Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

SSD Toshiba într-un MacBook Air 2009


  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 06 October 2013 - 15:59

Mda... se dă una bucată SSD Toshiba 64Gb LIF achiziționat la nimereală de pe okazii și un MacBook Air 2009  ce avea un HDD la 4200RPM pe ducă... se face montarea SSD-ului în respectivul Air, toate bune și frumoase în sensul că stick-ul folosit la instalarea ML îl vede, se instalează un Mountain Lion la repezeală și... surpriză! System Information spune că:

 

TOSHIBA THNS000GE0BMZZ NOT FOR SALE:

 

  Capacity: 64,02 GB (64.023.257.088 bytes)

  Model: TOSHIBA THNS000GE0BMZZ NOT FOR SALE     

  Revision: X0053R14

  Serial Number: 820640184

  Native Command Queuing: No

  Removable Media: No

  Detachable Drive: No

  BSD Name: disk0

  Medium Type: Rotational

  Partition Map Type: GPT (GUID Partition Table)

  S.M.A.R.T. status: Verified

 

Cu alte cuvinte OS X îl vede ca pe un hdd normal... o fi el not for sale dar nici așa!  :unsure:

 

S-a făcut la repezeală un search pe gogu, nimic concludent, cel puțin eu unul nu am găsit nimic care să mă ajute.. întrebarea este:

Există vreo posibilitate de a face OS X să recunoască un SSD non-Apple ca SSD? Mulțumiri anticipate!



#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 October 2013 - 20:20

Am avut o vorbă recentă cu un mac-fan cu care era să fac un schimb, subiectul principal a fost un SSD care în miniul lui mergea perfect, dar în MB-ul meu alu nu, îl vedea ca rotational, deci situația ta. 

Mă gîndesc că Trim enabler ar putea rezolva problema, dacă pică pe ce trebuie.

 

https://www.macupdat...52/trim-enabler



#3 radu99

radu99

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 06 October 2013 - 20:29

Macbook pro 4.1 cu ssd liteon de 250g incercat cu toate sistemele snowlepoard pana la ML fara nici o problema!

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 October 2013 - 21:12

Da, numai că pe anumite config nu mere. Aetherius, mac-fanul cu pricina, a găsit și explicația, era vorba de interfețe S-ATA mVidia, care nu se potrivesc pe unele modele de SSD-uri. Trim Enbaler ar trebui să rezolve problema, nu o va rezolva însă dacă e vorba de incompatibilitate de tipul celei menționate.


  • Musat Daniel Gigel likes this

#5 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 06 October 2013 - 21:15

Am avut o vorbă recentă cu un mac-fan cu care era să fac un schimb, subiectul principal a fost un SSD care în miniul lui mergea perfect, dar în MB-ul meu alu nu, îl vedea ca rotational, deci situația ta. 

Mă gîndesc că Trim enabler ar putea rezolva problema, dacă pică pe ce trebuie.

 

https://www.macupdat...52/trim-enabler

Păi hai să o luăm logic... am găsit trim-enabler acela, de fapt știam de el și îl aveam de la studiul pe gogu, problema este că el ar funcționa dacă sistemul ar vedea ssd-ul ca solid state disk și nu rotațional... dacă încerc să-l activez pe acel trim-enabler se întâmplă  să mă pomenesc cu un spin-wheel de toată frumusețea... nu cred că ar putea schimba el ceva. Dar mai povestește-mi cu chestia aia minunată, pe mini ssd pe mb rotațional... foarte interesant! Să înțeleg că mini-ul era cumva mai recent decât mb-ul tău? Căci altfel nu-mi explic... partea interesantă în cazul meu este că Air-ul din 2009 este singurul cu LIF de la Apple ( iar pe la alte laptopuri situația este identică, sunt foarte puține care folosesc sau au folosit LIF ), deci producătorii care au făcut acele SSD-uri bănuiesc că le-au fabricat tocmai pentru acele cazuri... chiar să nu funcționeze pe laptopurile pentru care au fost făcute? 



