Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Cel mai bun netbook pt OSX


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 psergiu

psergiu

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 35 posts
  • LocationBucurești, Vatra Luminoasă

Posted 08 February 2010 - 13:31

Hello,

Care ziceți că ar fi cel mai bun netbook pentru rula Osx86 pe el ? Care e cea mai bun distribuție ? Dacă tableta se dovedește în martie un mare fâs, poate iau un netbook și pun Osx86 pe el.

Mulțumesc.

#2 Victor Slama

Victor Slama

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 17 posts

Posted 08 February 2010 - 14:23

Cred ca ai gasit asta deja...
http://gadgets.boing...k-compatib.html

#3 psergiu

psergiu

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 35 posts
  • LocationBucurești, Vatra Luminoasă

Posted 08 February 2010 - 15:07

Bun, mersi !

Lumea de pe aici ce experiențe personale a avut cu Osx86 pe netbook-uri ?

#4 ursulakis

ursulakis

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 62 posts
  • LocationBucuresti - Romania

Posted 08 February 2010 - 18:47

daca vrei sa incerci cu dell mini 9 (care e cel mai compatibil cu osx vanilla) gasesti aici o comunitate de entuziasti care s-au ocupat de facilitarea instalarii osx pe dell mini.

#5 Andrei Bechet

Andrei Bechet

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 487 posts
  • LocationMünchen (Germania)

Posted 09 February 2010 - 18:41

Am vazut un netbook cu osx, la ultima intalnire de la cluj. Arata dragut, dar nu puteai sa faci mare branza pe el in sensul in care mouse-ul se misca groaznic (adica sageata): avea un tremur aproape constant si mergea incredibil de prost cand il miscai (imagineaza-ti ceva mult mai prost decat primele mouse-uri wireless, alea prin infrarosu). Eu unul mai bine as merge pe un macbook, chiar daca este mai greu si mai mare, asta desigur, in cazul in care nu iti place ipad-ul.

#6 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 09 February 2010 - 22:29

Ati citit tutorialul cu dell mini10v inspiron 1011? Mergeti pe linkul lui Victor. Este "too good to be true". Mai ca merita sa imi iau o jucarie din aia numa' sa o testez, scap de ea cumva dupa asta :)) 12 mil cu TVA cu tot

#7 pspssuceava

pspssuceava

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 10 February 2010 - 00:03

Uite aici un site pe care gasesti mai ieftin mult decat in alta parte dell-uri si , am cumparat de la ei , sunt super ok .

#8 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 10 February 2010 - 08:45

Poti sa iti faci o imagine si de aici: http://iatkos.wikido...-osx86-netbooks
MSI Wind 10" este castigatorul.

#9 ursulakis

ursulakis

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 62 posts
  • LocationBucuresti - Romania

Posted 10 February 2010 - 16:17

Msi wind e castigator la capitolul usurinta de instalare, ca are o imagine gata facuta pentru el cu tot cu ktexuri. dar dell mini 9 merge cu osx vanill ceea ce e mai bine zic eu. ce zice in articolul pus de Wally Schirra se refere la iatkos nu la vanilla. pentru o comparatie cautati pe youtube dell mini osx si o sa gasiti de la cum se instaleaza pana la cum merge, si merge bine nu in reluare cum zicea cineva ca avazut un netbook mergand cu osx. acum depinde si ce asteptari ai de la un astfel de gadget, ca normal ca nu o sa mearga filme hd pe el

#10 boutique19

boutique19

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 13 March 2010 - 18:04

De fapt dell mini 10v este castigatorul. Tutorial pt instalare: http://gizmodo.com/5...leopard-netbook
Nu este doar o "jucarie" Dragos Salageanu :)
Citez de pe gizmodo "You've got yourself a fully-functioning, beautifully small Snow Leopard netbook, which'll do 90% of what a 13-inch MacBook can, at 70% the size and about 25% of the cost."

#11 chupakbra

chupakbra

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 9 posts
  • LocationBacau

Posted 05 May 2010 - 10:03

Momentan Rulez iPC OSx86 (Leopard 10.5.6) pe un Netbook Acer Aspire One ZG5 (1.5GB RAM/160 GB HDD).

Se misca bine!

Instalare nu a fost grea. Dupa instalare am instalat niste kext`uri (drivere) care mi`au rezolvat placa video si sunetul.

Merge tot la el mai putin Wireless`ul (ma gandeam sa`l bibilesc sunt cateva variante, dar am gasit un cumparator si`l vand apoi caut un Dell Mini 10v). si Card Reader`ul (care nici nu m`a interesat asa ca nu am cautat).

Daca aveti acest model de netbook si va intereseaza sa faceti hackintosh din el, PM sa va dau link`uri cu resurse si tutoriale.

Picture 1.png

#12 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 February 2011 - 12:18

Din cîte am citit pe ici, pe colo, Dell Mini 10v permite instalarea, nu Dell Mini 10 [fără v]. Care e diferența dintre ele?
Ce mașină cu ecran de 13-15 inci permite o instalare OK a Snow Leopardului? Lumea văd că se îndreaptă preponderent spre netbooks. Din ce citesc pe diverse site-uri, toate au o hibă: sînt mici, dar grele, în jur de 1,2-1,5 kg. Mi se pare mult pt o mașinuță de 10-11 inci, Air are 0.6 kg (da, dar și prețeul e pe măsură! ha).
Bun, Dell Mini 10v, HP Mini 1000 și Asus Eeee 1000H se conturează ca Mac OS very friendly products. Ce alte scule pe diagonala 13-15 inci mai știți?

#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 February 2011 - 14:51

Dell Mini 10v nu se mai produce, dar Mini 1100 este la fel de compatibil, de pe forumul dellmini citire. Există deja o documentație completă privind Dell Mini 9 / 10v / 1100. Ultimul model, 1100, are un superpreț nou-nouț la circa 1250 de lei. Să rulezi SL pe un asemenea portabil nu e chiar de aruncat. Nu mi-e clar dacă poți pune măcar 2 GB pe jucăria asta, la documentație spune maxim 1 GB. Are cineva experiențe cu memoria pe Dell Mini ?

#14 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 February 2011 - 00:07

Are cineva experiențe cu memoria pe Dell Mini ?


Am aflat: se poate pune un modul de 2 GB, dar numai de reprezentanța Dell, altfel pierzi garanția; reprezentanța Dell nu pune, nu mi-a răspuns la somație, să zic așa; deci, cine vrea, pe propriul risc, dacă deschide aparatul, pierde garanția (înțeleg că are sigiliu).
Prețul e, oricum, provocator, dar mă întreb cum naiba rulează SL cu numai 1 GB de memorie. Rulează, se pare!




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users