Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Achizitie macbook white a1181


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 snepp

snepp

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 30 January 2013 - 22:45

Buna, tin sa precizez pt inceput ca nu am avut mac nici odata. Sotia isi doreste unul si ne-am hotarat sa cumparam unul secon hand de pe okazii. Intrebarile sunt ce trebuie sa verific. mi-a dat id-ul si am cautat pe site si l-am gasit. Ce ar trebui sa mai stiu inainte de achizitie. Tin sa precizez ca am intrebat daca are tastatura luminata si mi-a zis ca macbook white a1181 nu are! Va multumesc anticipat



#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 January 2013 - 22:59

Pe cît posibil, aș recomanda să cauți, mai întîi, ce oferte sînt pe site-urile de iubitori de mac, de ex. aici, la mac market. Seria MacBook alb a încetat în 2011, cu modelul lansat în 2010. Există un MB care aduce a pro, cel aluminiu din 2008-2009. Este seria cu core 2 duo, prețul lor oscilează între 1200–1800 de lei. Seria 1187 este din 2007, ar trebui să fie sub 1400 de lei. E importantă bateria, dacă e cea din 2007 e sigur dusă, trebuie una nouă. 

Știu un coleg care are un MB alb din 2007, parcă... dă-mi mesaj privat. 

Variante mai noi ar fi un MacBook Pro, metalic. Reține că doamnelor nu prea le plac mac-urile metalice, soția le urăște, mai ales iarna, preferă un MB mai vechi, dar din plastic! E bine să iei ceva pe care poți să-l testezi. Unde locuiești, că nu spui.

Un preț de referință pt un mac îl afli din site-ul mac2sell.net, alegi românia și faci configurația. Vînzătorii au impresia că estimează prea jos, de fapt estimează un preț mediu corect. De regulă, piața e sub acel preț, cu excepția iPhone-urilor, care e peste ce zice mac2sell



#3 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 30 January 2013 - 23:13

Felicitări pentru decizia de a achiziționa un Mac. Dar să îți iei gândul de la el, pentru că după ce soția ta îl va vedea, nu vei mai pune mâna pe el prea des. Eu, ca să îl butonez, trebuie să îmi găsesc pretexte precum: "Trebuie să îi fac update, dragă" sau "Nu i-am mai făcut backup de mult"

 

Și eu ea are tot un model MacBook alb din 2011. Nu vei putea rula pe el ultima variantă OS X Mountain Lion, va trebui să te mulțumești cel mult cu Lion sau Snow Leopard (el vine din fabrică cu Leopard, dar e bine să faci upgrade măcar la Snow Leopard). Uneori este cam lent, probabil din cauza HDD-ului aproape plin și a celor 2 GB de RAM. I-ar prinde bine un SSD și un update la 4 GB de RAM, dar altfel își face treaba destul de bine: editare texte, navigare web, manager poze, filme, etc. Bateria încă se ține bine. Tastatură luminată nu are, din păcate. placa grafică nu e excelentă, așa că la jocuri recente nu stă deloc bine, dar asta nu cred că este o problemă.

 

Cred că ar fi o idee bună să îți spună și numărul serial. Asta ca nu cumva să fie furat și să ai necazuri ulterior. După ce ai numărul, îl cauți pe Google sau aici, să vezi dacă nu a fost raportat de cineva. Apoi, vei dori probabil să vezi poze cu MacBook-ul, să nu fie lovit, crăpat, murdar, etc. Cât mai multe și din cât mai multe unghiuri. E destul de riscant să îl iei de pe okazii, poate are probleme la HDD care nu se văd imediat. Ideal ar fi să vă întâlniți, să-l vezi rulând, să-i faci unele teste (monitor, RAM, HDD, etc), altfel e un risc pe care ți-l asumi.



#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 30 January 2013 - 23:40

Un MB alb din 2007 poate rula decent aproape orice cu 4 GB ram, dar e bine să caute un MB din 2008 sau mai nou, seria 2009 e deja performantă, iar cea din 2010–2011, ultima, chiar OK.



#5 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 31 January 2013 - 09:50

Buna, tin sa precizez pt inceput ca nu am avut mac nici odata. Sotia isi doreste unul si ne-am hotarat sa cumparam unul secon hand de pe okazii. Intrebarile sunt ce trebuie sa verific. mi-a dat id-ul si am cautat pe site si l-am gasit. Ce ar trebui sa mai stiu inainte de achizitie. 

 

Am scris un articol mai demult pe tema asta, poate te ajută.



