Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Cum setez tastele modificatoare pe un hackintosh?


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 17 June 2010 - 21:14

Din diverse discuții și din ce văd pe forum-uri, un lucru puțin cunoscut este că în Mac OS poți modifica rolul celor patru așa-numite taste modificatoare, adică Caps Lock, Control, Option / Alt și Command. Pe un mac, în stînga tastaturii, ele sînt, de la stînga la dreapta, ctrl, alt/option și command (echivalentul tastei Windows pe un PC). Pe un PC, locul tastei a doua și a treia este inversat, adică va fi ctrl, tasta Windows ( = command) și alt, iar la dreapta va începe cu AltGr în dreapta tastei de spațiu.
Pt cine vine dinspre PC/Linux, lucru poate fi deranjant, mai ales pt cei învățați ani de zile cu o anume locație a acestor taste, putînd ajunge la situația de a exclama „ce idioți ăștia de la Apple, au pus tastele invers” (mi s-a întîmplat).
Ceea ce nu știu mulți, inclusiv mulți care folosesc hackintosh, este că este extrem de simplu să modifici rolul acestor taste, oricare dintre cele 4 menționate. Trebuie mers la System Preferences/Keyboard/Modifer Keys și le modifici cum vrei. Pentru hackintosh-iști, mi se pare un gest firesc să inverseze rolul default al tastelor Command și Alt/Option.

P.S. Nu am avut niciodată ocazia să folosesc efectiv un hackintosh, dar bănuiesc că așa trebuie să se comporte tastele. Lucrul este valabil, desigur, dacă se folosește o tastatură non-Apple sau o tastatură Apple de cineva care nu e obișnuit cu amplasamentul Apple. Tot ce trebuie făcut este să-ți modifici locul acelor taste modificatoare după gust și după nevoi. E simplu și eficient. Mie mi se pare mai logic cum le-a pus Apple, dar și asta e chestiune de obișnuință.

Edited by Cattus Thraex, 17 June 2010 - 21:17.

  • Eugen Mihalache likes this

#2 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 21 June 2010 - 13:18

Stiam de mult ca se poate. Dar majoritatea utilizatorilor de Hackintosh sunt viitori useri de Macintosh. Eu unul nu am facut-o si sunt mandru pentru asta. In momentul cand m-am decis sa trec pe sistemul de operare de la Apple (chiar inainte de a trece pe hardware-ul Apple), pe langa faptul ca a trebuit sa ma obisnuiesc cu meniul in bara de meniuri si nu in fereastra, sau cu butonul de inchidere in stanga si nu in dreapta, atunci a trebuit sa ma obisnuiesc si cu locatia tastelor. Intr-adevar este mult mai usor sa apesi Cmd+X / Cmd+V decat omoloagele cu Ctrl in coltul cel mai indepartat al tastaturii (unde trebuia sa folosesc degetul mic. La fel Cmd+Opt + ceva parca imi merge mai bine decat Ctrl+Shift+ceva. De asemenea, parca este mai comod sa inchizi o aplicatie cu Cmd+Q decat cu Alt+F4 (ma rog, o serie de aplicatii Windows se inchid cu Ctrl+Q).
Dupa parerea mea umila, cel care utilizeaza un hackintosh si vrea sa treaca la Mac, sa nu modifice tastele, ci sa se obisnuiasca cu noua locatie. Acum fiecare dupa propriile preferinte.

A, era sa uit, reamintesc, chiar daca s-a mai scris, pe o tastatura de PC, butonul "eject" este tasta F12.

O alta chestie... O tastatura wired USB de Mac functioneaza perfect pe un PC, iar pe Hackintosh merge 100%.

#3 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 21 June 2010 - 13:38

A, era sa uit, reamintesc, chiar daca s-a mai scris, pe o tastatura de PC, butonul "eject" este tasta F12.


Și Dashboardul?

#4 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 25 June 2010 - 15:33

Tasta F12 apasata lung este Eject, apasata scurt este Dashboard. Foarte buna intrebarea pentru ca am uitat sa precizez.

Edited by Xanthrax, 25 June 2010 - 15:33.


#5 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 25 June 2010 - 18:27

Whoa, merge! Tare, nu știam.

#6 criss001

criss001

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 44 posts
  • LocationOliva Valencia

Posted 26 September 2012 - 11:06

Nici eu nu o stiam asta. Cit traim invatam😳




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users