Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Time Capsule


  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 Adrian.P

Adrian.P

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts
  • LocationOnesti/Bacau

Posted 20 November 2010 - 22:51

Cum se poate configura hardul din time capsule avand internet de la RDS cu IP dinamic, sa pot intra pe el si din alta retea.
Poate ma ajuta si pe mine cineva.

#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 21 November 2010 - 09:41

Uite aici un film care-ți arată ce trebuie să faci (partea cu Automator este opțională):

http://www.youtube.com/watch?v=SIQ7SzA1cK4

Deci așa cum îți spuneam și pe PM, trebuie să activezi opțiunea "Share disks over WAN". Accesul la Time Capsule din internet se poate face de pe un Mac cu Finder: Go -> Connect to Server, și scrii afp://ADRESA-IP-DE-LA RDS. Nu merge de pe Windows.

Pentru că IP-ul este dinamic, ar trebui să-ți faci un cont pe DynDNS.org, și astfel vei avea o adresă ușor de ținut minte.

Acestea fiind zise, mai sunt diverși factori care pot influența conexiunea, de exemplu dacă IP-ul de la RDS este public sau nu, dacă Time Capsule iese la internet printr-un alt router... Dacă nu merge dă-ne detalii ce ai făcut, cum e rețeaua ta etc.

#3 Adrian.P

Adrian.P

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts
  • LocationOnesti/Bacau

Posted 21 November 2010 - 16:01

Am facut exact cum ati descris mai sus....de pe laptop merge...dar cand incerc sa ma conectez din alta retea nu merge. Mi-am facut si cont pe DynDNS.org, am facut si o adresa, dar nu merge.
Unde gresesc ?...Trebuie sa fac ceva si in router-ul wireless si sa introduc aceea adresa din DynDNS. Multumesc

#4 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 21 November 2010 - 17:26

Unde gresesc ?...Trebuie sa fac ceva si in router-ul wireless si sa introduc aceea adresa din DynDNS. Multumesc


Deci mai ai un alt router în afară de Time Capsule? Cum ieși la internet? Dă-ne detalii despre rețea, altfel vorbim de pomană.

#5 Adrian.P

Adrian.P

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts
  • LocationOnesti/Bacau

Posted 21 November 2010 - 18:15

Nu am alt router wireless, am doar time capsule dar nu stiu unde anume sa pun aceea adresa de la dyndns.

#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 21 November 2010 - 22:28

Nu am alt router wireless, am doar time capsule dar nu stiu unde anume sa pun aceea adresa de la dyndns.


Dacă nu ai alt router, atunci nu ai zis clar ce ai zis.
Nu am TM, dar am o situație similară: un disc extern conectat la Airpot Extreme ceea ce e, în esență, același lucru, numai că la TM e totul unibloc. Setările le faci din Airport Utility, nu? Nu am avut TM, dar situația e, de facto, identică celei pe care o am acasă. Recunosc că nu am fost niciodată curios să văd dacă-mi pot accesa discul de la facultate, de ex., dar o voi face!
Deocamdată, poza sper să-ți fie de ajutor. La configurație manuală, Airport Admin îți afișează și coordonatele routerului și adresele sale.

@ Tudore, eu zic că ar merge și din Windows, așa scrie acolo cel puțin, dacă ai instalat Bonjour for Windows. Repet, nu am testat practic, dar așa ar fi logic după ce scriu ei acolo. Ca să meargă din windows, dacă discul e formatat HFS+, cred că mai trebuie și niscai utilitar pt Windows, MacDrive parcă îi zice. Așa ar fi logic, cel puțin.

Attached Images

  • Screen shot 2010-11-21 at 22.22.23.png

Edited by Cattus Thraex, 21 November 2010 - 22:35.


