Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

C Standard Library Functions


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 06 January 2011 - 02:20

Daca va trebuie e gratis cateva zile:

http://itunes.apple....d412789027?mt=8

#2 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 06 January 2011 - 13:46

Daca va trebuie e gratis cateva zile:

http://itunes.apple....d412789027?mt=8

Eeehh!! Faci cadouri. Frumos din partea ta. Să vedem dacă e pe înțelesul meu.
Cealaltă aplicație a ta am interesantă, dar nu prea am înțeles ce și cum. Nu reușesc să deprind din ea prea mult. Mai exact nu știu de unde și cu ce să încep când vreau să fac o aplicație sau să învăț de la cap la coadă ceva despre Objective-C. De ce nu le traduci în Română? Sau altfel spus, de ce nu le scrii direct în română?

Edited by Eugen Mihalache, 06 January 2011 - 13:51.

  • Mariuscbn likes this

#3 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 06 January 2011 - 13:54

@Eugen: Eu am invatat programare in engleza si sunt de parere ca asa se invata programarea.
Am incercat si carti in romana dar sunt traduse prost iar eu nu stau prea bine la capitolul asta cu traducerea :)

#4 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 06 January 2011 - 13:59

@Eugen: Eu am invatat programare in engleza si sunt de parere ca asa se invata programarea.
Am incercat si carti in romana dar sunt traduse prost iar eu nu stau prea bine la capitolul asta cu traducerea :)


Sunt de acord. Funcțile etc. în engleză. Dar explicațiie, cred că ar fi frumos să apară în română. Înțeleg acum, afirmația ta despre traducerea unor astfel de texte. Poate mă ofer să te ajut. în ceea ce privește traducerea, dar voi avea nevoie de explicațiile tale. Pentru înțelegerea contextului mai exact, nu neaparat a termenilor, ci a utilizării lor într-un astfel de context.

#5 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 06 January 2011 - 14:33

Pai eu la explicatii ma refer,functiile au nume fix si in engleza vor ramane tot timpul (cu exceptia celor create de programator).
Iar in afara de faptul ca traducerea cu explicatiile nu ar mai fi pe intelesul tuturor, nici nu cred ca merita atata munca,in conditiile in care in Romania daca ai 2-3 downloaduri platite e bine :)

Edited by boboc, 06 January 2011 - 14:33.


#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 07 January 2011 - 10:02

Sunt de acord. Funcțile etc. în engleză. Dar explicațiie, cred că ar fi frumos să apară în română. Înțeleg acum, afirmația ta despre traducerea unor astfel de texte. Poate mă ofer să te ajut. în ceea ce privește traducerea, dar voi avea nevoie de explicațiile tale. Pentru înțelegerea contextului mai exact, nu neaparat a termenilor, ci a utilizării lor într-un astfel de context.


Eugen, cu tot respectul pt tine, dar și pt mine ( :rolleyes: ), ca traducător îmi dau seamă că a scrie / a traduce asemenea lucruri în română este nu numai timp pierdut, dar contraproductiv, în condițiile în care noi nu avem o preocupare pt așa ceva Singurul loc util este cel abordat de tine, traducerea interfeței Mac OS și am bănuiala că Lion va fi localizat în română (iOS deja este), nu știu la ce nivel și cât de mult pe orizontală, dar va fi. În rest, în condițiile în care aplicația va fi cumpărată de cîțiva români, nu văd rostul efortului, săracu’ om.

#7 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 07 January 2011 - 14:27

Eugen, cu tot respectul pt tine, dar și pt mine ( :rolleyes: ), ca traducător îmi dau seamă că a scrie / a traduce asemenea lucruri în română este nu numai timp pierdut, dar contraproductiv, în condițiile în care noi nu avem o preocupare pt așa ceva Singurul loc util este cel abordat de tine, traducerea interfeței Mac OS și am bănuiala că Lion va fi localizat în română (iOS deja este), nu știu la ce nivel și cât de mult pe orizontală, dar va fi. În rest, în condițiile în care aplicația va fi cumpărată de cîțiva români, nu văd rostul efortului, săracu’ om.

Ce așa putea să spuns?! Nimic.

#8 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 11 January 2011 - 14:48

Daca a vazut cineva mai tarziu acest thread si vrea aplicatia, sa imi scrie si sa ceara un cod.
Adresa mail: mail@boboclucian.ro

#9 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 05 May 2011 - 11:28

Tocmai am facut si un video clip pentru aplicatie:

#10 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 05 May 2011 - 12:25

Frumos regizat....

#11 Andrei Bechet

Andrei Bechet

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 487 posts
  • LocationMünchen (Germania)

Posted 05 May 2011 - 23:54

da da, arata bine :)

#12 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 06 May 2011 - 10:02

M-am jucat putin cu Adobe Premiere Pro :)

#13 Andrei Bechet

Andrei Bechet

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 487 posts
  • LocationMünchen (Germania)

Posted 06 May 2011 - 15:54

Ai apucat sa te joci si cu Final Cut? Eram curios la o mica comparatie .... mie unul nu imi place Premiere-ul prea mult ... cat despre Encore, as zice ca e jalnic rau.

#14 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 06 May 2011 - 16:08

Nu am folosit niciodata final cut,am preferat premiere pentru ca am nevoie de photoshop/illustrator si vreau sa cumpar production premium cu 80% discount pentru studenti.
Premiere si after effecta se intelege mai bine cu photoshop/illustrator dar special pentru editare video am inteles ca e mai bun final cut.

#15 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 11 May 2011 - 18:52

Pana pe 14 mai aplicatia este gratis,o puteti lua de aici: http://itunes.apple....d412789027?mt=8

#16 robert

robert

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 24 May 2014 - 19:48

Eugen, cu tot respectul pt tine, dar și pt mine ( rolleyes.gif ), ca traducător îmi dau seamă că a scrie / a traduce asemenea lucruri în română este nu numai timp pierdut, dar contraproductiv, în condițiile în care noi nu avem o preocupare pt așa ceva Singurul loc util este cel abordat de tine, traducerea interfeței Mac OS și am bănuiala că Lion va fi localizat în română (iOS deja este), nu știu la ce nivel și cât de mult pe orizontală, dar va fi. În rest, în condițiile în care aplicația va fi cumpărată de cîțiva români, nu văd rostul efortului, săracu’ om.

"pe acest iphone a fost activat numarul maxim de conturi gratuite" daca imi apare asa mai pot face ceva?



#17 robert

robert

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 24 May 2014 - 19:49

"pe acest iphone a fost activat numarul maxim de conturi gratuite" daca imi apare asa mai pot face ceva? multumesc anticipat



#18 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 24 May 2014 - 19:51

Da.


Via iPhone 5s

#19 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 25 May 2014 - 07:53

 

"pe acest iphone a fost activat numarul maxim de conturi gratuite" daca imi apare asa mai pot face ceva? multumesc anticipat

 

Păi se reseteazá, mi se pare că nr maxim e 5, nu? 



#20 Mariuscbn

Mariuscbn

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 35 posts
  • LocationBukale tata!

Posted 25 May 2014 - 08:16

Păi se reseteazá, mi se pare că nr maxim e 5, nu? 

Cum se reseteaza....eu am reinstalat Windows-ul de 3 ori (pe vechiul PC) si acum am trecut pe iMac deci am 4 aprobari si mai am 1, ar trebui sa ma ingrijorez si eu pe viitor...zic?!






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users