Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Update from 10.5.8 to 10.6.8


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#21 Vestax

Vestax

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 04 September 2014 - 12:47

Eu l-am facut cu Disk Maker, de pe alt mac.... Acum insa am observat o eroare la baterie, "Service Battery". WTF



#22 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 September 2014 - 13:50

Da, Disk Maker X este cel mai comod și mai de încredere (a avut unele probleme pe faza beta). 

Acuma ai două mac-uri, da? La care dă eroare? Cine dă eroare? sistemul? dacă te duci sus în dreapta la baterie, afișează că trebuie schimbată? Dacă da, înseamnă că așa este, dacă te ține puțin, te pregătești de una nouă. Cele din noile generații țin oricum aproape dublu, deci o baterie mai dusă nu e deranjantă chiar dacă a ajuns la 60 %, încă ține 3-4 ore.



#23 Vestax

Vestax

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 04 September 2014 - 22:48

Cel nou da eroarea respectiva la baterie. Nu am observat insa diferente, ma tine la fel, vreo 3 ore. Dar apare eroare respectiva....

 

Mentionez ca eroarea a aparut dupa ce am instalat 10.9.4 - clean instal. 



#24 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 September 2014 - 23:02

Descarcă Coconut Battery, gratuită, și vezi ce procent față de fabrică afișează. Vezi că sunt două procente acolo: 1. ce încărcare are bateria în momentul respectiv; 2. ce procent mai are bateria față de 100 % de fabrică. Dacă acest al doilea procent pică sub 50 %, atunci apare un avertisment că bateria va trebui schimbată. Sau pot fi alte erori ale chip-ului care reclamă schimbarea bateriei.



#25 Vestax

Vestax

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 17 September 2014 - 11:39

Din ce am observat, nu afecteaza cu nimic durata bateriei doar ca afiseaza acel mesaj. Dar tine la fel de mult.



#26 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 17 September 2014 - 14:12

Dacă ești mulțumit de viața bateriei, ignoră mesajul. Poate ar trebui o recalibrare: lași macul să intre în somn singur, deci ignori mesajul că bateria e sub 7 %, avînd grijă să nu ai nicio operație critică în acel moment. Cînd pică în somn, spre 0 % baterie, conectezi imediat alimentatorul. E bine să faci operația asta cam o dată pe lună.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users