Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

SSD Toshiba într-un MacBook Air 2009


  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#21 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 30 November 2013 - 20:30

Mâine îmi vine cablul cu care sper să pot conecta SSD-ul în locul unității optice. Sunt curios dacă prezența hard discului simultan cu SSD-ul va forța chipul Nvidia să funcționeze în mod SATA 2.

 

Din păcate ipoteza mea nu s-a confirmat, SSD-ul funcționează tot la 1,5 Gbps (SATA I). Dar, chiar și așa, în benchmark-urile pe care le-am făcut a ieșit cam de 2,5 ori mai rapid decât hard discul, care funcționează la 3 Gbps (SATA II).



#22 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 November 2013 - 21:47

Musai să fie mai rapid, nu cred că e vorba numai de viteza de transfer, ci și de procesarea pe disc. Eu acuma, după ce am rămas bouche bée cu SSD pe MBA late 2008, rumeg un SSD pe PB 12 in din 2004, dacă sporul de viteză va fi similar ca la MBA, atunci chiar merită. Oricum, discul lui cam scoate rotița des, deci oricum trebuie unul nou.



#23 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 01 December 2013 - 14:08

Iată un test cu un SSD pus pe PowerBook:
http://eshop.macsale...nce_Test_Legacy

#24 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 December 2013 - 17:12

Iată un test cu un SSD pus pe PowerBook:
http://eshop.macsale...nce_Test_Legacy

Clar. Ceva voi face, discul intern oricum pare cam obosit, deci iau un HDD ori un SSD. Cred că e clar. După experiența cu SSD în MBA late 2008 nicio ezitare nu e logică.



#25 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 21 July 2014 - 09:30

A crăpat și Toshiba deci unica soluție ( după ce un meseriaș mi-a "pus bine" și cablul ce lega ssd-ul de logicboard ) a fost un ssd OWC Mercury Aura Pro ( am ales 120Gb datorită prețului, nu îmi permit unul de 240 deși m-ar fi tentat… ). Comandă pe 18.07.2014 pe după-amiază pe undeva, astăzi deja în drum spre Constanța ( Las Vegas, Los Angeles, Leipzig, Bergamo, București )… probabil că DHL îl vor livra în aceiași zi ( adică astăzi ). Detalii mai târziu despre ce s-a mai întâmplat… sper eu ca acesta să-mi ofere nu atât sporul de performanță cât anduranța mult dorită ( în 18 luni am pus pe el 3 hard-uri, de m-am săturat până peste cap! ). Oricum… recomand site-ul:

https://eshop.macsales.com/



#26 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 21 July 2014 - 10:14

Eu zic că e ceva în neregulă că tot pică discurile alea... vreun scurt pe acolo, ceva. Bun, orice produs scos de mîna omului pică odată și odată, totuși 3 discuri picate într-un răstimp așa de scurt...

Experiența mea cu SSD-urile (și cu hibridele) a fost f. bună, inclusiv cu un SSD într-un PowerBook din 2004, i-a mai dat viață un pic. Ultima experiență, deci netestată în timp, este cu un SSD într-un iMac din 2007.



#27 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 21 July 2014 - 13:18

M-am gândit și eu la varianta asta… dar:

1. Din cele 3 doar unul a fost nou, restul au fost second-hand.

2. Cel nou a fost un HDD la 4200 rotații care după 3 luni a făcut bad-uri… se mai poate folosi dar nu prezintă garanții.

3. SSD-ul Toshiba cred că are o problemă la controller, uneori funcționează, alteori nu. Dar m-am enervat!

4. Ultimul pus nici nu a avut viață… una bucată memorie era dezlipită de pe cablaj. De bună credință am luat de bun ce spunea tipul de l-a vândut, că este funcțional… dar după ce amicul meu ( deși l-am rugat ca mai întâi să verifice SSD-ul pe direct și mai apoi să facă lipituri ) m-a aranjat cu una bucată cablu neutilizabilă și am studiat îndeaproape problema am constatat faza cu memoria.

 

Ideea era că toate cele 3 fac mai mult decât un OWC nou și de aceea îmi dau palme și acum… am ezitat să cumpăr un OWC de la bun început în ideea că mă scot… și… m-am scos! :) 



#28 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 21 July 2014 - 15:16

A, erau luate de la diverși șmecheri de pe mercador/olx sau altele? O, da, am pățit și eu... deși am cerut odată cu verificare, m-am grăbit și n-am verificat ca lumea. Ei, asta e, șmecherii o pățesc pînă la urmă de la soartă.

