Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Probleme tehnice cu Macuser.ro


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#21 Fmac

Fmac

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 215 posts

Posted 28 March 2010 - 10:51

Safari can’t open the page.

#22 boboc

boboc

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 668 posts
  • Locationvalcea

Posted 28 March 2010 - 11:27

pica tot mai des in ultimul timp.

#23 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 28 March 2010 - 11:28

ceva vodoo :D

#24 Fmac

Fmac

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 215 posts

Posted 28 March 2010 - 18:39

Și-a revenit...

#25 psergiu

psergiu

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 35 posts
  • LocationBucurești, Vatra Luminoasă

Posted 06 April 2010 - 00:04

Mi-a cazut curentul acasa cand eram la 90% cu upgrade-ul. Asa ca pana maine ramane oprit. Asta daca am curent maine :)

#26 psergiu

psergiu

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 35 posts
  • LocationBucurești, Vatra Luminoasă

Posted 29 April 2010 - 11:52

Fiber cut. Serverul merge da' nu ajunge nimeni la el.

Intâlnirea de deseară cu iPad-ul în București rămâne la 19:00 la Deja Fu

Am 5 cărți v2.0 la mine pt cine vrea să le cumpere la "preț de fabrică" și cu autograf :)

#27 psergiu

psergiu

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 35 posts
  • LocationBucurești, Vatra Luminoasă

Posted 15 May 2010 - 19:38

Scuze de downtime astăzi. Un utilizator al forumului a reușit să exploateze un bug și a vandalizat baza de date - a fost restaurat ultimul back-up și a fost reparat bug-ul.

#28 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 15 May 2010 - 23:03

La mine nu se deschide de fel macuser.ro

#29 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 16 May 2010 - 09:19

La mine nu se deschide de fel macuser.ro

Te mai si miri de ce?
  • psergiu likes this

#30 Fmac

Fmac

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 215 posts

Posted 16 May 2010 - 12:52

Eugene frate, iar ai calcat pe bec :blink:

#31 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 16 May 2010 - 16:22

Tudore, nu mă mir de loc. Idea este; știu că nu mai am dreptul să postez pe acel forum. Dar nu înțeleg de ce nu mai am dreptul de a-l citii? Dacă cineva vine în vizită la mine și vrea să citească pe acel forum, ioc. În fine!
Fmac, becul era de mult călcat. Acum am făcut doar curat, am strâns cioburile. Se pare că nu le-a convenit.
  • Fmac likes this

#32 XLR3204S

XLR3204S

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • LocationIași

Posted 17 May 2010 - 15:12

Șterge cookie-urile. Dacă ăia perseverează cu prostia, noi suntem descurcăreți :)

Edited by XLR3204S, 17 May 2010 - 15:13.


#33 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 17 May 2010 - 15:51

Am șters tot ce trebuia de șters. Au blocat pur și simplu clasa de IP-uri. Într-un final am rezolvat-o, acum pot să citesc din nou, ba mai mult, mă pot și loga dacă vreau pe macuser.ro, evident că mai trebuie să mai meșteresc ceva pentru a putea rămâne logat de îndată ce EE mă simte.

Edited by Eugen Mihalache, 17 May 2010 - 15:55.


#34 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 17 May 2010 - 19:19

Am șters tot ce trebuia de șters. Au blocat pur și simplu clasa de IP-uri. Într-un final am rezolvat-o, acum pot să citesc din nou, ba mai mult, mă pot și loga dacă vreau pe macuser.ro, evident că mai trebuie să mai meșteresc ceva pentru a putea rămâne logat de îndată ce EE mă simte.


Eugene

Eu zic că-s pe lumea asta lucruri mai frumoase decît să perseverezi în așa ceva. Ce rost are?

#35 huk

huk

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 19 May 2010 - 12:51

Am șters tot ce trebuia de șters. Au blocat pur și simplu clasa de IP-uri.


macuser.ro nu e un forum proprietate publica. Ne rezervam dreptul de a bloca un IP sau o clasa de IPuri de unde un rauvoitor incearca sa distruga continutul forumului folosind un bug al platformei pe care e gazduit.
De asemenea ne rezervam dreptul de a informa si a reclama actiunile acelui user la ISP-ul in cauza. Logurile cu incercarile de fortare a accesului au fost salvate.


