Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Nihil sine backup


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#21 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 12 February 2010 - 17:30

Atentie, TM face backup incremental. Pe masura ce trece timpul nevoia de spatiu va creste.

#22 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 12 February 2010 - 18:38

Atentie, TM face backup incremental. Pe masura ce trece timpul nevoia de spatiu va creste.



daca e setat pe on da, daca e pus pe off ai optiunea sa faci manual cind te taie capul.... ;)

#23 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 15 February 2010 - 20:47

Datele mele sunt in trei exemplare si in total ajung aproape de 1TB, distribuite pe HDD-ul din computer, pe un HDD extern prin USB (1TB) si pe inca 2 HDD-uri de cate 500GB. Pe cele din urma le tin intr-o locatie separata si fac backup lunar. HDD-ul extern prin USB de 1TB este backup-ul primar, o data la cateva zile. Documentele curente, vitale, la care lucrez zilnic, sunt si in in eter, adica in Dropbox. Pentru backup, folosesc rsync, obicei invatat pe Slackware. Nu-mi trebuie documentele de acum 2-3 saptamani/luni, vreau doar exact aceleasi date in dublu exemplar. Pentru asta, rsync se misca repede (cateva minute) si este perfect in forma:

rsync -avh --delete --ignore-errors --exclude '.DS_Store' /Volumes/STORAGE/ /Volumes/Wally/
Inca nu mi-a crapat nici un disc, folosesc doar Western Digital, de ani buni (cel mai vechi HDD este din 2007, cel mai nou de la finele lui 2009).

Edited by Wally Schirra, 15 February 2010 - 20:49.


#24 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 14 March 2010 - 20:15

ok, un user spaniol are urmatoarea problema :
monteaza discul back-up, acel sparsebundle, insa cind inceraca sa deschida discul ii apare o eroare de genul :

" eroare la montare, sunt archive care nu se pot monta "
cam de la ce pleaca aceste erori !?!?!?

#25 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 15 March 2010 - 09:11

ok, un user spaniol are urmatoarea problema :
monteaza discul back-up, acel sparsebundle, insa cind inceraca sa deschida discul ii apare o eroare de genul :

" eroare la montare, sunt archive care nu se pot monta "
cam de la ce pleaca aceste erori !?!?!?


Se referă la discul cu un backup făcut de Time Machine?

#26 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 15 March 2010 - 09:45

Da, acel " sparsebundle "

#27 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 16 March 2010 - 10:05

Nu-mi dau seama ce încearcă el să facă cu acel disc. La mine pe partiția folosită de Time Machine nu există niciun „sparsebundle”...

#28 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 17 March 2010 - 11:05

El foloseste ( ca si mine ) Time Capsule pentru a stoca backup........si la mine cind am facut primul backup , in Time Capsule a aparut o imagine care se denymeste asa :
.....sparsebundle
Problema pe care o are este urmatoarea, de fapt 2 :
1: la incercarea montarii acelui disc ( sparsebundle ) ii apre o eroare, cum ca discul nu se poate monta
2: i-am spus sa incerce sa repare acel disc cu Utility si eroarea pe care o primeste este: Disk Utility nu a putut repara acel disc, va rog faceti o copie de securitate si formatati discul "

Attached Images

  • Screen shot 2010-03-17 at 10.01.49 AM.jpg
  • Screen shot 2010-03-17 at 10.04.37 AM.jpg


#29 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 17 March 2010 - 11:29

Acuma nu știu cum funcționează Time Machine cu Time Capsule, dar bănuiesc că nu e diferit față de backupul pe un disc conectat pe Firewire sau USB. La mine nu văd niciun sparsebundle pe hard discul extern, iar dacă vreau să accesez backupurile, atunci dau clic pe iconița Time Machine din Dock și se ocupă sistemul de restul treburilor. De ce încearcă omul respectiv să monteze manual acel sparsebundle? Nu poate accesa backupul din interfața Time Machine, aia cu spațiul cosmic?

#30 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 17 March 2010 - 11:41

a incercat sa treaca backup-ul dintr-unmac in altul prin asistentul de migrare si acolo intimpina probleme, in macul 2 nu vrea sa apara nici din sparsebundle nici din time machine

dupa ultimele erori pe care le primeste, se pare ca nu poate face decit un backup si reformatar el disco......Screen shot 2010-03-17 at 10.40.15 AM.jpg

Edited by Boly, 17 March 2010 - 11:42.





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users