Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

ZFS pe Mac


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 09 July 2010 - 08:30

Pe scurt: lucrez la o noua strategie de storage pentru firmulitza noastra ultra-mica. "Candidatii" de succes sunt niste NAS-uri Synology (rackabile, 4 discuri), utilizate in RAID 5 (cu mirroring, adicatelea inca un NAS in RAID 5 cu ca destinatie de backup imediat). Pana cand mi-am adus aminte ca urasc RAID-ul si ca, daca tot facem o chestie cu bataie mai lunga (si o facem cum vrem noi si pe banii nostri), poate ar trebui sa gandim un pic. Dupa care, mi-am adus aminte de ZFS si de faptul ca, un OpenSolaris (de exemplu), cu ZFS, ar fi o varianta mult mai sigura si mai interesanta decat RAID-ul. Din pacate, ZFS a murit pe Mac OS.

O varianta ar fi OpenSolaris. M-am uitat un pic pe HCL-ul OpenSolaris si am vazut ca sunt suportate diverse masini Mac Intel. Da, interesant, dar nu foarte. Pe mine ma intereseaza o solutie OpenSolaris ca si replacement de NAS, adicatelea o masina capabila sa duca 4-5 discuri si capabila sa interfateze cu 1-2 legaturi Gigabit Ethernet. Pretul scoate din discutie Mac Pro-ul (e mai scump decat toata solutia noastra, cu 2 NAS-uri + offsite backup + arhivare, si asta inainte sa ne apucam de modding pe bune) sau Xserve-ul (am avut, nu mai vreau, costa prohibitiv, consuma enorm, trebuie climatizat, urasc sculele enterprise). Utilitatea scoate din discutie iMac-ul.

Raman vreo 2 variante: fie un Mini (2009), cu un array extern de 2 x 2 HDD pe FW800. Ceea ce ar fi Ok pentru moment, dar lipsa de scalabilitate a solutiei o cam scoate din discutie. Ideal ar fi un Powermac G5: are SATA, e eftin, putere de procesare suficienta, se pot pune 5 discuri, costa jumatate cat un NAS (si consuma triplu, e drept, dar hey - no RAID!). Problema este ca nu prea exista un port de OpenSolaris pentru G5. A existat un proiect OpenSolaris PPC dar se concentra doar pe G4.

Pe de alta parte, mie nu-mi trebuie neaparat OpenSolaris, imi trebuie ZFS. Deci, back to Mac OS. Nu am lucrat niciodata cu ZFS pe Mac si nu stiu daca un G5 cu Leopard poate sa aiba un disc de boot cu HFS+ si alte 4 discuri cu ZFS. Are cineva experienta cu ZFS?

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 09 July 2010 - 08:39

ZFS a fost implementat, timp de cîteva săptămîni doar, pe 1-2 build-uri de test Leopard, apoi a fost scos. Se zice că încă nu e suficient de bine pus la punct poate conduce la tragedii, deși – la prima vedere – e atractiv.
Fără să mă pricep la domeniu, cred că ZFS nu poate fi, deocamdată, o soluție solidă, e încă în teste. De OpenSolaris nu pot vorbi, nu l-am folosit niciodată.

#3 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 09 July 2010 - 09:09

Ok, atunci nu vom folosi un Mac in loc de NAS. Ideea de NAS cu ZFS este insa atragatoare, va trebui sa studiez posibilitatea construirii unei masini ieftine (probabil bazate pe Atom) care sa ruleze un sistem de operare open source (probabil OpenSolaris) si ZFS.

Edited by Dragos Salageanu, 09 July 2010 - 09:09.


#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 09 July 2010 - 16:24

Ok, atunci nu vom folosi un Mac in loc de NAS. Ideea de NAS cu ZFS este insa atragatoare, va trebui sa studiez posibilitatea construirii unei masini ieftine (probabil bazate pe Atom) care sa ruleze un sistem de operare open source (probabil OpenSolaris) si ZFS.


Asta ar fi o soluție, nu-mi dau seama cît timp ți-ar lua un asemenea studiu. Acum, Disk Utility nu poate formata un disc ZFS dar nu știu dacă Mac OS ar fi instalabil pe un disc deja formatat ZFS, pe vremea aia s-a putut, cică (nu am testat, formatul default era tot hfs+). Nici nu-mi pot da seama dacă, presupunînd că ar merge, ai avea avantaje dintr-o asemenea soluție, oricare ar fi acelea.

