Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Zvon: procesoarele AMD Fusion vor echipa în curând computerele Apple


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 10 November 2010 - 17:06

N-ar fi mare bombă zvonul sau știrea că Apple va apela la procesoarele AMD; ar fi și normal să le încerce dacă acestea oferă avantaje față de cele de la Intel. Dar acum avem și o cvasi-confirmare a faptului că într-adevăr Apple și AMD sunt "pe felie", cum s-ar spune. Unul din șefii de la AMD a menționat clar într-o prezentare că Apple face parte dintre partenerii cu care ei lucrează la proiectul Fusion, o nouă generație de procesoare care va ieși pe piață chiar înainte de încheierea anului 2010. Detali aici și aici.

Departe sunt zilele în care îmi făceam singur PC-ul și toată lumea zicea că AMD-urile sunt cele mai tari. Acum or fi bune?

#2 hamilton

hamilton

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 292 posts
  • LocationBazinul Olimpic

Posted 11 November 2010 - 19:34

Interesant :)
Nu stiu mare lucru despre "Project Fusion" dar stiu ca AMD-uri sunt mai slabe ca Intel. Si au mai multe erori.
Eu cred ca intr-o zi Apple va fabrica procesoare pentru Mac si iDevice-uri. Asta nu se va intampla maine, nici saptamana viitoare dar in cativa ani mai mult ca sigur. Asta e parerea mea, nu am link-uri..nu am dovezi...
----
A4 (din iPhone/iPod/iPad/Apple TV) NU e facut de Apple. Multi cred ca e facut de Apple. A4 e facut de Samsung dar Apple a venit cu ideea si desing-ul. Procesorul este Cortex A8 :)

#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 November 2010 - 21:14

Văd că acolo zic că, de ultimă oră, este o negație. Sigur, posibil să le fi scăpat ceva ce nu trebuia anunțat în pripă.
Și eu cred că Apple nu renunță la ideea de a reveni la procesoare dedicate. Deocamdată, asta face pe iPad, nu-i exclus să aibă cu AMD niscai înțelegere pt un procesor al lor, așa cum a avut cu IBM. Trecerea la Intel a fost generată de un context de neînțelegere cu IBM, nu mai puteau aștepta. Acuma, că lucrurile s-au calmat din acest punct de vedere, probabil lucrează la ceva aparte.

#4 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 November 2010 - 22:44

Cortex A8 care până la urmă e ARM.

#5 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 11 November 2010 - 23:32

În toată istoria Apple Inc., puține sunt componentele fizice pe care le-au făcut direct în laboratoarele sale, Apple. Inginerii Apple știu cum să îmbunătățească un produs fizic (fiabilitate, stabilitate, calitate - în toate direcțiile) iar munca practică, după semnarea 'schițelor' de către Apple, o fac alte firme. Uneori Apple 'observă' că cineva îi face mofturile iar la un preț convenabil fac alianță cu acei cineva. Aproape 90% e numai Marketingul și Managementul firmei Apple, uneori le ies alteori nu, adeci nu înaintează dacă nu le iese de la început... E o poveste destul de lungă...

Edited by Eugen Mihalache, 11 November 2010 - 23:33.


#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 12 November 2010 - 14:32

Sigur că așa este, nici nu văd cum ar putea fi altfel. „Abonarea” la PPC nu a fost un moft, era cea mai avansată soluție pe vremea aia, pînă cînd avansaul s-a tot redus, asta era prin 2004, în 2005 era deja clar că vine ruptura cu PPC. Toate astea sînt istorie, dar arată că, în esență, Apple e dispus la orice experiment dacă înseamnă „mai rapid, mai bine, consum mai mic de energie”. Dată fiind piața sa cu totul aparte, nu văd de ce Apple ar refuza un procesor mai rapid, mai economicos și, deci, mai bun, indiferent cine îl produce.

#7 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 13 November 2010 - 01:48

daca vor aduce un plus fata de intel de ce nu,si poate si un pret mai mic? :)

#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 13 November 2010 - 16:58

Dacă nu mă înșel, Apple a folosit procesoare AMD deja într-un model (mai vechi? încă îl mai folosește?) de router wireless, parcă în Express. Dacă memoria nu mă înșală, înseamnă că Apple și AMD cooperează de mai mult timp. Dacă iese cum au plănuit, nu văd de ce nu ar folosi procesoare AMD și în alte produse, dacă dau randament mai bun. Să nu uităm că trecerea la Intel a mai fost dictată de un detaliu: consumul mare de energie al procesoarelor G5.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users