Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Încă un an de gratuitate pe iCloud

icloud

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 06 October 2012 - 06:38

După ce pe 1 octombrie, la expirarea anului de grație iCloud, m-am trezit și eu, ca și alți foști membri plătitori MobileMe, că am 25 de GB gratuiți până în 2050 (!!):

icloud-2050.jpg

astăzi Apple a reparat eroarea și ne-a dat încă un an de gratuitate pentru contul iCloud de 25 GB, care în mod normal costă 32 €. Detalii aici.

#2 Fmac

Fmac

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 215 posts

Posted 07 October 2012 - 13:13

Da, am primit si eu :)

#3 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 07 October 2012 - 21:33

Da, si eu :) Ce bine ca aveam Family Pack pe vremea lui mobileme :)

#4 silvestro2in1

silvestro2in1

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 08 October 2012 - 08:18

si eu am primit ... si la ce bun, ca la cat de incalcit l-au facut, nici nu il mai folosesc.
Macar cu iDisk vedeam ce fac, chiar daca din Finder mergea cum mergea. Acum cu accesul documentelor prin aplicatii nici nu-mi vine sa ma gandesc la icloud.
BTW cum/la ce il folositi

#5 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 08 October 2012 - 09:03

Draga Silvestro! Nimeni nu te opreste sa folosesti iCloud direct din Finder. Locul lui este in ~/Library/Mobile Documents. Aici vezi si subfolderele unde fiecare aplicatie isi depoziteaza fisierele sincronizabile (de exemplu folderul com~apple~preview).



#6 silvestro2in1

silvestro2in1

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 08 October 2012 - 10:28

Draga Silvestro! Nimeni nu te opreste sa folosesti iCloud direct din Finder. Locul lui este in ~/Library/Mobile Documents. Aici vezi si subfolderele unde fiecare aplicatie isi depoziteaza fisierele sincronizabile (de exemplu folderul com~apple~preview).


Draga Xantrax (WTF?) Multumesc pentru workarround insa este asa de doru-lelii ca s-ar putea utiliza dar total impracticabil.

In general am proiecte in care se regasesc mai multe tipuri de fisiere: xls., pdf, key etc, proiecte care acum nu pot fi puse in iCloud decat daca le spargi pe tipuri de fisiere pentru ca in

~/Library/Mobile Documents/com.apple.Numbers nu poti pune fisier .key pe care sa il vezi apoi in iCloud la sectiunea Numbers. Deci useless.



Sa ne intelegem Apple a dat-o de gard cu .Mac, MobileMe si iCloud in ceeace priveste stocarea in norisor. Oricat imi place mie Apple si le-am tinut partea in treaba asta, atunci cand fac lucruri altfel doar de dragul de a fi altfel ma irita la culme (vezi SaveAs sau noua viziune de management al fisierelor etc). Se incearca a se evita contactul cu fisierele (managementul lor) pentru ca incepatorii sa nu faca prostii cu ele, dar pe userii vechi ii mai intreaba cineva ceva. Nu-i intreaba nici dracu, astia sunt cobai.

Sunt foarte curios cati dintre utilizatorii ce au platit pentru iCloud vor mai plati pentru acest serviciu din 2013 cand exprira gratuitatea Apple. Eu unul prefer sa dau banii la Dropbox sau alti provideri de servicii cloud, la care vad si inteleg ce se intampla cu documentele mele.

#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 08 October 2012 - 19:00

Nici mie nu-mi plac soluțiile Apple pt iCloud, poate nu atît din motivele invocate, ci din altele. Nu am priceput de ce, odată activat sync pe iCloud pierd contacte din agendă, iar totul s-a rezolvat după ce am dezactivat acel sync. Le-am scris, au bîlbîit ceva, dar nu mi-au spus de ce se întîmplă asta. Din mesajele altora, inclusiv pe forumul din SUA, problema e destul de frecventă.
Nu-mi plac nici soluțiile improvizate și redundante, de ex. dacă acum copiezi ceva, apare și acel progress bat uzual, mai apare și o iconiță în locul unde faci copierea. Păi de ce apar două iconițe cu același rol? De ce ar trebui să arate de două ori același lucru?
Launchpad o fi el un pas spre a apropia Mac OS de iOS, totuși care e rostul să ai și Dock și acel total inutil Launchpad?
Astea-s doar așa, chestii vizuale. Mai și alte chestii mai adînci, nerezolvate.

#8 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 09 October 2012 - 05:48

Servicii de clouding sunt bune. In afara de dropbox mai este InSync (care face legatura cu google drive), mai este CloudMe. Daca le folosesc pe toate 3 am deja destul spatiu de clouding, fara sa trebuiasca sa platesc. In Lion Launchpad nu avea chiar nici un rol, in Mountain Lion este totusi utilizabil. Eu am setat combinatia Alt+Enter pentru a lansa Launchpad apoi tastez primele litere ale aplicatiei care ma intereseaza. Adevaratul calcai al lui Ahile in OSX mi se pare Spotlight, caruia i s-au dat zeci de functii si devine din ce in ce mai mancator de resurse. Silvestro, fa un shortcut in Dock pentru Mobile Documents si poti avea orice fisiere depui acolo, nu in subfoldere, ci chiar in el. Pe mine ma enerveaza iCloud ca tot lucreaza la el, uneori face sync, uneori nu si nici macar nu te avertizeaza. Am un document important si vreau sa-l deschid pe Macbook Pro ACUM! Nu pot avea incredere ca-l voi gasi acolo si deschide acum.

#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 09 October 2012 - 07:24

[...] Am un document important si vreau sa-l deschid pe Macbook Pro ACUM! Nu pot avea incredere ca-l voi gasi acolo si deschide acum.


Păi și numai acest detaliu și e grav.

#10 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 10 October 2012 - 20:53

Eu folosesc iCloud în principal pentru email. Am deja vreo 4 GB de emailuri si e comod sa le tin acolo pe toate. Contul meu principal de email e cel vechi @mac.com la care nu vreau să renunț. Push-ul merge bine pe iPhone și iPad, și ăsta este un avantaj major pentru mine. Da, știu că și pe Gmail pot avea push în iOS printr-un artificiu, dar nu-mi place Gmail deloc.

Am încercat să folosesc iCloud pentru backup de pe iPhone sau iPad, dar nu-mi ajungeau cei 5 GB gratuiți și am zis că nu mă întind la mai mult. Însă acum că mai am încă un an cu 25 GB, probabil că o să-i folosesc.

Nu lucrez decât rareori cu aplicațiile care știu să salveze fișiere în iCloud. Și oricum nu pot folosi sistemul ăsta în care fiecare aplicație își ține separate fișierele sale.

Pentru sincronizat fișiere pe computere folosesc Dropbox, însă numai pentru fișiere mici. Alea mari le sincronizez acasă, prin rețea, folosind Synk. Deocamdată nu dispun de conexiuni la internet care să-mi permit să sincronizez zilnic zeci sau sute de MB "prin nori".
  • silvestro2in1 likes this





Also tagged with one or more of these keywords: icloud

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users