Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Probleme retea MacBook Air


  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#41 AlexandruMacridis

AlexandruMacridis

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 31 August 2013 - 19:01

Nu stiu daca va apare si voua dar mie imi apare lacatul inchis la https cand incerc sa intru pe facebook

#42 AlexandruMacridis

AlexandruMacridis

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 31 August 2013 - 19:02

Daca il conectez la digi mobil pe stick merge bine

#43 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 31 August 2013 - 22:36

Nu stiu daca va apare si voua dar mie imi apare lacatul inchis la https cand incerc sa intru pe facebook

 

Așa e normal să apară:

 

Screen Shot 2013-08-31 at 11.35.01 PM.png

 

Și nu se încarcă deloc pagina Facebook, dă vreo eroare?



#44 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 September 2013 - 11:53

Da, sigur, așa apare. Alexandru, eu cred că trebuie cumva să cureți sistemul, cum ți-am mai recomandat. De fapt, ce reclami acuma? Ce nu merge bine?

Orice problemă într-o rețea wi-fi X se testează și într-o rețea Y și/sau Z și vezi diferența, dacă apreciezi că rețeaua ar fi de vină. În general, un comportament nefiresc trebuie cumva testat și cu/pe altceva, să poți reduce cumva cauzele problemei. 



#45 AlexandruMacridis

AlexandruMacridis

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 01 September 2013 - 15:22

Pagina de facebook nu o incarca .. apar decat link.urile de pe ea fara templeate . A mai postat cineva mai sus o poza exact cum imi apare mie... te rog daca poti sa.mi dai un tutorial sa curat tot din el . Ar trebui sa isi revina asa

#46 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 September 2013 - 15:31

Nu-ți dau niciun tutorial, ai tot curățat de cînd a început această discuție și tot ai probleme. Singurul tutorial este să-ți spun, pas cu pas, cum pui un sistem nou, curat, pe discul ras și frizat la zero. Dacă dorești așa ceva.

După aia, dacă tot ai probleme, venim la tine în pelerinaj să ne dăm seama ce d-zeu ai acolo că merge aiurea. 



#47 AlexandruMacridis

AlexandruMacridis

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 01 September 2013 - 22:08

Nu-ți dau niciun tutorial, ai tot curățat de cînd a început această discuție și tot ai probleme. Singurul tutorial este să-ți spun, pas cu pas, cum pui un sistem nou, curat, pe discul ras și frizat la zero. Dacă dorești așa ceva.

După aia, dacă tot ai probleme, venim la tine în pelerinaj să ne dăm seama ce d-zeu ai acolo că merge aiurea. 

 Am rezolvat-o in sfarsit azi , a fost problema din modem de la dns-uri nu din laptop , la dhcp trebuia pus dns-u in router-ul wirreless . am rezolvat toata problema . oricum multumesc frumos pentru sfaturi si daca mai am vre-o problema o sa revin pe acest forum . 



#48 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 02 September 2013 - 07:39

Mda, deci tot la DNS-uri era buba, așa cum am suspectat încă de prima dată.



#49 AlexandruMacridis

AlexandruMacridis

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 02 September 2013 - 16:18

Dar de ce mi-a mers 1 an fara dns setat si deodata nu a mai mers. Nu prea e logic :))

#50 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 02 September 2013 - 18:57

Dar de ce mi-a mers 1 an fara dns setat si deodata nu a mai mers. Nu prea e logic :))

Fie s-a modificat ceva în setările respective, fie tu le-ai modificat fără să știi (sau altcineva, fără să știi). 


  • AlexandruMacridis likes this

#51 AlexandruMacridis

AlexandruMacridis

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 02 September 2013 - 23:40

Ma rog... eu n.am umblat la el ... insa ce am vazut in setari .. la dhcp list apareau decat dispozitivele care nu mergea facebook, youtube etc.. si orice alt dispozitiv care nu era trecut in lista la dhcp si conecat la wireless mergea orice website...

#52 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 September 2013 - 08:54

Alexandru, eu cred că e bine, pînă la urmă, cum s-a întîmplat: ai descoperit singur cauza. În general, e bine să înțelegi ceea ce se întîmplă, ca să poți rezolva și altă data problema. Dacă nu reușești să înțelegi, este puțin probabil să reproduci problema altă dată ori în altă parte.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users