#6 snepp

snepp

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 31 January 2013 - 12:51

Va multumesc pretul de achizitie este de 10 mil, nu dispun de mai mult!  MacBook WHITE A1181 13,3 INCH 2,4 GHZ HARD 160GB,RAM 2GB BATERIE 6 ORE la baterie sincer cred ca minte dar in rest nu prea are ce am cerut verificare colet! Nu eram sigur de tastatura daca se aprinde sau nu! sotia "neaparat sa fie alb si cu tastatura alba" de ce nu stiu dar na asa sunt femeile! Mai vine si revin cu raspuns daca arata bine sau nu. Va multumesc pentru eforturile depuse stima



#7 snepp

snepp

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 31 January 2013 - 15:45

A si mi-a mai zis ca are instalat 10.7 nu stiu leopard cred si windows 7 in paralel 80 80 de gb si ca trebuie sa tin alt apasat ca sa imi aleg leopard ca altfel intra in windows 7



#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 31 January 2013 - 17:35

Va multumesc pretul de achizitie este de 10 mil, nu dispun de mai mult!  MacBook WHITE A1181 13,3 INCH 2,4 GHZ HARD 160GB,RAM 2GB BATERIE 6 ORE la baterie sincer cred ca minte dar in rest nu prea are ce am cerut verificare colet! Nu eram sigur de tastatura daca se aprinde sau nu! sotia "neaparat sa fie alb si cu tastatura alba" de ce nu stiu dar na asa sunt femeile! Mai vine si revin cu raspuns daca arata bine sau nu. Va multumesc pentru eforturile depuse stima

Pare OK după poză și, dacă e cum spune, prețul e bun. Bateria nu poate ține 6 ore, dacă e nevoie de una nouă, recomand prin amazon.co.uk, tocmai am luat una pt un amic cu 130 lei, exact ca pt acest model. La dealerii apple costă 600 lei.



#9 snepp

snepp

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 31 January 2013 - 20:29

pai si cum cumpar de pe amazon ca nu am pe nimeni sa imi trimita



#10 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 31 January 2013 - 21:45

De pe UK trimit ei direct in Romania si nu te mai cost vama sau tva. Din state e mai greu. La fiecare produs sunt si conditiile de livrare (daca e numai pt UK sau si pentru restul Europei.

Bateria nu cred sa tina 6 ore. Dar 3 ore poate. Daca e din 2007 (cum e si al meu) bateria e destul de uzata si va trebui curand schimbata. Posibil ca bateria sa fi fost schimbata. Trebuie intrebat.

10.7 e Lion.



#11 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 31 January 2013 - 23:40

pai si cum cumpar de pe amazon ca nu am pe nimeni sa imi trimita

Cu card în lei emis de o bancă, oricare. eu am card ING. Află că ieri, la ora 12.00 am comandat o baterie pt un Macbook alb ca al tău și, incredibil, azi la ora 15.00, cînd am ajuns acasă, mă aștepta în hol! A costat 129 de lei fix. 

 

P.S. Mă refer la amazon.co.uk, care are cele mai bune prețuri, mai bune ca amazon.de

unele produse nu se trimit în ro, dar, de regulă, ai alternative. amazon este un soi de Carrefour pe net, ai adună și trimit sub sigla lor, unii nu trimit outside U.K., de exemplu



#12 snepp

snepp

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 01 February 2013 - 13:31

L-am primit este foarte oky sunt mandru de el! Acum trebuie sa ma si obisnuiesc cu sistemul de operare :) din 92' folosesc doar windows ii greu acum :))



Cu card în lei emis de o bancă, oricare. eu am card ING. Află că ieri, la ora 12.00 am comandat o baterie pt un Macbook alb ca al tău și, incredibil, azi la ora 15.00, cînd am ajuns acasă, mă aștepta în hol! A costat 129 de lei fix. 

 

P.S. Mă refer la amazon.co.uk, care are cele mai bune prețuri, mai bune ca amazon.de

unele produse nu se trimit în ro, dar, de regulă, ai alternative. amazon este un soi de Carrefour pe net, ai adună și trimit sub sigla lor, unii nu trimit outside U.K., de exemplu

pai si vine prin curier? Mi se pare foarte interesanta chestia asta



#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 February 2013 - 16:02

[pai si vine prin curier? Mi se pare foarte interesanta chestia asta]

 

Acasă la ușă, prin DHL. Am rămas și eu impresionat, să vină o baterie de MacBook alb în 24 de ore este ceva la care nu mă așteptam. Și la acest preț. Sigur, rămîne să văd dacă și calitatea este suficient de bună, dar la 130 de lei nu-ți pare rău dacă se duce după 2 ani, iei alta. Uzual, țin minim 3 ani, de multe ori 4 ani, adică peste 50 %, suficient cît să numești jucăria un portabil, nu un desktop.



