Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Zvon: iWork'10, iLife'10


  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 22 July 2010 - 08:20

Se înmulțesc zvonurile despre cărți care au ca subiect fie iLife'10, fie iWork'10. E drept, a trecut ceva timp de la ultimele versiuni și un update ar fi binevenit, e normal să fie doar o chestiune de timp până acestea vor apărea, probabil prin toamnă. Ce așteptări aveți de la iWork'10, respectiv iLife'10? Eu sper să fie gratuite, as in free beer, măcar iLife, că oricum nu pot fi rulate decât pe Mac OS X, deși nu îmi fac iluzii că se va întâmpla ala ceva. Deși unii cumpărptori de hardware Aplpe primesc iLife, eu nu l-am primit, aici în România la achiziționearea Macbook-ului.

#2 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 22 July 2010 - 13:28

Astept ca Numbers sa se miste rezonabil. Ori il invata sa indexeze ca lumea, ori schimba filosofia de "search-while-you-type". Este inacceptabil ca intr-un fisier de 50-60 MB (ok, stiu, incape mult text in mega aia, dar totusi), sa stea jumatate de minut la fiecare search pe un C2D cu 4 GB de RAM. In plus, sa te fereasca al de sus sa faci pauze intre litere si sa inceapa sa caute string-ul partial... Horror, cine a scris algoritmul de search poate sa-si puna o punga de hartie in cap si sa treaca la colt.

Doi, astept ca Apple sa se hotarasca in sfarsit asupra unor standarde de fisiere. Daca iarasi va fi ca la trecerea de la '08 la '09, adicatelea daca fisierele facute cu '10 nu vor putea fi deschise pe versiuni mai vechi, voi abanona instant si ireversibil platforma iWork, pe principiul ca nu pot sa-mi bazez afacerea pe un produs fara un roadmap clar si anticipabil.

#3 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 22 July 2010 - 13:33

Legat de iLife, ma astept ca feature-urile pe care le-au promis in '09 sa functioneze in sfarsit rezonabil. Ca sa luam niste exemple la intamplare: Faces este un banc prost. Daca ai >10 GB de poze (si majoritatea celor care utilizeaza iPhoto de mai mult de 2-3 ani au), Faces functioneaza cam ca si search-ul din Numbers. Lent si imprecis. De asemenea, ceva suport nativ pentru identificarea duplicatelor si/sau a versiunilor cu rezolutii diferite in iPhoto ar fi iarasi de apreciat. Ideea de "single library" este foarte misto, dar daca ai acelasi user account si, implicit, acelasi iPhoto Library portat din 2005 incoace, pe diferite masini, trecuta si prin niste momente de recovery, toata filosofia asta devine o chestie mare, greoaie si de negestionat. Nu ma intereseaza ca totul merge "brici" pe un Library cu 1000 de poze, trebuie sa mearga si cu 100.000 de poze, altfel e degeaba.

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 23 July 2010 - 09:22

[...]
Nu ma intereseaza ca totul merge "brici" pe un Library cu 1000 de poze, trebuie sa mearga si cu 100.000 de poze, altfel e degeaba.


Da, cred că ai pus punctul pe i.
Și anterior ai observat corect, Apple nu are un roadmap clar și declarat privind viitorul suitelor sale. Cel mai mult m-au supărat cînd, la prima versiune de iWork, 06, nu au respectat promisiunile privind comportamentul cu importul / exportul textelor rtf... E mult de discutat aici... După părerea mea, procesorul de text ideal ar fi o combinație între ce poate face Pages, cu motorul de text și de căutare din Nisus și cu viteza și stabilitatea lui Mellel. Poate îl face cineva. ;)

#5 injector

injector

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 45 posts
  • LocationBucuresti

Posted 29 July 2010 - 13:22

eu am auzit ca la toamna vor aparea ilife si iwork '11....nu '10

#6 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 29 July 2010 - 16:33

eu am auzit ca la toamna vor aparea ilife si iwork '11....nu '10


Cărțile de care menționam în primul mesaj indicau clar '10. Altă sursă nu am, e posibil ca sursa ta să fie mai de calitate :)

#7 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 29 July 2010 - 17:51

eu am auzit ca la toamna vor aparea ilife si iwork '11....nu '10


Ai vorbit cumva cu vreun angajat Apple Inc... ;)

#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 29 July 2010 - 19:26

Cărțile de care menționam în primul mesaj indicau clar '10. Altă sursă nu am, e posibil ca sursa ta să fie mai de calitate :)


Asta era tactica MS, în 2007 lansa Office 2008, acuma lansează 2011... De vreme ce nu au apărut pînă acum, logic ar fi să aibă sufixul 2011, nu 2010.

#9 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 29 July 2010 - 20:02

Poate că '10 e un număr prea rotund pentru a trece așa de repede peste el.

#10 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 29 July 2010 - 21:10

Poate că '10 e un număr prea rotund pentru a trece așa de repede peste el.


Așa e, dar graba spre 11 poate fi mai mare.

#11 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 30 July 2010 - 07:40

S-a mai intamplat sa sara peste ani, '07 nu a existat de exemplu.

#12 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 02 August 2010 - 16:38

S-a mai intamplat sa sara peste ani, '07 nu a existat de exemplu.


Da, just... Oricum, ar fi timpul unui upgrade major. Nu mă pot pronunța asupra Keynote și Numbers, deoarece nu le-am folosit niciodată, dar Pages are cîteva bug-uri enervante (cu atît mai enervante, cu cît sînt mai subtile), rămase așa de la prima versiune. Cele mai enervante sînt faptul că nu importă notele de pagină din formatul RTF și, desigur, nici nu le exportă; Pages vede doar rtf simplu. Are probleme majore și cu importul/exportul caracterelor speciale (non breaking hyphen, non-breaking space...), lucru absolut inadmisibil. În fine, nu suportă diacritice multiple, fiind aici absolut la fel ca toate celelalte procesoare de text incluse în suitele standard MS Ofice și OpenOffice, nici ele nu suportă așa ceva.
Lucrurile astea „mărunte” sînt tare enervante, deoarece – altfel – Pages știe să facă rame de text și, ca atare, merge și spre DTP. Ar fi aplicația ideală pt ăia ca mine, care nu fac reviste cu grafică de nivel maxim. Din păcate, nu pot folosi Pages din motivele enumerate mai sus. Chiar sînt curios să văd dacă următoarea versiune face sau nu un salt serios în locurile menționate. Tare mi-e teamă că iar se vor ocupa de bizbriz-uri, nu de lucruri serioase.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users