Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

USB Wireless LAN

usb wireless lan

  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#21 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 15 January 2013 - 18:13


Eu unul mă îndoiesc că un adaptor USB-WiFi ar putea recepționa mai mult semnal decât cel incorporat în MacBook... probabil că merită încercat dar sincer eu unul nu cred că că un modul usb ar avea o antenă mai puternică decât cea din MB.

 

E de discutat... Avantajul unui adaptor e că are antena în exteriorul carcasei computerului, deci are șanse mai bune să prindă semnalul. Plus că poate avea o putere mai mare de emisie. Dar nu garantează nimeni asta.

 

La mine în oraș internetul se prinde bine numai în centru. În apartament am ceva semnal dar nu mă pot conecta decât dacă stau cu computerul în brațe, la fereastră. Varianta unui router pe geam este exclusă, din motivele descrise mai sus. Poate că acolo, în Spania, ar merge.



#22 criss001

criss001

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 44 posts
  • LocationOliva Valencia

Posted 15 January 2013 - 23:01

(La mine în oraș internetul se prinde bine numai în centru. În apartament am ceva semnal dar nu mă pot conecta decât dacă stau cu computerul în brațe, la fereastră. Varianta unui router pe geam este exclusă, din motivele descrise mai sus. Poate că acolo, în Spania, ar merge.)

 

 

 

In windows am o antena Alfa cu cipset RTL8187L si garantez ca are o putere cu mult mai mare. Aceasi antena cu un kext modificat am reusit sa o fac sa o vada sistemul dar nu am reusit sa o fac sa lucreze, dar are o putere de receptie cu muuult mai mare ca si cea interna din acest motiv am intrebat daca cunoaste cineva o antena compatibila cu ML-ul. 

Attached Files



#23 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 16 January 2013 - 00:06

Dacă deja ai utilajul acela... ai putea încerca să ceri un driver ML de la producător... un mail acolo nu strică, cine știe! 



#24 criss001

criss001

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 44 posts
  • LocationOliva Valencia

Posted 16 January 2013 - 00:40

Ai dreptate. O sa trimit un mail cu acasta problema

#25 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 16 January 2013 - 20:08

Ai dreptate. O sa trimit un mail cu acasta problema

Uneori răspund și răspund coerent.







Also tagged with one or more of these keywords: usb, wireless, lan

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users