Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Notebook stand din sîrmă


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 September 2010 - 12:38

În urmă cu doi ani, cînd am făcut un schimb de macuri, am luat un MB însoțit de un stand (suport) extrem de simplu: o sîrmă care se pliază și, astfel, se transportă foarte ușor, fiind plată. Odată desfăcută, devine suport de notebook.
Scula a făcut senzație, mi-aș mai lua și eu unul, am și un amic care ar dori așa ceva. Unde D-zeu găsesc?
Dacă dau la google „notebook stand” sau „laptop stand” îmi afișează o listă lungă de asemenea suporturi, dar mari, greoaie, unele chiar urîte, alte simpatice, dar prea mari...
V-aș fi recunoscător dacă îmi spuneți unde pot găsi așa ceva, vreau să-i fac amicului o surpriză.
Arată ca în atașamente.
  • Biohazard and kantor_ex like this

#2 Fmac

Fmac

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 215 posts

Posted 01 September 2010 - 15:18

La praktiker sau alte asemenea se vinde sarma la metru, iar pe un stand cu doua cuie se poate indoi :)

#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 September 2010 - 17:06

La praktiker sau alte asemenea se vinde sarma la metru, iar pe un stand cu doua cuie se poate indoi :)


Ești glumeț doar azi sau în general? Da, așa e, dar află că nu e chiar așa de simplu ca să arate și bine, să fie și practic. Lucrurile geniale sînt totdeauna simple, dar nu orice lucru simplu e și genial.

#4 Fmac

Fmac

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 215 posts

Posted 01 September 2010 - 18:37

Nu @cattus, doar cand glumesc.
Operatiunea aia e chiar simpla iar dimensiunile se pot afla chiar din poza de mai sus, nu e mare lucru.

#5 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 01 September 2010 - 18:49

E sârmă oțelită de 3 mm diametru din cât cred eu. Dacă găses pe aici pe la mine așa ceva, îți fac cadou un astfel de suport.

#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 01 September 2010 - 21:19

E sârmă oțelită de 3 mm diametru din cât cred eu. Dacă găses pe aici pe la mine așa ceva, îți fac cadou un astfel de suport.


Îți dai seama că am studiat jucăria aia. Da, nu e greu de făcut, dar e greu să o faci să arate bine. E o sîrmă ușoară și dură, cu un soi de balamale din plastic dur, care îi permit să fie strînsă. Dacă o faci din sîrmă, iese un stand fix, greu de transportat.
Dacă vorbim de improvizații, e simplu: pui o carte cît de groasă vrei în spatele notebook-ului și gata, nu te mai chinui cu sîrma. Ai notebooku săltat, înclinat spre tine, aerisirea e mai bună. Dar nu de asta vorbeam.

#7 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 01 September 2010 - 22:19

CoolBall V03 Ce zici? Ca și alternativă. Îți plac? Îți dorești un astfel de cadou?

#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 02 September 2010 - 08:42

Ce să zic la asemenea întrebare? Da, desigur! e pe linia simplă a sîrmei cu pricina.

#9 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 02 September 2010 - 16:05

Mă bucur să aud acest lucru. Te țin la curent...

#10 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 03 September 2010 - 21:38

Auzi tu la ei, cică numai PayPal. Fi-ar să le fie...
Trebuie să găsesc altundeva, unde pot să fac tranzacție...
Ne aflăm în curs de cercetare, dacă nu reușesc nici cum online, sigur, la freză, din lemn reușesc, numai să îmi fac ceva timp...

Eingeschränkter Käuferkreis
Fehler
Dieser Verkäufer hat für diesen Artikel Bedingungen festgelegt, die von Käufern zu erfüllen sind.
Sie können aus folgenden Gründen für diesen Artikel nicht bieten bzw. ihn nicht kaufen:
Sie haben entweder kein PayPal-Konto, oder Ihr PayPal-Konto ist nicht Ihrem eBay-Mitgliedskonto zugeordnet. 
Wir empfehlen die Eröffnung eines PayPal-Kontos. 
Damit wird das Bezahlen noch einfacher, sicherer und bequemer. 
Bei PayPal anmelden | PayPal-Konto vorhanden


#11 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 September 2010 - 21:52

Eugen, fii calm. Sîrma asta a fost luată d-acilea, di pe la noi, tot caut să aflu de unde. Probabil o fi fost, la vremea sa, pe la iStyle / Noumax.
Culmea este că am găsit pe net zeci / sute de ale prostii, toate mari, grele și, evident, scumpe; în plus, tare nepractice. Păi trebuie să fie ceva mic, plat, ușor, că doar d-aia e notebook, să-l iei cu tine. Sînt zile cînd car cu mine notebooku, cărți, caiete, CD/DVD-uri... fiecare gram contează. Din acest punct de vedere, Aerul e, de departe, cel mai comod la cărat. N-o fi el performant, dar cele 600 de grame fac toți banii.

#12 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 03 September 2010 - 21:59

Daca e sa o luam pe panta DIY, o solutie misto si usor de construit ar fi bete subtiri de bambus (sau alt lemn) in combinatie cu niste bile de lemn pe post de articulatii (avand gauri tehnice in care sa intre betele, evident). Astfel, se poate asambla si dezasambla un suport simplu, estetic si usor. Nu foarte durabil, dar la cativa lei + cateva gauri cu bormasina nu e asa o dramoleta...

