Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Achizitie macbook white a1181


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#21 snepp

snepp

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 02 February 2013 - 22:48

Deci eu raman uimit de cea ce este mac nu pot sa cred!!!!!!!!! Sn verifici daca ii furat daca ii reparat super tare stima mac! Sunt scumpe intr-adevar dar sunt calitate! Stau si ma gandesc sa imi vand laptopul sa pun diferenta si sa imi mai iau unul. Multumesc mult 

Cattus Thraex  ddr  2 are :)) Model introduced: 2008

Production year: 2008 
Production week: 38 (September) 
Production number: 5574 (within this week)
Model Number: MB403
Group1: MacBook
Group2: nothing
Generation: 5
Machine Model: MacBook4,1
CPU speed: 2.4GHz
Family name: A1181
Screen size: 13 inch
Screen resolution: 1280x800 pixels
Colour: White
Memory - flavour: DDR2-S-667
Memory - number of slots: 2
Memory - maximum total: 6GB
Memory - largest module: 4GB



#22 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 02 February 2013 - 23:21

Da, e același tip de memorie cum ți-am spus, ca la modelul 2007: 200 pin PC 2-5300/667 Mhz, DDR 2, SO-DIMM.

Găsești scule bune sh, trebuie doar grijă. Caută anunțuri pe forum la vînzări, e lumea mai selectă un pic, pe mercador.ro sau pe okazii,ro dai de tot felul de zăbăuci care se cred șmecheri, unii chiar sînt. Modelul tău suportă, de fapt, 6 GB memorie, adică ar merge și 4 + 2, dar e suficient 2 + 2.

Apple a fost totdeauna peste restul lumii. Da, sînt cam scumpe, în ultimii ani am mers pe scule sh, a fost OK pînă acum. Ei merg pe tehnologie de vîrf, bagă mult în cercetare. Na, toate astea se plătesc.



#23 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 03 March 2013 - 10:37

Felicitari pentru achizitie....eu am un macbook NEGRU ( ca asa a vrut femeia !!! ) care rezista eroic, gen 2007....singura buba e bateria pe care am busito eu, din vina mea....in rest toate oki... P'aci pe unde salasluiesc eu e 140 de euro o baterie noua....o sa apelez la amazon.co.uk cind va fi cazul, la 129 de lei e ceva diferenta.....Cattus, bateria de ai cumparat e noua, da !?

#24 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 March 2013 - 19:14

Felicitari pentru achizitie....eu am un macbook NEGRU ( ca asa a vrut femeia !!! ) care rezista eroic, gen 2007....singura buba e bateria pe care am busito eu, din vina mea....in rest toate oki... P'aci pe unde salasluiesc eu e 140 de euro o baterie noua....o sa apelez la amazon.co.uk cind va fi cazul, la 129 de lei e ceva diferenta.....Cattus, bateria de ai cumparat e noua, da !?

amazon.co.uk, 130 lei, nouă, vine la tine acasă (atît am dat eu luna trecută pe una albă, dar prețul e același). Vezi că cele mai ieftine, pe la 14 lire, nu se trimet în RO, urmează zeria pe la 18 lire + 8 lire transportul, total 130.01 lei :)


  • Boly likes this

#25 ddrazvi

ddrazvi

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 06 November 2013 - 11:20

[pai si vine prin curier? Mi se pare foarte interesanta chestia asta]

 

Acasă la ușă, prin DHL. Am rămas și eu impresionat, să vină o baterie de MacBook alb în 24 de ore este ceva la care nu mă așteptam. Și la acest preț. Sigur, rămîne să văd dacă și calitatea este suficient de bună, dar la 130 de lei nu-ți pare rău dacă se duce după 2 ani, iei alta. Uzual, țin minim 3 ani, de multe ori 4 ani, adică peste 50 %, suficient cît să numești jucăria un portabil, nu un desktop.

 

Cum se prezinta calitativ bateria luata de pe amazon? Cam cat mai tine?



#26 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 November 2013 - 13:20

Foarte bine, că doar tot acolo e produsă, în Orient. E acum în jucăria soției, nu e acasă, dar e peste 90 %, cred. amazon.co.uk este cea mai bună soluție pt așa ceva ori pt chestii similare, de ex. magsafe etc. 



#27 ddrazvi

ddrazvi

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 10 December 2013 - 17:22

@Cattus Thraex Mai tineti minte de la ce firma ati luat-o de pe amazon … caci am comandat si eu una si inca o mai astept ...



#28 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 December 2013 - 18:19

Ektor UK

 

http://www.amazon.co...0?ie=UTF8&psc=1

dar văd că nu mai au, dar au alții. Acolo nu scrie când estimează sosirea? Dacă vine din Europa, 3-7 zile, dacă vine din Orient, o lună.

Ultima mea comandă pe amazon.co.uk au fost 2 buc. magsafe la 60 W, au venit cam în 10 zile, cost 112 lei/buc. E aia cu mufa în L, de aluminiu. 

Scrie-le, dar înainte vezi în cont cînd estimează sosirea, ce scrie acolo. Trebuie să ai ceva gen „estimated time of delivery Dec. ....”



#29 ddrazvi

ddrazvi

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 10 December 2013 - 22:09

Ba da, scrie, numai ca zice ca ...

 

Your estimated delivery date is:
Monday, December 09, 2013

 

… ea fiind expediata (conform mail-ului de la amazon) pe 22.11.2013 prin Royal Mail.

 

Firma de la care am luat este ZZRTEC.

 

Deocamdata am lasat un mesaj la Royal Mail prin care i-am rugat sa-mi confirme (daca pot) ca s-a expediat un pachet la adresa mea prin intermediul lor (n-am primit nici tracking number ca sa pot lua urma pachetului).



#30 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 December 2013 - 22:46

Păi a fost ieri, azi e 10, eu zic că e în limitele normale, „estimated” e generos, nu știu ce +/- înseamnă asta, poate că e deja în RO, dar nu a ajuns la tine. Royal Mail e o simplă denumire, nu înseamnă „instant mail” sau mai știu eu ce viteză. Eu zic că vine din Orient, din Europa face maximum 10 zile.

Pe eBay durează o lună, pt orientare. Cred că voi comanda acolo un SSD pt IDE pt PowerBook din 2004.



#31 ddrazvi

ddrazvi

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 10 December 2013 - 23:03

tot ce e posibil … dar, avand in vedere ca dvs v-a ajuns muuuult mai repede, m-am gandit ca 2 saptamani si ceva e destul de mare perioada  …. eu inca nu ma gandesc la teapa … sper ca va ajunge intr-un final ...



#32 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 December 2013 - 07:49

Ei, da, ăla a fost un caz absolut uluitor, cred că, pur și simplu, au avut pe stoc și au prins cursa de București din aceeași zi. Nu toate ajung așa repede, de regulă în jurul datei estimate. Eu zic că azi, cel tîrziu mîine e la tine la ușă.

Altfel, evident, reclami.



#33 ddrazvi

ddrazvi

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 04 January 2014 - 16:27

Intr-un final mi-a ajuns si mie bateria pe 23 decembrie la posta, pe 24 am primit mandatul acasa si pe 27 am ridicat-o de la posta. Are 1 ciclu de incarcare si cand o s-o las sa se descarce complet o sa postez cat m-a tinut si in ce conditii de utilizare a laptop-ului. (am lasat-o o data dar prima descrcare nu se pune).



#34 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 January 2014 - 22:45

Presupun că a venit de undeva de departe cu vaporul, să fie ieftin. Important este să fie bună, Coconut Battery e bună, mai ai și Battery Health.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users