Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Siri și numele românești

iphone siri limba română

  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 25 April 2012 - 21:10

Toate bune și frumoase cu asistenta Siri de pe iPhone 4S, însă are o dificultate în a înțelege unele nume de persoane din limba română. Sau, mai exact, nu știm noi să le pronunțăm suficient de englezește, astfel încât să le înțeleagă.

Asta am pâțit eu atunci când am încercat să o învăț pe Siri că pe fratele meu în cheamă Florin. Teoretic, din momentul în care Siri știe că persoana din agendă cu numele Florin este fratele meu, aș putea să-i zic oricând "call my brother" și ea să-l sune automat. Deci tot ce trebuie să fac este să-i spun lui Siri ceva de genul "my brother's name is Florin", iar ea să înțeleagă acest lucru. Însă oricât am încercat să pronunț "Florin" în engleză, Siri n-a înțeles decât "fluorine", care e cu totul altceva... :D

Așa că, pentru a rezolva această problemă, am apelat la cineva care poate citi foarte "englezește". E vorba despre vocea sintetizată Samantha din OS X, care sună identic cu Siri. Samantha trebuie descărcată și adăugată în System Preferences → Speech, panoul Text to Speech.

samantha.jpg

După ce am instalat-o pe Samantha, am deschis un fișier nou în Text Edit, am scris "My brother's name is Florin" și am pus-o să citească propoziția, ținând iPhone-ul cu Siri în fața difuzoarelor.

speech-textedit.jpg

Și astfel Siri a înțeles din prima despre cine era vorba. Problemă rezolvată!
  • Eugen Mihalache and uɐʇloz . like this

#2 sagaeu

sagaeu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 25 November 2013 - 01:06

Pentru a rezolva problema mai ușor:

Intră în contactul tău, și pui la pers „nume asociat” contactul și gradul de rudenie sau statutul... ok și gata.


  • Tudor Vedeanu likes this





Also tagged with one or more of these keywords: iphone, siri, limba română

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users