Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Rezultate financiare record pentru Apple, dar scad vânzările de Mac-uri

apple mac

  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#21 Andrei Bechet

Andrei Bechet

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 487 posts
  • LocationMünchen (Germania)

Posted 30 January 2013 - 20:39

Cred ca cu BB10 se doreste iasirea din "dark ages"  :D



#22 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 30 January 2013 - 21:50

Hahaha, RIM și-a schimbat numele oficial al companiei în Blackberry. Adică încă un fruct pe piață, după Apple! :D

#23 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 30 January 2013 - 22:06

RIM changes its name to the thing that everyone thought it was called anyway.

 

Research in Motion suna bine.



#24 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 30 January 2013 - 22:40

BlackBerry 10's biggest innovation, the feature that aims to serve your needs both at home and at work, is its dual-persona mode, called "BlackBerry Balance." BlackBerry 10 users can have one set of apps and settings enabled when at work and another completely separate set of apps and settings for when they're at home.

 

Pe lângă Hub, asta pare o nouă idee bună. Sunt curios cum va funcționa în practică, se adresează clar mediului business, unde cred că BlackBerry mai are o șansă. Am avea iOS și Android pentru divertisment și tineret și BlackBerry pentru mediul enterprise, unde fosta RIM are ceva experiență.

 

BlackBerry Messenger [...] features a screen-sharing mode, which operates similarly to screen sharing on desktop collaboration tools—one user's screen contents are duplicated on the other user's screen. 

 

Interesant.

 

Am mai spus-o, mie îmi plăcea la BalckBerry calitatea device-urilor, tastatura fizică și ergonomicitatea sistemului de operare și toate astea la un preț decent (spre deosebire de un iPhone). Când țineam un BlackBerry în mână era o cu totul altă senzație decât orice Nokia, LG sau orice alt smartphone. Este cam ca și diferența dintre iPhone și orice Samsung Galaxy: părea bine făcut și era elegant. Și nu trebuia să mă afund în meniuri, găseam rapid orice aveam nevoie din câteva mișcări (spre deosebire de Android). Iar scrierea unui text sau a unui mesaj se face mult mai rapid pe o tastatură fizică decât pe un touch-screen. Poate nu mă pot eu adapta, dar chiar nu înțeleg goana după ecrane cu touchscreen exclusiv. Mă bucur că noul val de modele păstrează și unul cu tastatură fizică, pentru dinozaurii ca mine. Să vedem dacă nu au dat peste cap, în goana după redefinire, punctele de mai sus. Și un lucru interesant, pentru paranoici, transferul de date dintre telefon și serverele RIM, care gospodăresc mailurile și mesajele aplicațiilor, sunt criptate. Și se pare că sunt destul de bine criptate, deoarece RIM/BlackBerry au avut probleme în ultima perioadă nefiind de acord să participe la diverse metode de interceptare ale datelor, impuse punctual de anumite guverne (India, Orientul Mijlociu). Pentru asta, RIM are o mare bilă albă și cred că sunt singurii care fac acest lucru, având avantajul serverelor proprii, restul telefoanelor sunt la cheremul companiilor de telecomunicații locale, care sunt oricând dispuse să ofere informații autorităților guvernamentale.


  • Andrei Bechet likes this

#25 Andrei Bechet

Andrei Bechet

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 487 posts
  • LocationMünchen (Germania)

Posted 09 February 2013 - 10:16

Apropo de pareri despre OS-urile mobile si viitorul: http://communities-d...o-meego-fi.html







Also tagged with one or more of these keywords: apple, mac

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users