu ML.Eu asta am itrebat de prima data!  :)



#15 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 15 January 2013 - 06:23

Eu unul tot nu înțeleg ce vrei, mai bine spus la ce fel de conexiune te referi... antenele acelea wi-fi, cum spui tu, montate de primărie, îți permit accesul la internet prin ce modalitate? Ca o rețea wireless prin user și parolă sau liber, ca și cum ai lua semnal de la un router? Sau trebuie să realizezi o conexiune dial-up? Explică-ne mai exact despre ce este vorba... pentru că spui: "Ce doresc eu? un usb wifi cu care sa ma pot conecta mai bine la retea. Sa aiba o putere marita decit antena interna." Cu alte cuvinte vrem a știi ce fel de conexiune trebuie să faci pentru a te conecta la rețeaua aia sau dacă te conectezi simplu prin AirPort.



#16 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 15 January 2013 - 09:25

Eu unul tot nu înțeleg ce vrei, mai bine spus la ce fel de conexiune te referi... antenele acelea wi-fi, cum spui tu, montate de primărie, îți permit accesul la internet prin ce modalitate? Ca o rețea wireless prin user și parolă sau liber, ca și cum ai lua semnal de la un router? 

 

Da, probabil că e vorba de o rețea WiFi cu acces gratuit. Există așa ceva și aici în orașul meu.

 

În cazul ăsta probabil că singura soluție e acel adaptor USB-WiFi, din următorul motiv. De obicei rețelele astea gratuite sunt făcute pentru utilizare individuală, adică te împiedică să faci o sub-rețea cu mai multe computere folosind internetul lor. Poate acolo la tine nu e așa, însă la mine în oraș nu mă pot conecta la internetul primăriei decât direct de pe computer, nu și prin intermediul unui router. Routerul se conectează la internet, însă computerele din spatele lui nu (au setat ei pe server să nu se poată, cei care cunosc rețelistică știu despre ce e vorba).

 

Cred că cel mai bun loc pentru a descoperi drivere pentru USB-WiFi dongle care merg în Mountain Lion sunt forumurile cu Hackintosh, uite un exemplu.



#17 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 January 2013 - 14:47

Merg sigur și pe Lion și pe ML driverele puse de Vodafone. Acum nu pot testa, deoarece am renunțat la RDS și nu mai am modem USB, dar driverele de pe Vodafone mergeau și cu modemul RDS, nesimțiții de la RDS habar nu aveau de asta, iar cînd le-am cerut de unde să actualizez drivere au sărit că nu știu ce, am uitat, oricum o tîmpenie.

Din cauza unei întîmplări nefericite la salvarea aplicațiilor, am pierdut acele drivere, dar cred că se găsesc pe site-ul Vodafone la downloads. Mai sînt și pe alte site-uri de prin Orient, la ăștia care fac chipul la aceste modemuri.



#18 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 15 January 2013 - 15:15

Merg sigur și pe Lion și pe ML driverele puse de Vodafone.

 

Sunt două lucruri diferite. Driverele Vodafone sau Digi sunt pentru modemuri 3G conectate pe USB, pe când cris001 are nevoie de un driver pentru un adaptor USB-WiFi.



#19 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 15 January 2013 - 15:39

Da, probabil că e vorba de o rețea WiFi cu acces gratuit. Există așa ceva și aici în orașul meu.

 

În cazul ăsta probabil că singura soluție e acel adaptor USB-WiFi, din următorul motiv. De obicei rețelele astea gratuite sunt făcute pentru utilizare individuală, adică te împiedică să faci o sub-rețea cu mai multe computere folosind internetul lor. Poate acolo la tine nu e așa, însă la mine în oraș nu mă pot conecta la internetul primăriei decât direct de pe computer, nu și prin intermediul unui router. Routerul se conectează la internet, însă computerele din spatele lui nu (au setat ei pe server să nu se poată, cei care cunosc rețelistică știu despre ce e vorba).

 

Cred că cel mai bun loc pentru a descoperi drivere pentru USB-WiFi dongle care merg în Mountain Lion sunt forumurile cu Hackintosh, uite un exemplu.

 

Eu unul mă îndoiesc că un adaptor USB-WiFi ar putea recepționa mai mult semnal decât cel incorporat în MacBook... probabil că merită încercat dar sincer eu unul nu cred că că un modul usb ar avea o antenă mai puternică decât cea din MB.



#20 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 January 2013 - 15:59

Nici eu nu cred, nu văd cum. Dacă primăria a pus poporului routere wl peste tot, înseamnă că sînt puternice și, eventual, semnalul poate fi slab undeva mai spre interiorul casei, dacă e din beton. Ca să ai semnal puternic în casă, pui un router wl la fereastră undeva, unde e semnal maxim. Afară, în stradă, în parc... nu văd cum un semnal ca ăsta poate fi amplificat, ce e e, ce nu e, nu e.







Also tagged with one or more of these keywords: usb, wireless, lan

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users