Se poate face un prototip din betisoare de frigarui si bile de plastelina.

#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 September 2010 - 22:07

Dragoș, dacă e să facem improvizații simple și ieftine, iei – să zicem – o cărticică pe care o pui sub monitor; sau o bucată de plastilină, că e ușoară și maleabilă sau orice altceva îți trece prin cap.
Sîrma asta, absolut superb gîndită, e (1) solidă (2) pliabilă (3) ușoară, perfect scopului propus. Am mai văzut soluții simple, una era aia semnalată de Eugen, un fel de biluță pe post de suport înălțător. Un asemenea stand, dacă e simplu și ușor, are două avantaje dintr-un foc: 1. înclină portabilul, fiind MULT mai comod să scrii cu el ușor înclinat spre tine (așa de tare m-am obișnuit cu poziția asta, încît am dificultăți dacă nu mai am suportul ăsta). 2. Fiind înclinat, îi asigură o mult mai bună ventilație pe dedesubt.
Lucrurile simple sînt cele mai bune. Sigur, Apple putea gîndi chiar el așa ceva. Sînt unele tastaturi fizice care permit o asemenea înclinare, sînt mult mai comode dacă au piciorușele alea.

#14 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 24 September 2010 - 15:00

Și, iaca șa, tot căutînd, am dat – totuși – peste ceva simpatic: niște... biluțe sau niște mingi de golf.

http://www.pcgarage....l/e-golf-white/



20 lei bucata. Nu aduc notebooku la unghiul acelei sîrme, dar nici rele nu sînt, mai ales că se pot pune sub orice portabil sau sub orice tastatură, dacă o vrei mai înclinată.

#15 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 24 September 2010 - 17:30

Să înțeleg că cele sugerate de mine nu îți mai trebuiesc? Tocmai ce mi-am făcut și eu MasterCard, pentru astfel de comenzii. Deci nu le mai comand, sau? Crezi că unghiul e satisfăcător?

#16 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 24 September 2010 - 18:29

Să-ți spun istoria căutării. Acum cîteva luni, încep să-l învăț română și franceză pe un ceh. Veneam regulat la lecții cu MB-ul meu + acel stand de sîrmă. Omul se minunează, îi place, și mă roagă să-i caut și lui. Caut și caut... pînă la urmă scriu și aici, omul pleacă peste vreo lună din țară și voiam să-i fac o bucurie. Azi i-am dus 3 bucăți, i-au plăcut (e haioasă ideea, de fapt plătești ideea, nu?), mi-am luat și eu unul, mi l-a confiscat fi-meu, zicea că avea nevoie de așa ceva! (ha, ha, ha).
Deci, ce să zic? În casă ar mai fi nevoie de încă unu-două d-astea, dar eu zic că, dacă găsești, ia pt tine. Dacă are preț bun, mai ia-mi și mie unu, că nu strică. Poate găsești, pînă la urmă, sîrma aia, e cel mai bun stand, și ca unghi / înclinație, și ca portabilitate (e plat, se pune paralel cu portabilul, cînd se strînge).
Văd că pcgarage.ro are o ofertă bogată (au chiar buton special de coolere și standuri), dar ăsta mi s-a părut singurul de luat în seamă în categoria „simplu, practic, ușor și ieftin”. Celelalte mi se par îngrozitor de mari și de nepractice, grele, absolut de nefolosit și de transportat. Păi trebuie ceva simplu, ușor, ieftin. De aia am și pus aici adresa, poate mai vor și alții.
Hai, că e simpatică și e-mingea de golf, haioasă ideea, nu o observasem prima oară (sau nu o aveau?).

#17 Filip

Filip

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 21 posts

Posted 21 August 2011 - 16:17

asa ceva poate?
http://www.laptopsta...nd-awe09us.aspx

#18 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 21 August 2011 - 20:27

asa ceva poate?
http://www.laptopsta...nd-awe09us.aspx



Da, dar nu e cam sus prețul? Mai degrabă iată ceva simplu și ieftin: e-golf.

http://www.pcgarage....l/e-golf-white/

Eu am luat vreo 2-3 + alte cîteva de cadou, sînt mici, rotunde și simpatice.

P.S. Ceva gen cel sugerat de tine mi-a trimis Eugen, dar parcă nu avea preț așa de sus!

Edited by Cattus Thraex, 21 August 2011 - 20:28.


#19 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 26 August 2011 - 17:21

P.S. Ceva gen cel sugerat de tine mi-a trimis Eugen, dar parcă nu avea preț așa de sus!


20 de Euro a costa, plus poșta.

#20 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 August 2011 - 12:09

20 de Euro a costa, plus poșta.


Da, ți-am mulțămit la data aia, îl folosește-o fi-meu # 2, Bucur, acum are un MB negru.
Din ce găsim pe aici, pe malul Dîmboviței, eu zic că bilele alea e-golf sînt cele mai simpatice și la un preț de criză, 18 lei și 20 de bani:

http://www.pcgarage.ro/cauta/e-golf




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users