#6 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 06 October 2013 - 21:18

Da, numai că pe anumite config nu mere. Aetherius, mac-fanul cu pricina, a găsit și explicația, era vorba de interfețe S-ATA mVidia, care nu se potrivesc pe unele modele de SSD-uri. Trim Enbaler ar trebui să rezolve problema, nu o va rezolva însă dacă e vorba de incompatibilitate de tipul celei menționate.

Aha... ia să văd eu care este treaba cu interfața aia... deși cred că mă uit degeaba atât timp cât chipsetul este nVidia... s-ar putea să ai mare dreptate. Revin cu detalii...



#7 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 06 October 2013 - 21:21

S-ar putea să fie cum a spus userul respectiv, întradevăr chipsetul ( controler-ul ) este nVidia...

 

NVidia MCP79 AHCI:

 

  Vendor: NVidia

  Product: MCP79 AHCI

  Link Speed: 3 Gigabit

  Negotiated Link Speed: 3 Gigabit

  Physical Interconnect: SATA

  Description: AHCI Version 1.20 Supported



#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 October 2013 - 22:11

Păi se pare că de aia nu merge, de la chipset. Presupun că pt cazurile astea trebe alt tip de SSD.



#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 October 2013 - 22:12

Ar merge însă pe miniul meu, acum la fi-meu, dacă nu ai ce face cu el, poate facem o învîrteală, e același model de mini pe care a testat și Aetherius SSD-ul, deci presupun că va merge, ăla nu are chip nVidia.

Dar cred că spun o prostie, are conexiunea altfel ăla al tău.



#10 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 06 October 2013 - 22:26

Exact... are LIF, o chestie atât de des întâlnită încât îți dai palme singur! Până la urmă nu m-ar deranja prea tare chestia asta... nu sunt genul să vreau rachetă, numai să reziste! Căci ar fi al treilea într-un an care cade pe laptopul ăsta... ssd-ul original, un hdd rotațional care a făcut bad-uri în mai puțin de 5 luni... acum ar urma el. Dacă mai cade și ăsta... băgăm laptopul la muzeu!  :D  :D

 

PS Cine era producătorul ssd-ului din cazul tău?



#11 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 08 October 2013 - 19:16

 

 

PS Cine era producătorul ssd-ului din cazul tău?

Nu era al meu, era al lui Aetherius, scrie-i direct. Îți trimit coordonatele lui pe mesaj privat, sper să nu-l deranjeze.



#12 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 27 November 2013 - 16:30

Am luat și eu o semi-țeapă cu un SSD Intel 530, pus într-un Mac Mini early 2009. Problema e același chipset SATA NVidia MCP79 care, atunci când conectezi un dispozitiv de stocare SATA 3, trece bus-ul în mod SATA 1, adică cel mai lent SATA (1,5 Gbps). Chipul ăla prost știe SATA 2 (3 Gbps) și așa funcționa cu un hard disc normal, însă cu SSD-urile astea noi nu vrea să urce mai sus de SATA 1.

Am zis "semi-țeapă" pentru că sistemul este vizibil mai rapid cu SSD, chiar și așa în mod SATA 1. Dar nu e atât de rapid pe cât ar fi putut să fie, dacă Apple nu folosea porcăria aia de chip de la Nvidia.

Nu există vreo rezolvare universal valabilă pentru această situație (unii zic că un reset de SMC, PRAM ajută — la mine nu au ajutat). Dar am o bănuială, rezultată din ce am mai citit pe net: dacă se conectează un hard disc SATA 2 pe același bus cu SSD-ul SATA 3, atunci chipul ăla trece în modul SATA 2. E o ocazie bună să testez chestia asta, înlocuind unitatea optică cu hard discul vechi din Mac Mini. Deocamdată nu pot face asta pentru că nu am cablurile necesare.