Eu am luat multe scule s.h. ori noi fără garanție și nu am avut, în general, nicio problemă. Un SSD, mai ales, lucrează „la rece”, teoretic ar trebui să meargă un secol fără probleme.



#29 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 22 July 2014 - 17:01

A sosit OWC-ul... de fapt chiar acum este în uz. Pachetul conținea SSD-ul, cablul și un set de șurubelnițe... 4 zile de la comandă la livrare mi se pare fabulos!!! Nu știu cum să verific vitezele la care citește și scrie, am folosit BlackMagic Disk Speed Test ( free pe Application Store ). El spune ceva de viteze cuprinse între 59-134 la scriere și 82-185 la citire. Nu-mi dau seama prea bine de diferențe, față de SSD-ul Toshiba pomenit ( care ajungea pe la 80 parcă ), nu-mi dau seama deocamdată cam cât de rezistent va fi ( pe forumuri am tot citit chestii de genul că OWC-urile au încorporate niște controller-e care fac ceea ce face TRIM pentru un SSD Non-Apple ) dar acum chiar regret că nu am făcut de prima oară pasul acesta... totul a mers ca uns în relația cu site-ul ( am avut chiar o mică problemă în sensul că tocmai ce mi se emisese un nou card, banca a refuzat tranzacția din acest motiv, am discutat cu cei de pe site, soluția a fost anularea comenzii și efectuarea uneia nouă cu datele de pe noul card ), transportul m-a lăsat fără cuvinte cu promptitudinea, probabil am fost norocos să prind foarte repede legăturile aeriene... produsul face toți banii pentru că oferă alternativa unui SSD cu mSata de 1.8 ( mult mai ușor și ieftin de găsit față de un SSD cu LIF de 1.8 ---- bănuiesc că se poate atașa un astfel de SSD la cablul celor de la OWC )... singurul lucru pe care nu l-am înțeles este de ce m-au pus la grea încercare cu plierea cablului respectiv. Spun asta deoarece ești nevoit să faci un fel de V cablului în momentul montătii SSD-ului la locul lui din Air... foarte ciudat pentru că dacă asta era singura soluție de potrivit traseele dintre LIF și mSata atunci puteau măcar să onduleze din fabrică cablul în forma în care poate intra la locul lui... cum nu mă sperii de nimicuri d-astea ( cu ghilimele ) l-am montat destul de repede pentru că altă cale nu exista... dar o cam băgasem pe mânecă cu gândul că dacă sare o lipitură m-am scos! Nerecomandat cardiacilor, păcat că nu i-am făcut o poză... una peste alta este Ok... dacă știe cineva un program free care măsoară performanțele în OS X mă puteți entuziasma!   :D  :D



#30 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 July 2014 - 19:54

Ce rost are? n mod normal, un SSD într-un Air rev. A, B ori C crește viteza fabulos de mult, indiferent de producător, deoarece inițial aveai un rotativ la 4200 rpm.

Deci ce Air ai? prima serie (așa-zisa rev. A, cu disc ATA) sau rev. B ori C (cu disc S-ATA)?

 

P.S. Cea mai tare experiență a mea a fost o baterie de MB alb comandată pe amazon.co.uk miercuri la prînz și sosită a doua zi la orele 14.00! Asta a fost anul trecut prin vară. Ce zici? Acuma să nu crezi că toate comenzile pe amazon.co.uk sînt așa de rapide...



#31 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 22 July 2014 - 20:17

Este un MacBook Air 2.1 A1304. Deci S-ATA.

P.S.

Ce firmă a livrat produsul amazon.co.uk, din ce țară a venit și care au fost costurile?



#32 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 July 2014 - 20:54

http://www.amazon.co...0?ie=UTF8&psc=1

 

Din UK, desigur, 131 de lei și 50 de b ani



#33 radu99

radu99

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 22 July 2014 - 20:59

la ce pret ai ajuns cu hardul?

#34 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 July 2014 - 21:05

Care hard? SSD-ul pt Air rev. B? Ăla a fost multișor... vreo 500 lei la 128 GB, dr saltul de viteză a fost colosal.

Sau ce hard?



#35 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 22 July 2014 - 21:51

Bănuiesc că pe mine mă întreabă... pe mine m-a costat 567 lei SSD-ul ( inclusiv transportul ) + 108 taxele vamale. Adică 675 lei. Același produs, pe un site din România, costă 849 lei. 

