Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Hackintosh pe un PC.


  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#41 Florinake

Florinake

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 01 January 2011 - 14:34

Salut.. Am pus si eu Mac os 10.4.8 pe un asus wf5e... Cum îmi instanlez si eu wifiul sunetul am drivere pt xp si vista... Mă poate ajuta cineva?

#42 ursulakis

ursulakis

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 62 posts
  • LocationBucuresti - Romania

Posted 01 January 2011 - 14:58

Trebuie minim Leopard 10.5.x ori ai gresit si ai zis 10.4.8 care e tigru. Oricum daca ai leopard 10.5.x poti (daca ai noroc) sa gasesti drivere aici sau incepi si cauti prin siturile astea

#43 Florinake

Florinake

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 01 January 2011 - 16:31

Mda... Am instalat driverul pt placa wifi nu mia dat eroare nimic,... Si cum folosesc wifiul???? Nu se vede nici o schimbare după instalare... Ms

#44 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 02 January 2011 - 11:08

Mda... Am instalat driverul pt placa wifi nu mia dat eroare nimic,... Si cum folosesc wifiul???? Nu se vede nici o schimbare după instalare... Ms


Nu am folosit hackintosh, dar ar trebui să-l vezi activ undeva, logic ar fi în dreapta sus și, de asemenea, în System Preferences / Network

Attached Images

  • Screen shot 2011-01-02 at 11.06.47.png
  • Screen shot 2011-01-02 at 11.06.22.png


#45 Kevo

Kevo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 31 January 2011 - 23:23

Va rog frumos daca imi poate confirma Hackintosh pentru AsRock Vision 3D.

Se poate spune daca configuratia suporta hackintosh?

Practic este configuratia identica, daca nu chiar mai buna decat un Mac Mini, pentru ca Mini-urile au C2D nu i5, iar placa video e GT325M nu GT425M pe care o are asta

As vrea sa booteze si de pe OSX si de pe Win7, pentru a avea acces la unitatea BluRay si poate cumpar si Nvidia Vision 3D pentru ca am o plasma Panasonic 3D, dar nu am la ce sa ma uit 3D, si nu cred ca merge decat in Windows conversia 2D-3D pentru filme si mai ales jocuri.
Sa nu mai zic ca e player blu ray si pentru filmele 3D, lucru pe care nu il mai face decat playerele blu-ray 3D dedicate, si Playstation 3

Deci...este posibil? Ar fi mult mai tare decat orice Mini sau iMac

Multumesc

Edited by Kevo, 31 January 2011 - 23:25.


#46 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 01 February 2011 - 00:49

Va rog frumos daca imi poate confirma Hackintosh pentru AsRock Vision 3D.


Ai un Asrock dintr-ăla? Încearcă tutorialul ăsta de aici. Se pare că unele chestii nu merg (sleep, infraroșu, wifi).

#47 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 February 2011 - 14:07

De unde se poate lua jucăria aia? De putut, se pare că se poate instala Mac OS X, mai puțin wl (restul, cu sleep și IrD, nu e relevant).

#48 Kevo

Kevo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 03 February 2011 - 19:24

Se poate lua de pe cyberport.de sau amazon.co.uk

Nu am cumparat inca, dar vreau sa cumpar luna asta.

Destul de nasol daca nu merge wi-fi pentru ca aveam de gand sa il controlez cu iPhone Hippo Remote, deci devine inutil ca HTPC

Mult mai frumos este un HTPC cu Mac OSX ca sistem de operare decat Win7. Am de gand sa folosesc Windows Media Center doar pentru filmele 3D, in rest pentru filmele normale sa folosesc OSX cu PLEX

Vreau sa iau varianta cu i5 si bluray.

Se pare ca va trebui sa ma multumesc cu Windows pe HTPC si OSX doar pe laptop.
Noroc ca PLEX este varianta pentru Apple a lui XBMC, care poate fi customizat sa arate la fel ca varianta de Mac

Inca nu sunt sigur daca AsRock Vision 3D transforma filmele si jocurile 2D in 3D, sau e nevoie de kitul Nvidia cu ochelari.

Pe siteul AsRock la Accessories arata ca PC-ul vine cu ochelari 3D, deci daca ai un 3DTV, poti sa vezi 3D.

Doar ca nu stiu daca este 3D stroboscopic, si folosesti ochelarii stroboscopici cu care a venit TV-ul, sau este varianta de ochelari ca la cinema rosu-albastru, care da un efect 3D fals

#49 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 22 February 2011 - 20:11

De regula Wifi nu merge pe 90% dintre laptopurile sau netbook-urile pe care merge OSX86. Iar pe 40-50% din ele nu poti folosi ambele nuclee ale procesorului. Eu sunt un utilizator hackintosh pentru Desktop si am fost cred printre primii 10 din Romania care a pus un Tiger X86, versiunea 10.4.0, care inca rula in mod experimental, s-a vandut de la 10.4.3. Dar fara urma de ipocrizie, recomand produse Apple pentru portabile, daca vrei sa ai compatibilitate 100%. Pentru Desktop, poti avea 100% si rula orice, daca folosesti componete consacrate sau stii sa faci injectoare pentru kexturi sau / si sa-ti reprezinti bine placa de baza (input-uri, output-uri) in dsdt. Eu sunt un utilizator, merg pe cai batatorite de altii. Am 2 Hackintosh-uri desktop si un MacBook Pro.