#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 November 2013 - 17:21

Da, deci se confirmă. Eu mi-am pus un alt model și lucrează la 3 GBpS. Trebuie să fie clar mai rapid, deși la jumate din viteză. Așa zicea și flăcăul meu, că modele prea noi de SSD-uri nu se potrivesc cu generația aia nVidia. Discul e ăsta:

 

http://www.micron.co...fddak256mam-1k1



#14 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 27 November 2013 - 17:33

Poate la un Mini s-ar putea monta un alt HDD cu sata2 pe același bus... la Air 2009 doar pe USB se mai poate monta un HDD... am să încerc să pun unul să văd cum ar sta treaba...



#15 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 27 November 2013 - 18:18

Poate la un Mini s-ar putea monta un alt HDD cu sata2 pe același bus... la Air 2009 doar pe USB se mai poate monta un HDD... am să încerc să pun unul să văd cum ar sta treaba...

 

Pe USB degeaba-l pui, nu are legătură cu bus-ul SATA.



#16 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 November 2013 - 20:21

E drept că eu în MB late 2008, ăsta cu controller nVidia, nu mai am unitate optică, am un caddy cu un disc SATA 2, optimizarea la 3 GBpS să mi se tragă de la asta? Sistemul vede la ambele porturi S-ATA 3 GBpS. Dacă aș fi avut unitate optică să fi avut oare 1,5 GBpS? 



#17 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 27 November 2013 - 22:31

Oricum... OS X spune că... 

 

  Vendor: NVidia

  Product: MCP79 AHCI

  Link Speed: 3 Gigabit

  Negotiated Link Speed: 3 Gigabit

  Physical Interconnect: SATA

  Description: AHCI Version 1.20 Supported

 

Adica din ceea ce înțeleg eu nu sunt probleme cu viteza de 1.5 Gigabit aferentă SATA 1... oricum m-am lăsat păgubaș cu minunea, las' că merge așa! :))



#18 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 November 2013 - 22:38

Păi dacă ai mișcare mai zglobie și totul e OK oricum e mai bine. Eu sînt mulțumit de acest SSD pe MB late 2008 alu, dar cea mai mare schimbare în bine a fost după ce am pus un SSD pe un Air late 2008, viteza de reacție a crescut incredibil. L-am luat de pe eBay și e cu sigla Apple pe el. Sistemul îl vede ca disc Apple. Fi-mea e fericită, se mișcă natural Air-ul ei. A înlocuit un iPad de care se plictisise, mi-a spus că un Air e mult mai bun, face mai multe și e ușor. 



#19 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 28 November 2013 - 14:38

Adica din ceea ce înțeleg eu nu sunt probleme cu viteza de 1.5 Gigabit aferentă SATA 1

Problema cu chipul Nvidia și trecerea bus-ului în mod SATA 1 apare doar la conectarea unor tipuri de SSD SATA 3 care nu reușesc să-i comunice acelui chip ceva de genul "chiar dacă pe mine scrie SATA 3 și tu nu știi ce-i aia pentru că ești vechi și prostuț, vezi că eu pot și SATA 2, deci haide să negociem o viteză corespunzătoare, ok?" :)

Nici producătorii de SSD (cu o excepție de care am auzit eu: OCZ), nici Nvidia și nici Apple nu au fost interesați să rezolve această problemă. Nimănui nu-i mai pasă de computerele vechi.

SSD-urile SATA 2 funcționează la viteza lor normală, pentru că sunt recunoscute ca atare de chipul ăla Nvidia.

Mâine îmi vine cablul cu care sper să pot conecta SSD-ul în locul unității optice. Sunt curios dacă prezența hard discului simultan cu SSD-ul va forța chipul Nvidia să funcționeze în mod SATA 2.

#20 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 November 2013 - 18:39

Nu le pasă și rău fac, e o piață mare aici, SSD-urile astea saltă mult viteza de lucru. Or disfuncțiile astea îi descurajează pe mulți să le mai cumpere.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users