#7 Adrian.P

Adrian.P

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts
  • LocationOnesti/Bacau

Posted 21 November 2010 - 23:19

Acest Time Capsule de la Apple este un AirPort Extreme + un hard incorporat in el de 500 GB. Am facut setarile pe care mi le-ati spus...din mac merge sa accesez hardul prin afp://79.119.252.118..totul e ok.
eu vreau sa accesez acest hard din afara retelei....mi-am facut cont si la dyndns.org, am intrat in airport si am setat acel cont facut la dyndns dar nu functiioneaza.

#8 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 22 November 2010 - 15:20

S-ar părea că pe lângă setările de mai sus mai trebuie să deschizi manual accesul la portul 548. Chestia asta se face ca în tutorialul ăsta, cu următoarele mențiuni:
- La setările de la pașii 6 și 7, pui așa:
-- La Public UDP Port(s) și Public TCP Port(s) scrii un număr oarecare din patru cifre: de exemplu 5678
-- La Private UDP Port(s) și Private TCP Port(s) pui 548. Ăsta e important.
-- La Private IP Address scrii adresa IP internă a capsulei (ceva de genul 192.168.0.1 sau 10.0.0.1 - o poți afla tot pe acolo prin Airport Utility)
-- La Description pui o denumite sugestivă cum ar fi File Sharing, ca să știi pentru ce e portul ăla.

Apeși Update și apoi încerci să te conectezi din internet la adresa afp://IP-UL-TĂU-DE-LA-RDS:5678 (observi numărul portului pe care l-ai pus mai sus, da?). Să ne zici dacă merge. Eu mă gândeam că odată activat accesul WAN capsula știe ce are de făcut, dar se pare că nu-i chiar așa.

#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 November 2010 - 17:35

Da, e de reținut. Nu am timp zilele astea, dar cred că voi face și eu testul, în fond și la urma urmei de ce să nu folosesc și eu tehnica avansată de la apple.

#10 Adrian.P

Adrian.P

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts
  • LocationOnesti/Bacau

Posted 22 November 2010 - 22:47

Salut Tudor. Ce-mi spui sa fac merge doar in reteaua locala, dar eu vreau sa fac ca sa pot accesa time capsule spre exemplu din alt oras.Cu setarile de pana acum nu merge....decat in reteaua locala.
Multumesc.

#11 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 November 2010 - 11:38

Pentru rețeaua locală nici nu ai nevoie de setările astea, trebuie să meargă fără ele. Aceste setări sunt numai pentru accesul din internet.
Dacă nici așa nu merge înseamnă că există ceva care îți împiedică accesul din internet în rețeaua ta. Un modem, router sau firewall undeva pe traseu, la provider sau în altă parte.

Mergi pe pagina asta și dă-i să-ți scaneze portul 548. Dacă-ți zice "isn't responding" e clar că ceva te blochează.

#12 Adrian.P

Adrian.P

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts
  • LocationOnesti/Bacau

Posted 23 November 2010 - 17:45

Am scanat si portul 548 si toate celelalte porturi si sunt inchise....cum pot face sa le deschid

#13 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 23 November 2010 - 20:17

Dacă ai făcut ce ți-am zis mai sus, Time Capsule are deschis portul 548. Dar în continuare este ceva în rețea care-ți blochează conexiunile. N-am de unde să știu ce-o fi așa de la distanță.

#14 Adrian.P

Adrian.P

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts
  • LocationOnesti/Bacau

Posted 23 November 2010 - 21:42

Tudor.....Iti multumesc frumos pentru tot sprijinul acordat......esti un deosebit.

#15 Adrian.P

Adrian.P

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts
  • LocationOnesti/Bacau

Posted 24 November 2010 - 20:55

Am rezolvat problema .....am resetat time capsule si am luat-o de la inceput cu setarile ....am setat cum a spus Tudor..."Share disk over WAN" si functioneaza perfect.....in rest nu mai trebuie facuta nici o setare.Bafta tuturor.

#16 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 24 November 2010 - 22:18

Acuma, că ne-ai spus, că zilele astea fac și eu testul. Nu că aș avea nevoie imediat, dar e bine de știut.

#17 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 24 November 2010 - 23:26

Super, bine că s-a rezolvat! B)




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users