#50 Kevo

Kevo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 22 February 2011 - 20:24

De regula Wifi nu merge pe 90% dintre laptopurile sau netbook-urile pe care merge OSX86. Iar pe 40-50% din ele nu poti folosi ambele nuclee ale procesorului. Eu sunt un utilizator hackintosh pentru Desktop si am fost cred printre primii 10 din Romania care a pus un Tiger X86, versiunea 10.4.0, care inca rula in mod experimental, s-a vandut de la 10.4.3. Dar fara urma de ipocrizie, recomand produse Apple pentru portabile, daca vrei sa ai compatibilitate 100%. Pentru Desktop, poti avea 100% si rula orice, daca folosesti componete consacrate sau stii sa faci injectoare pentru kexturi sau / si sa-ti reprezinti bine placa de baza (input-uri, output-uri) in dsdt. Eu sunt un utilizator, merg pe cai batatorite de altii. Am 2 Hackintosh-uri desktop si un MacBook Pro.


Am inteles ca anumite placi de baza gigabyte ar fi compatibile 100% pentru un hackintosh reusit.

Din pacate wi-fi este esential chiar si pentru un HTPC (nu mai zic cat de important e pt un laptop), pentru ca folosesc iPhone ca telecomanda prin wi-fi.

Deci AsRock cu hackintosh nu prea ma ajuta. Plus ca speram ca AsRock sa faca conversia 2D-3D pentru filme, ceea ce nu se poate.

Asa ca voi folosi MacBook-ul ca HTPC, si voi lua un Panasonic BMP-BDT310 care este un blu-ray 3D dedicat pt TV-ul meu si face conversia pentru filmele 2D in 3D, cu niste optiuni interesante de selectare a nivelului de 3D

Iar ca laptop, astept noul MacBook PRO care trebuie sa apara la inceputul lui Martie

#51 Fmac

Fmac

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 215 posts

Posted 23 February 2011 - 08:42

Cea mai simpla cale de a rezolva wifi pe un hackintosh e sa cumperi un stick wifi de aprox 10$ compatibil.

#52 Tavi

Tavi

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 1 posts
  • LocationBucuresti

Posted 07 May 2011 - 11:41

Sau incerci varianta asta pentru desktop:

http://www.macintouc...m/reviews/efix/

Imagine atașată

#53 armys

armys

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 31 March 2012 - 22:00

Salut pentru cei care doresc hackintosh pe laptop eu am folosit Acer Aspire 5610 si am instalat xXx x86 10.5.6 v2 si upgradat la 10.5.8 in afara de card reader si pcmia totul functioneaza impecabil. Am incercat si versiuni iAtkos si iDeneb dar au multe probleme cu driverele si nu sunt complete la kernelul OS. Pina o sa strang bani pentru un Mac original o sa imi fac ucenicia pe hackintosh si sunt foarte multumit.

#54 nandreas

nandreas

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 01 April 2012 - 21:41

o mare rugaminte am si eu, imi poate spune cineva o placa video sau mai multe... accesibile ca pret, nu am nevoie f mare de a rula jocuri, doar sa aiba quartz extrem nativ... sa nu mai trebuiasca sa instalez vreun kext...caut de ceva timp si ma impotmolesc... este tot ce mai am nevoie pentru a realiza hackintosh-ul ....si pana imi voi achizitiona un procesore cu intel hd3000, am nevoie de o placa .. asa cum am spus mai sus. va multumesc mult

Mentionez ca placa mea de baza este GA-H55M-D2H + DSDT mod, proc core i3, 4gb ddr3 ram

Edited by nandreas, 01 April 2012 - 21:43.


#55 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 02 April 2012 - 07:41

Eu am NVIDIA 8600 GT și merge fără probleme. La fel era și NVIDIA 7300 GT, de care nu mai am nevoie și pe care am scos-o de câteva ori la vânzare, așa că dacă te interesează, scrie-mi un mesaj privat.

#56 uɐʇloz .

uɐʇloz .

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationTargu Mures

Posted 13 July 2012 - 10:05

De mult ma tot gandesc insa dupa 3 reinstalari am reusit sa fac si eu un Hackintosh.

Am folosit kitul de la iAtkos L2, si am pus pe un laptop Asus, Core 2 Duo, 4 gb ram, 320 hdd. Merge perfect in afara de camera web incorporata.Sunt foarte multumit, pentru ca se misca extrem de rapid.

#57 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 27 August 2012 - 13:43

De mult ma tot gandesc insa dupa 3 reinstalari am reusit sa fac si eu un Hackintosh.


Ești norocos. Sau priceput. Mie mi-a luat prima dată vreo două săptămâni și probabil zeci de instalări până să-mi meargă Leopard. Partea bună este că pe măsură ce trece timpul, OS X devine din ce în ce mai ușor de instalat, probabil din cauza unei comunități din ce în ce mai mari sprijinită de indiferența Apple.

#58 uɐʇloz .

uɐʇloz .

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationTargu Mures

Posted 27 August 2012 - 15:17

Daca vrei te ajut cu placere.

#59 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 27 August 2012 - 15:48

Merci, totul merge perfect deocamdată, poate peste un an, la următoarea versiune :)

#60 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 September 2012 - 15:03

Mi se pare logic. După peste 15 ani de mac-userit, parcă m-ar tenta să pun un OS X pe un notebook de duzină (mă rog, non-Apple, să fiu elegant).




2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users


    Bing (1)