Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Colțul cafegiilor


  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#21 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 June 2011 - 20:11

Măi băieți și fete. Dacă vreți într-adevăr o cafea bună naturală și „armenească” (pe bune, e rețeta lor), uite cum procedați. Căutați cafea boabe neprăjită, boabele de cafea neprăjite sînt verzui. Jumate din cantitate o băgați în cuptorul aragazului și o prăjiți mai puțin decît trebuie (culoarea nu trebuie să fie prea maron), cealaltă jumate o prăjiți mai mult decît ar trebui (culoarea bate spre maron închis-negru). Măcinați cele două tipuri și le amestecați fifty-fifty. Preparați cafeaua. Inutil să precizez că, pt cafea turcească, boabele trebuie măcinate fin, pt cafea filtru mai grosier.
Va rezulta o cafea cu un gust absolut unic, de neconfundat.
Bucureșteni, spuneți-mi și mie unde pot găsi cafea boabe neprăjită? eu nu am mai văzut de ani așa ceva. Cînd eram elev, deși eram în plin comunism, la Foișor era o dugheană ținută de doi armeni. Fusese a lor, o naționalizaseră comuniștii, dar îi lăsaseră vînzători. Acolo am deprins gustul cafelei armenești și al cafelei într-adevăr bune.

#22 FlorinZ

FlorinZ

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 7 posts
  • LocationPiatra Neamt

Posted 01 June 2011 - 20:28

Măi băieți și fete. Dacă vreți într-adevăr o cafea bună naturală și „armenească” (pe bune, e rețeta lor), uite cum procedați. Căutați cafea boabe neprăjită, boabele de cafea neprăjite sînt verzui. Jumate din cantitate o băgați în cuptorul aragazului și o prăjiți mai puțin decît trebuie (culoarea nu trebuie să fie prea maron), cealaltă jumate o prăjiți mai mult decît ar trebui (culoarea bate spre maron închis-negru). Măcinați cele două tipuri și le amestecați fifty-fifty. Preparați cafeaua. Inutil să precizez că, pt cafea turcească, boabele trebuie măcinate fin, pt cafea filtru mai grosier.
Va rezulta o cafea cu un gust absolut unic, de neconfundat.
Bucureșteni, spuneți-mi și mie unde pot găsi cafea boabe neprăjită? eu nu am mai văzut de ani așa ceva. Cînd eram elev, deși eram în plin comunism, la Foișor era o dugheană ținută de doi armeni. Fusese a lor, o naționalizaseră comuniștii, dar îi lăsaseră vînzători. Acolo am deprins gustul cafelei armenești și al cafelei într-adevăr bune.


La Starbucks nu gasesti verde? Stiu ca ei au tot felul de cafele boabe de prin toate colturile lumii

#23 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 June 2011 - 20:31

La Starbucks nu gasesti verde? Stiu ca ei au tot felul de cafele boabe de prin toate colturile lumii


Fii mai clar, nu circul uzual la Starbucks, unde e? Sau e ceva ce trebuie să știu?

#24 FlorinZ

FlorinZ

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 7 posts
  • LocationPiatra Neamt

Posted 01 June 2011 - 20:38

Fii mai clar, nu circul uzual la Starbucks, unde e? Sau e ceva ce trebuie să știu?


Starbucks este unul din cel mai renumit lant de cafenele din lume. In Bucuresti este in 6 locatii + inca doua locatii in tara. http://starbucksroma...ro/_Our Stores/
Incearca sa treci pe la ei. Mie imi plac foarte mult produsele lor. Mi se pare ca fac cel mai bun latte. Nu mai zic ce ceaiuri.

#25 Andrei Bechet

Andrei Bechet

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 487 posts
  • LocationMünchen (Germania)

Posted 02 June 2011 - 00:07

Sustin ce zice FlorinZ .. ceaiurile Tazo parca sunt excelente, si la 5~6 lei cana mare de ceai mi se pare chiar un pret bun. Unde mai pui ca nci nu se fumeaza si muzica ii foarte ok, prielnica discutiilor amicale, fara de-alea cu buntzi-buntzi :))
Coffe of the week mi se pare la pret ok si e chiar buna ... desi sincer eu nu ma prea pot numi bautor de cafea.

#26 Julya

Julya

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 05 March 2014 - 16:01

Buna,

 

lasati balariile din comert

 

Uite aici un site de unde puteti cumpara o cafea foarte buna:

 

http://www.ecuatorcafe.ro

 

Merita sa incercati.



#27 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 March 2014 - 21:01

Julya, înțeleg că ești implicată în afacere. OK, voi comanda, dacă nu e cum zici.... problema este, la produse noi, că trebuie să le guști înainte să te decizi. Tocmai am luat 1 kg de cafea boabe de la Carrefour și... m-am cam păcălit. Deși se poate bea, nu merita banul. Dar să nu anticipăm...



#28 expresorul

expresorul

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 15 July 2014 - 19:22

Afla ce tip de cafea ti se potriveste : http:// www.expresorul.ro/cafea.html






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users