#14 snepp

snepp

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 01 February 2013 - 16:20

Plata se face prin paypal? sau cand vine curierul?



#15 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 February 2013 - 16:32

Plata se face prin paypal? sau cand vine curierul?

 

Plata se face la achiziție prin card emis de orice bancă și care este valabil pt tranzacții pe net, cred că toate acuma. Banii se trag din card la confirmarea achiziției, nu se dă nimic cash, totul merge din cont în cont.

Te vei edifica atunci cînd vei face prima comandă, să ai cardul pregătit. Prima oară, cînd creezi contul, presupun că atunci cînd te-ai hotărît să cumperi ceva, vei pune adresa de domiciliu și, dacă vrei, o altă adresă de livrare, dacă e diferită de prima; apoi coordonatele cardului. Recomand crearea unui card numai pt așa ceva, ca să ai evidența achizițiilor, pui pe el cît ai nevoie să cumperi.



#16 snepp

snepp

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 02 February 2013 - 00:32

Spune-mi te rog cum dezinstalez de pe mac? ca am instalat o gramada de prosti si nu stiu sa le scot



#17 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 02 February 2013 - 12:57

Le tragi in cosul de gunoi. Sau click dreapta si "move to trash". Apoi golesti cosul.

Mai sunt si programele de dezinstalat gen Appcleaner. 



#18 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 02 February 2013 - 14:40

Spune-mi te rog cum dezinstalez de pe mac? ca am instalat o gramada de prosti si nu stiu sa le scot

În esență, le arunci la coș. Aplicațiile care au installer au, de regulă, și un uninstailler. E cazul unor aplicații care își aruncă tot soiul de fișiere peste tot. Dacă vrei să lucrezi cu un uninstaller care șterge și micile fișiere asociate, stocate în Preferences, folosește un uninstaller dedicat, unele sînt gratuite, de exemplu AppCleaner sau UnInstApp sau AppZapper (ăsta e comercial, eu l-am cumpărat la grămadă într-un bundle). Le găsești pe macupdate.com, salvează linkul, ai acolo tot ce trebuie.

La început vei fi tentat să încerci tot soiul de aplicații, e normal. Ai și aici niște discuții, dar tot va trebui să le testezi personal, fiecare cu gustul lui, cu nevoile lui...



#19 snepp

snepp

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 02 February 2013 - 21:32

Ce model de rami are macbook white a1181 sdr ddr 1 ddr2 ddr3 nu cred ca are si daca stiti cat costa second 4 gb



#20 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 02 February 2013 - 22:07

Ce model de rami are macbook white a1181 sdr ddr 1 ddr2 ddr3 nu cred ca are si daca stiti cat costa second 4 gb

Nu-ți spun direct, încerc să te învăț cum să folosești un mac.

Descarci baza de date numită Mactracker, e gratuită. Ai acolo listate toate produsele Apple.

Identifici de model ai pe baza datelor care le culegi din merișorul din stînga sus/about this mac/more info; util este și site-ul

http://www.chipmunk....applemodel.html

pui acolo numărul de serie și afli cînd și unde a fost produs macul tău (e în olandeză, dar e simplu de folosit)

 

Acum vei putea identifica ce memorii ai nevoie. Dacă e un mac din 2007, vor fi DDR2 PC 2-5300/667 Mhz SO-DIMM, deci pt laptopuri. Dacă nu găsești sh, vezi ce oferă are pcgarage.ro, acum au și memorii testate pt mac-uri la prețuri bune. Dacă e din 2007, va suporta maxim 4 GB, mai mult decît suficient. Alte detalii le afli din Mactracker.

 

P.S. De exemplu asta:

http://www.pcgarage....-cl5-for-apple/

dar cred că merge și asta:

http://www.pcgarage....alueselect-cl5/

 

Iei jucăria sub braț și faci proba pe loc, începi cu cea mai ieftină. Cea mai scumpă merge sigur. Eu am pus și memorii mai ieftine, pe care nu scria că-l pt Apple, și au mers. Într-un mac am chiar două memorii de producători diferiți și merg perfect. E un MB alb din 2009.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users