Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Se încarcă greoi sau deloc


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 08 November 2010 - 13:26

Mi se întâmplă de mai multă vreme, am crezut că este de la mine. Am dedus că nu este de la mine din simplul fapt că mi-au confirmat și alții aceleași simptome și am încercat și de pe alte computere unde rezultatul are același, 'greoi'.

Dau un exemplu...
Linkul, pe care îl primesc în Mail.app, la apariția unui nou comentariu este http://command-n.ro/forum/index.php?showtopic=580&view=getnewpost dacă îl accesez nu vrea să se încarce.
Mă duc pe prima pagină a forumului, caut comentariul și îl accesez direct la ultimul post unde linkul este http://command-n.ro/forum/topic/580-safari-5-si-bug-urile/page__pid__5946#entry5946 se încarcă fără probleme.

Care o fi baiul?

#2 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 08 November 2010 - 13:51

Confirm și eu aceiași comportare.

#3 MacAndrew

MacAndrew

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 108 posts
  • LocationPitesti

Posted 08 November 2010 - 14:38

Si eu care credeam ca doar la mine se intampla :)

#4 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 08 November 2010 - 20:13

Am făcut acum un test și am constatat că la mine merge linkul din notificarea de pe email.

#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 08 November 2010 - 20:54

Am făcut acum un test și am constatat că la mine merge linkul din notificarea de pe email.



Zilele trecute, seara, a mers într-adevăr destul de lent, dar e greu să-mi dau seama dacă „e de la ei” sau era „de la mine”, la țară nu am conexiune prea rapidă. Acuma, la București, e OK.

#6 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 08 November 2010 - 20:56

Acum a mers și la mine, instant. Dar zilele/săptămânile trecute, nu a mers.

#7 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 08 November 2010 - 20:58

Aaa, OK, m-am prins, problema apare doar în Safari. Adineaori eram cu Chrome și de aia mergea bine.
A mai fost o problemă asemănătoare acum mult timp și am reușit să o rezolv. O să văd dacă pot face ceva și cu chestia asta.

#8 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 09 November 2010 - 08:40

În cazul în care aseară s-a lucrat la această problemă, deoarece am observat că forumul era în proces de actualizare, afirm că la mine problema persistă.

#9 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 09 November 2010 - 09:43

Eugen, deschide adresa paginii primită în email în Firefox sau Chrome și o să vezi că merge. Deocamdată nu pot decât să trag concluzia că e de la Safari, nu de la forum.

#10 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 09 November 2010 - 09:45

Acum am deschis linkul în Safari, a mers. Dar pur și simplu uneori nu merge. La diferențe de câteva minute.

#11 Odo

Odo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 25 posts

Posted 09 November 2010 - 09:54

Safari - Empty Cache - dupa aia merge.

#12 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 09 November 2010 - 10:54

Cred că ai dreptate Tudor. Safari e cu bube. Pe iPhone merge conform așteptărilor. Mai văd eu când ajung acasă.

#13 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 09 November 2010 - 16:48

Safari - Empty Cache - dupa aia merge.


Funcționează când cum. Deci! Problema continuă să persiste.

#14 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 09 November 2010 - 16:56

Mai adaug o observație, care poate e cauza problemei și totodată cheia soluției.

În Mail.app linkul este > http://command-n.ro/...view=getnewpost dacă îl accesez, în timpul încărcării, el se modifică în > http://command-n.ro/..._5978#entry5978
Mă întreb, oare de ce o astfel de situație. Și mă gândesc dacă se poate să primesc în Mail.app linkul > http://command-n.ro/..._5978#entry5978 Astfel, Safari ar încărca mult mai repede pagina respectivă, deoarece cu linkul afișat după decodare nu se mai blochează, astfel am sări peste decodarea linkului http://command-n.ro/forum/index.php?showtopic=863&view=getnewpost unde intervin probleme.

#15 MacAndrew

MacAndrew

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 108 posts
  • LocationPitesti

Posted 09 November 2010 - 18:14

La mine persista problema, indiferent daca dau click pe link sau il deschid cu copy/paste in Safari. In schimb pe Chrome se deschide instant. Cred ca incet-incet ma despart de Safari.

#16 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 09 November 2010 - 20:13

După cum a zis Odo, un Empty Cache rezolvă problema, dar doar pe moment. Se pare că Safari are un mod mai ciudat de a gestiona cache-ul. Practic el încearcă să ia pagina aia din cache, dar nu o găsește, așa că stă mult și bine și nu mai încarcă nimic.

Ar mai fi o soluție: activați meniul Develop din Preferences - Advanced, și apoi din meniu activați „Disable Caches”.

#17 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 09 November 2010 - 22:35

După cum a zis Odo, un Empty Cache rezolvă problema, dar doar pe moment. Se pare că Safari are un mod mai ciudat de a gestiona cache-ul. Practic el încearcă să ia pagina aia din cache, dar nu o găsește, așa că stă mult și bine și nu mai încarcă nimic.

Ar mai fi o soluție: activați meniul Develop din Preferences - Advanced, și apoi din meniu activați „Disable Caches”.


Da, confirm, Safari are o problemă, pe care tot Tudor mi-a semnalat-o, acum ceva timp: dacă apeși pe un link la acest forum pe care-l primești în Mail.app, să zicem, Safari se blochează; o ia bine dacă dai Empty cache, lucru ce trebuie făcut periodic. Eu aș raporta treaba asta, dar cum s-o apuc? Cum să-i zic?

#18 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 10 November 2010 - 17:12

Nu știu nici eu dacă vinovatul este numai Safari sau mai contribuie și softul forumului și/sau serverul. E mai complicat pentru că intervin diverse chestii in discuție, setări ale serverului, HTTP headers și alte șmecherii la care nu mă pricep suficient de bine ca să pot da un răspuns clar.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users