 

P.S. @Cattus

 

Nu m-ai lămurit cu firma care l-a livrat... eu unul am încercat o simulare pentru același SSD de pe amazon.co.uk, costa 101 lire iar transportul 80 lire... fără cuvinte pentru mine. Probabil că mai ai pe email factura emisă, dacă te rog mi-o poți trimite și mie? Mulțumiri anticipate!



#36 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 July 2014 - 22:08

Cum, bre? Dacă bagi la căutare ceva gen

white macbook battery

eu obțin ca în poză, e și aia comandată de mine și face nouășpe lire sterlinge 

Concret, e asta:

http://www.amazon.co...0?ie=UTF8&psc=1

Attached Images

  • Screen Shot 2014-07-22 at 23.06.09.png


#37 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 22 July 2014 - 23:15

Nu m-ai înțeles. Voiam să știu ce firmă de curierat l-a livrat, eventual cum se numea serviciul folosit și costul transportului... e drept că nici eu nu m-am exprimat suficient de explicit, m-am gândit că este suficient contextul ( rapiditatea cu care a sosit comanda ta ). Din experiența mea personală ( lucrez ca oficiant poștal și chiar mă interesează tot ce ține de servicii poștale, chiar dacă sunt ale concureței ) pot spune că este aproape imposibil ca produsul să vină din UK în 24 ore... ar trebui ca totul să meargă ceas și în plus să ai un noroc fantastic... spun asta pentru că nu toate cursele aeriene duc poștă iar în plus formalitățile poștale necesită ceva timp, suficient uneori pentru a decala timpul de livrare... spun asta la modul general, acest principiu se aplică tuturor operatorilor poștali, face parte din organizarea unei astfel de structuri. Concret... orice firmă de transport are un grafic care asigură un flux... sunt suficiente câteva minute pentru ca totul să se dea peste cap. 24 ore pe relația UK - România ar însemna ca firma ce trimite coletul să aibe musai sediul într-o localitate cu aeroport, cursa aeriană să fie dacă nu directă atunci cu escală foarte scurtă, destinatarul să locuiască în localitatea de destinație a cursei aeriene ( sau chiar să fie escală a respectivei curse ), rapiditatea în preluare,prelucrare, transport, prelucrare și distribuție să fie una perfectă... pare simplu dar nu este. Spre exemplu, cel mai rapid serviciu care există în România pentru trimiteri externe pe care îl știu este TNT, asigură livrarea în maxim 48 ore în orice stat din UE... dar din Constanța de exemplu termenul limită de depunere este ora 14. Dacă ajungi la 14.05 nu mai poți trimite sau ești înștiințat că termenul nu mai este 48 de ore ci 72... cam așa stau lucrurile cu serviciile poștale. De aceea întrebam, strict profesional.  ;)



#38 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 July 2014 - 14:06

Păi curierul ales de Amazon.co.uk, nu mai țin minte... Eu ți-am spus costul total, inclusiv transportul, cînd faci comanda se afișează costul efectiv al transportului. BAteria cu pricina a fost, așadar, sub 20 lire + transport vreo 5 lire, parcă. costul transportului e per greutate, dar rareori sub 3 lire sterline.

Mai departe nu pot da detalii, dar a fost cea mai tare comandă a mea pe amazon.co.uk, 24 de ore de la plasarea comenzii pînă la soneria de la ușă. Tare! Tare de tot, nici dacă comandam loco nu era așa rapid.



#39 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 23 July 2014 - 18:10

Îți garantez eu că la banii dați pe transport chiar loco a fost tranzacția! Este imposibil să ofere vreo firmă de curierat transport internațional la suma aceea, mai ales pentru o trimitere urmărită ( cu track )… pentru o trimitere simplă s-ar încadra ( oarecum ) dar nu oferă nimeni o astfel de rapiditate la un preț de 5 lire ( pe rută internațională spun ). Varianta cea mai plauzibilă este următoarea, am întâlnit și eu un caz: firma din UK să fi avut una bucată filială în Romania care a preluat comanda și a distribuit-o. Eu am avut o astfel de experiență cu o firmă din Ungaria care avea filială în Romania, la mine produsul cerut ( din Romania ) era pe stoc în Ungaria, peste 2 zile a ajuns și comanda mea… oricum ar fi... este ideal un transport de 24 ore de oriunde! :))



#40 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 July 2014 - 19:14

Probabil... dar ce importanță are? pt mine, clientul, a fost uluitor, tare de tot.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users