Temerea ca un user va sterge fara noima a toate mesajele cand se supara si isi strange jucariile ne-a fost confirmata. Bine ca exista backupuri. Backup backup backup.


E interesant ca specimenul numit Eugen M. este inca luat in brate pe acest forum si actiunile lui sunt laudate. Spune mult despre compania si colaboratorii lui.
  • psergiu and Eugen Mihalache like this

#36 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 19 May 2010 - 12:56

E interesant ca specimenul numit Eugen M. este inca luat in brate pe acest forum si actiunile lui sunt laudate. Spune mult despre compania si colaboratorii lui.


Vrei te rog să explici la ce te referi? Sau mai exact, la cine te referi când zici "acest forum, compania, colaboratorii, luat în brațe", etc.?
  • Fmac likes this

#37 XLR3204S

XLR3204S

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • LocationIași

Posted 19 May 2010 - 13:20

@huk [-----] Forumul ăla ar fi o plăcere de vizitat dacă nu ai activa tu ca admin. Ceilalți trei contribuie benefic, tu ești degeaba. Dacă cineva încearcă să-ți exploit-eze forumul și folosește RDS, tu dai ban la toată clasa? Penibil, n-am ce spune...

Edited by Tudor Vedeanu, 19 May 2010 - 13:25.
Vă rog, fără injurii.

  • Boly and Fmac like this

#38 huk

huk

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 19 May 2010 - 15:28

@ Tudor Vedeanu: ti-a raspuns XLR3204S in doua mesaje deja. nu te ambala prea tare. forumul nu e doar admin(ii)ul lui.
  • psergiu and Eugen Mihalache like this

#39 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 19 May 2010 - 15:40

Mă rog, sper să nu aibe cineva senzația că aici pe forum există un comitet de sprijin al celor care vandalizează alte situri. Ce face fiecare membru Command-N în afara sitului este treaba lui.
  • psergiu, Boly and Fmac like this

#40 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 20 May 2010 - 01:16

1. Dacă nu ar fi proprietate publică nu ar avea voie nimeni să citească, ba mai mult, să se înscrie pe macuser.ro. mac-bb.org se poate lăuda cu aceasta dar nu macuser.ro.
2. Nu sunt răuvoitor. Este o interpretare greșită ceea afirmați afirmi, macuser.ro.
3. Puteți reclama orice, oriunde și cui vrei. Rezultatul nu mă va afecta cu nimic.
4. Nu am cum să șterg toate mesajele după cum ați confirmat, ci doar ale mele. Exact asta v-a enervat. Nu ați înțeles o iotă din acest comportament al meu.
5. Nu am vandalizat în niciun fel acel forum, macuser.ro. E o percepție eronată.
6. Vă temi pe degeaba. Asta dovedește că aveți idei preconcepute.
7. Oare știți care este sursa concretă a supărării mele? Nu cred. Întrebați și voi.
8. Cu backup o ba. Tot acei oameni rămâneți.
9. Nu sunt un specimen, sunt doar un simplu OM.
10. Cine mă ia în brațe, cine îmi laudă acțiunile?
11. Ce companie am eu și nu știu? Ba mai mult unde îmi sunt colaboratorii?
12. De când sunt eu Hacker & Cracker peste noapte și fără să știu?

Huk ... poveste începe astfel..

