Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Adobe Flash


  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#21 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 September 2013 - 08:42

Da, teoretic la instalare peste ar trebui să se păstreze doar preferințele utilizatorului și fișierele aferente. În acest fel, ai un sistem curat, dar păstrînd tot ce este specific utilizatorului. 

Dacă însă problemele unui sistem sînt generate de aplicații cu fișiere corupte sau incompatibile sau în orice alte situații, problema poate persista la instalare peste. Altfel, da, uneori un combo re-install poate rezolva multe.



#22 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 16 September 2013 - 21:11

=)) =)) =))

Scuze pentru gogomănia scoasă:)) =)) nu-mi vine să cred:))

Chiar îmi pare rău. Scuze încă odată.

 

Scuze că am răspuns așa greu, am avut astăzi ce-l mai important/greu și lung examen al vieții mele și nu m-a mai interesat nimic.

Problema este că jucărica mea e „nouă” și are sistemul cu care a venit și nu prea aș vrea să pun eu altul piratat, cred că am să aștept să apară noul sistem de operare și atunci am să-l configurez ca unul nou. Dacă e o idee bună!? Eu îmi pot lua toate datele de pe el pe un hdd, dar am foarte multe scurtături și setări pe care nu as vrea să le fac iar... există vreo posibilitate să fac asta?

Sau cred că mai bine ar fi să încerc să instalez mai întâi o variantă piratată a Mavericks-ului și dacă am să pot să instalez flash-ul am să instalez varianta oficială peste. E bine așa sau nu-i bună ideea!?



#23 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 16 September 2013 - 21:16

Păi dacă faci backup de sistem, cu orice aplicație pt așa ceva, Time Machine ori, care îmi place mie, IBackup, face backup la orice, inclusiv la setări. O fi sistemul nou, dar dacă ai atins coarda lui sensibilă și nu-i poți da de cap, ce soluție propui?



#24 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 17 September 2013 - 09:42

Și dacă fac backup nu o să îmi preia și chestiile pe care eu le-am blocat?



#25 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 17 September 2013 - 09:47

Singurele soluții la care mă gândesc sunt cele 2 de mai sus, și cred că ultima ar fi mai utilă. Dar problema mea e de scurtăturile pe care le-am băgat una câte una, și pe care nu știu dacă le pot lua. În ipoteza în care fac backup-ul cred că odată cu toate setările iau și problema cu flash-ul nu?



#26 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 17 September 2013 - 19:48

Pui întrebări la care am mai răspuns. Dacă faci backup tip clonă, adică mutat bit cu bit de colo-colo, se preia tot. Dacă faci backup selectiv pe setări de sistem, nu se preia tot. Acuma, nu cred că cineva poate garanta că, la fresh install, nu vei avea probleme. Dar, de cînd tot pui întrebări, cred că făceai 5 instalări curate pînă acuma :)



#27 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 24 September 2013 - 06:14

Am făcut update și mi s-a rezolvat problema. Mulțumesc mult pentru ajutor!

Xanthrax te rog spune-mi host-urile care trebuie blocate. Sau rog pe altcineva care știe.



#28 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 24 September 2013 - 06:30

Ti-am trimis mesaj.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users