Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Adobe Flash


  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 11 September 2013 - 09:01

Bună ziua,

Mi-a cerut safari să fac un update la flash și nu a mai mers deloc, l-am dezinstalat și nu mai pot să-l instalez, mai am programe de la adobe (photoshop, illustrator și audition)

Îmi cer scuze dacă mai este postat pe undeva, dar nu am găsit.

Eu cred că e de la niște permisiuni pe care le-am blocat pentru a putea rula photoshop-ul.



#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 11 September 2013 - 10:51

Poate ai blocat toate serverele Adobe, caz în care nu mai poți să descarci nimic de acolo. Cu ce ai blocat, cu Little Snitch sau cu alte metode?

#3 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 11 September 2013 - 11:12

Nu mai rețin. Cred că din terminal, le-am făcut de mult. Mi se blochează după ce îmi cere permisiunea să se instaleze.

Adică rămâne deschis și nu face nimic. Dacă încerc să dau restart îmi spune că adobe flash a blocat restartarea, și apoi se închide și el, sau pot să-l închid cu click dreapta termină.

 

Attached Images

  • Captură de ecran 2013-09-11 la 12.06.37.png
  • Captură de ecran 2013-09-11 la 12.06.47.png


#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 September 2013 - 12:22

DAcă ai blocat ceva din terminal, tot de acolo trebuie să și deblochezi. E drept, ieri Adobe a pus un update la Flash. 

Fă un user nou și vezi dacă acolo merge, dă-i drept de admin și revino.



#5 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 11 September 2013 - 13:04

E la fel...



#6 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 11 September 2013 - 13:26

Fă un user nou și vezi dacă acolo merge, dă-i drept de admin și revino.

 

Degeaba, dacă a blocat serverele în hosts atunci setarea se aplică global, pentru toți userii.

Singura soluție e să deblochezi serverele cu pricina. Presupun că au fost blocate în fișierul /private/etc/hosts, deci trebuie să-l editezi cu privilegii de admin și să scoți de acolo chestiile cu adobe.com, dar o să ai necazuri cu Photoshop. Poți eventual să închizi toate programele Adobe, să elimini serverele blocate în hosts, să instalezi Flash și apoi să blochezi la loc serverele. Numai să nu ai vreun proces Adobe care rulează în background...

 

Uite de aia e bun Little Snitch... dai un ban dar te scutește de neplăceri...



#7 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 11 September 2013 - 13:56

Erau puse în sudo nano /etc/hosts, acum l-am editat, am salvat, am dat restart, am încercat iar să intru pe youtube.com și m-a anunțat că nu am flash-ul, l-am download-at și ... la fel...



#8 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 11 September 2013 - 14:09

Știu că am pus niște fișiere și în Adobe Application Manager și în toate celelalte chestii de la Adobe pentru a nu mai comunica cu host-urile lor...



#9 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 11 September 2013 - 14:12

Dacă dezinstalez tot ce am de la adobe și reinstalez am șanse să meargă?



#10 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 11 September 2013 - 14:33

Am dezinstalat tot ce ținea de adobe, am  dat restart, și am încercat să instalez adobe flash și tot nu merge. Aveți idei?



#11 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 September 2013 - 14:52

Da, reinstalează de la zero totul. Dacă nu poți controla sistemul pe fișiere izolate, va trebui să o faci global, prin reinstalare.



#12 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 11 September 2013 - 15:07

Să reinstalez toată suita acrobat nu?



#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 September 2013 - 15:49

Chiar tot sistemul... de vreme ce nu poți izola cauza problemei, mi-e teamă că numai suita aia nu rezolvă problema. 

Fiind o operațiune mai lungă, poate, totuși, încerci să vezi unde e hiba, dacă nu, nu cred că ai altă soluție.



#14 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 September 2013 - 18:29

Descarca acest preference pane gratuit, si arata-ne si noua ce ai blocat in host: https://www.macupdat...mac/40003/hosts Poate te ajutam sa-l deblochezi.



#15 Poison

Poison

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 12 September 2013 - 23:48

Poti sa instalezi si extensia youtube5, care inlocuieste flashul si merge super.

#16 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 13 September 2013 - 13:04

Am dezinstalat orice era de la adobe, am reinstalat în diferite combinații și tot nu mi-a permis să instalez adobe flash, au fost dă-ți când nu mă lăsa să instalez nimic, dar dezinstalam, dădeam restart și apoi mă lăsa, dar adobe flash nu m-a lăsat niciodată, nu mi-a dat nici o eroare sau orice altceva; doar se bloca și nu mai făcea nimic.

Am instalat hosts 1.3 și nu îmi arată nimic în el.

Am instalat Little Snitch și nu aveam nici o chestie acolo, am pus doar cele de la photoshop acum, dar am încercat să le instalez fără nici o restricție către nici un host de la adobe. 

 

Attached Images

  • Captură de ecran 2013-09-13 la 13.54.38.png
  • Captură de ecran 2013-09-13 la 13.56.03.png
  • Captură de ecran 2013-09-13 la 14.04.12.png


#17 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 13 September 2013 - 15:52

sagaceu, tu ai bulit sistemul și acuma nu știi cum să ieși la liman... pe secvențe din astea, repet: ras, tuns, frizat, instalat pe zero. 

 

P.S. Nu vreau să te superi pe mine, dar grafia „au fost dă-ți când...” e tare. Am notat-o la catastif.



#18 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 13 September 2013 - 19:56

Cineva nu ti-a spus bine cum sa editezi /etc/hosts. Sunt numai cateva servere Adobe care couch couch "trebuie" blocate, adica cele care verifica autenticitatea activarii. Restul trebuie lasate sa mearga. Asa iti poti actualiza inclusiv Photoshop si Acrobat, fara a fi "intrebat de sanatate". Cum zice Cattus, acum trebuie sa reinstalezi sistemul de la 0. Daca nu ai backup facut, risca-te si instaleaza-l peste, daca merge sufla in pumni. Daca nu merge, va trebui sa-l instalezi cu formatare si adio date. Dar ceva imi spune mie ca va merge dupa o reinstalare peste.



#19 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 13 September 2013 - 20:40

Eu nu știu ce face și ce nu face sistemul la instalare peste, deoarece Apple a modificat terminologia pentru „fresh install” care, inițial, însemna „erase and install”, acuma înseamnă să pui un sistem nou peste cel vechi, fără să ștergi discul. Nu știu însă ce păstrează și ce nu păstrează. Oricum, poate încerca. Backup însă trebuie să aibă oricum, nu?



#20 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 14 September 2013 - 21:20

Problemele cela mai mari ale sistemului apar cand se corupe ceva in /System/Library/Core Services sau in /System/Library/Frameworks, la instalare sistem nou peste cel vechi, toate aceste componente sunt inlocuite. Daca ai noroc si ultimul Combo Update vizeaza si componenta corupta este bine, dar la mine cel putin instalarea peste sistemul vechi mi-a rezolvat problemele. S-a intamplat de 2 sau 3 ori in toata perioada de cand am inceput sa cunosc Mac OS X.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users