Odată, de mult, am greșit dintr-o mică neatenție într-o discuție cu Alex Cioba pe macuser.ro. Pe care am remediat-o. Poate nici numai îți aduci aminte. Eu nu uit nimic, și nu am nevoie de backup.
Într-o altă discuție am observat că tu ai vestitul program de statistică SPSS. În momentul în care ți-am cerut ajutorul spre a putea ajunge în posesia unui astfel de program ai afirmat cum că sunt de pe la securitate etc... Numai lucruri negative, fără ca eu să te fi jignit cu ceva.
După un alt timp am trimis un Mail la mai mulți din agenda mea care nu conținea nicio informație de Spam după cum ai interpretat tu, plus că m-ai făcut în toate felurile și m-ai în jurat fără ca eu să fi înțeles exact de ce. A! Da, te-ai supărat că de ce te-am pus în listă la vedere. Ce să mai spun? Situația dintre noi doi s-a înrăutățit și din alte motive. Uneori cică eram offtopic și asta numai pentru că tu nu puteai să înțelegi sensul sau consitența celor scrise de mine, semantica. Astfel am luat de trei ori BAN. Sincer să fiu, de fiecare dată, pentru o nimica toată. Doar că așa ai vrut tu, așa ai considerat tu. Cu ajutorul lui psergiu, care este Admin pe macuser.ro, și cred că unul dintre cei mai de valoare macuseri din România (din cei cu care am avut prilejul să comunic pe mai multe căi), am fost iertat, deoarece el v-a rugat să mă iertați și etc. Pe acestă cale îi mulțumesc, totodată pot să spun că îmi pare rău că amiciția dintre noi s-a terminat aici (cea dintre mine și psergiu). Când psergiu îmi spunea să tac, tăceam. Deoarece știam de ce o spune. Dar modul tău de a spune ceva cuiva este impulsiv, săltăreț, distructiv, productivitate nulă. Fală mare și multă se poate vedea în manifestul tău. Iar eu știu să copiez foarte bine orice fel de om. Astfel încercam să mă mențin dar să îți redau același sentiment. Știu Huk. Tu nu ai nevoie de amiciția mea. Nici eu de a ta. Dar acel ''Not sociable-fit' care mi-l adresai mie și cum că trebuie să îmi i-au 'medicația' (poți sugera una compatibilă? Nu cred) nu sunt cele mai bune forme de a dovedi că ești înțelept. Iar acum vi pe acest forum să ne sâcâi la nervi. Parcă ai fi de la interpol. De ce nu îți vezi acum de macuser.ro? Mai ales că acum e liniște acolo și așa-numitul 'fenomen Eugen M.' nu te mai deranjează. Când am luptat să nu plece Tudor de pe macuser.ro de pe postul de admin, am știut că dacă vi tu la 'tron' se vor aprinde artificii. Tu crezi că gândirea ta, stilul tău de abordare a unei problematici este încadrat în acel 'Think different' în ceea ce privește interacțiunile cu cei din spațiul virtual. Nu vreau să exagerez, dar nu este și nu dă semn de vreo astfel de normă.

Iar toate astea la un loc m-au făcut să decid spre a-mi șterge mesajele mele fără de valoare din trecut. Pentru a lăsa un forum curat înainte de a spune în mod oficial că nu mai doresc să postez pe acel forum (Știu, nu vă interesează. Eu am vrut totuși să mă despart calm de tine). Ca cei care vor citii să nu își piardă vremea cu palavragiile mele (greșeli gramaticale uneori, sau litere lipsă sau puse invers etc Mai exact erori normale la care nu am să dau explicații aici de ce le practicam), ci cu informații utile despre Macintosh. Nu am posta multe informații utile, dar când am postat, am fost la nivel profesional, mult mai avansat ca și al tău huk. Dar se pare că nu ai înțeles, motiv pentru care nu aveai cum să accepți atitudinea mea. Totuși mă bucur de un lucru pozitiv. Acela este că tu m-ai ajutat să deveni mai dur cu cei din jurul meu (în special cu tine) și totodată mai dur și mai perseverent cu mine însumi. Deci nu doar lucruri negative pot să afirm, ci și pozitive. Problema este că tu ai pus accentul doar pe acțiunile mele negative iar de ale tale negativități ai uitat radical. Te aștept totuși la o bere în München. Dacă bine voiești evident. Nu!. Doamne ferește! Nu vreau să mă pun bine cu tine. Deloc. Vreau doar să te vad la față.
  • Fmac likes this




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users