#5 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 09 July 2010 - 19:06

Asta ar fi o soluție, nu-mi dau seama cît timp ți-ar lua un asemenea studiu. Acum, Disk Utility nu poate formata un disc ZFS dar nu știu dacă Mac OS ar fi instalabil pe un disc deja formatat ZFS, pe vremea aia s-a putut, cică (nu am testat, formatul default era tot hfs+). Nici nu-mi pot da seama dacă, presupunînd că ar merge, ai avea avantaje dintr-o asemenea soluție, oricare ar fi acelea.


Nu e realist sa folosesc hardware Apple, pe mine ma intereseaza un NAS functional cu care sa fac diferite teste. O sa iau o carcasa oarecare de PC si o sa confrunt Hardware Compatibility List-ul de la OpenSolaris cu ce am eu / prietenii mei prin beciuri si garaje. Am gasit si un build de OpenSolaris cu ZFS gandit un pic pentru functia de NAS.

Pentru inceput ma intereseaza sa am o scula up and running cu vreo 4 discuri (de oricare, IDE probabil) si sa testez un Raid-z pe 3 din ele. Dupa care, daca reusesc sa ma inteleg cu duda aia, putem sa construim o chestie cat de cat ok, cu o placa de baza noua (4 sloturi de RAM si 8 sloturi SATA, sa suporte ceva procesor pe 64 biti dual core si sa stie ECC), macar vreo 4 GB RAM (ECC) si niste discuri SATA micute (vreo 2-3 mici si ieftine). If it will play nice, extindem experimentul in zona business, mai punem 4 GB de ram, 2-4 Gigabit-uri agregate, sistemul pe 2 discuri in mirroring si un pool de 5 discuri in Raid-z, eventual expandabil la 6 discuri in Raid-z2 (jucarii entry-level, de 2 TB fiecare).

Tinta de pret, pentru un produs final, daca totul iasa bine, ar fi urmatoarea (preturi fara TVA):
- 8 x HDD (2 mici si 6 mari, de 2 GB) Caviar Green = 700 Euro
- 8 GB RAM ECC = 300 Euro
- placa de baza +procesor = 350 Euro (daca nu reciclez vreuna de la vreun server vechi)
- cutie + sursa = pana in 200 Euro
---------------------------------------------------
Total: pe la 1.500 Euro + TVA. Asta pentru 8 TB de storage cu redundanta dubla, protectie la data corruption si performante (in teorie, asta vrem sa aflam), net superioare oricarui NAS


Sigur, se poate face si in varianta low-cost, cu ceva procesor economic, 4 GB de memorie non-ECC si HDD-uri de 1 TB pentru 4 TB de storage cu paritate dubla la un total de aprox 8-900 Euro + TVA. Dupa testele initiale, cu hardware-ul existent, o sa decidem pe ce cale o sa apucam. S-ar putea sa fie mai interesant sa construim 2 jucarii mici decat una mare. O fi ZFS-ul mare si tare, dar eu tare cred in redundanta hardware...

#6 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 09 July 2010 - 19:13

Ca sa-ti faci o idee de comparatie, asta este unu din NAS-urile "tata lor" de pe piata. Pentru 750 Euro + TVA cumperi un NAS bazat pe Intel Atom cu 1 GB Ram, utilizand filosofia RAID (ani-lumina in urma ZFS), fara discuri (adicatelea adauga vreo 600 Euro pentru 6 TB de storage cu redundanta dubla - RAID 5+ sau RAID 6). Adicatelea 50% mai scump decat varianta noastra low-cost, safety mult sub si performante... ramane de vazut :)

#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 July 2010 - 09:53

Acolo zic băieții că merge Mac OS 10.3 + pe scula aia, cum fac șmecheria? Configurația nu indică așa ceva.

#8 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 26 July 2010 - 20:40

Acolo zic băieții că merge Mac OS 10.3 + pe scula aia, cum fac șmecheria? Configurația nu indică așa ceva.


Scula aia e un Linux (rulat pe Intel Atom, cu 1 GB de RAM) care stie sa faca share-uri SMB / Appletalk, etc, care sa poata fi mount-uite in 10.3 ca si network drive. Nu e mare branza.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users