Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Limba română în Mac OS, alte lilmbi


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 February 2010 - 11:53

Voi încerca să pun gradual aici, dar filtrat un pic și adus la zi, cele discutate la rubrica .RO de pe macuser.ro. Dat fiind că s-a discutat destul de mult de-a lungul anilor, iar informațiile sînt – inevitabil – dispersate, va dura un pic pînă reușesc să aduc totul la un numitor comun. De-a lungul anilor, întrebările / nedumeririle cele mai frecvente par:
1. de ce fontul X nu-mi afișează literele ș Ș ț Ț (eventual și ă Ă, rareori); sau alte caractere, de ex. chirilice.
2. De ce pe Windows XP (în Vista și W 7 nu mai apare acest supărător detaliu) nu văd ș Ș ț Ț?
3. Cum instalez/activez tastaturi alternative (keylayouts)?
4. De ce nu pot accesa litera ș Ș pe macul meu (mare necaz, se pare, pentru aproape toți cei care au tastaturi U.S., adică cele cărora le lipsește tasta de la stînga literei Z).
5. Alte întrebări legate de chestiuni similare, de conversia fișierelor (Mac OS 7-9 la Mac OS x, Mac OS la Linux sau invers), caractere în alte limbi, fișiere poliglote etc.
6. Cum știu dacă fontul X are caracterele limbii române? Dar pe cele chirilice/ grecești etc.?

Evident, eu unul nu pot răspunde tuturor acestor întrebări, mai ales dacă se referă la limbi pe care nu le știu/știm mai mulți, dar sper să fie discuții utile. Întrebări pe tema asta apar relativ frecvent, unele repetate la intervale scurte. E bine ca cei care se lovesc de asemenea probleme să se uite întîi aici, deoarece tuturor întrebărilor frecvente li s-a răspuns și e probabil că multe întrebări, chiar dacă nu sună identic celor puse aici, au răspuns similar.

Edited by Cattus Thraex, 03 February 2010 - 11:55.


#2 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 October 2011 - 18:46

Bună seara,
Am o mică problemă.
Mereu cînd trimit mailuri cu diacritice din aplicația Mail odate ajunse la destinatar, și chiar și pe serverul de mail (gmail sau icloud) acestea sînt înlocuite de diferite caractere. Cred că stiți la ce mă refer. Cum pot scăpa de chestia asta enervantă?
Fonturi duplicate nu am, am optat să nu instalez fonturile venite cu office.

Am atasat un screenshot de pe iCloud.
Screen Shot 2011-10-17 at 19.39.26.png

#3 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 17 October 2011 - 20:30

Ce Text Ecoding ai? Poate fi o problemă și de la setările server-ului pe care este stocat adresa de mail.
Ai umblat pe acolo ceva? CUm ai setat in Mail.app adresaq? POP sau iMAP?

Attached Images

  • Screen Shot 2011-10-17 at 20.22.55.png


#4 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 October 2011 - 21:11

Gmailul este setat pe pop3, iCloud este setat imap din cîte am vazut.
La text encoding este setat pe automat. Ce îmi recomanzi să selectez dintre cele 2 central european sau romanian?
Merci.

ps: am căutat de nebun opțiunea de text enconding, dar din preferences.

Edited by Rogo, 17 October 2011 - 21:17.


#5 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 17 October 2011 - 21:35

Tins să cred că Mail.app are mici probleme la codarea textului.
La mine nu apar astfel de fenomene.
Tot POP3, tot Gmail, tot Mail.app, tot Automatic.
Ai instalat vreo aplicație care își bagă coada unde nu trebuie?

#6 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 17 October 2011 - 21:45

Nu cred să fie de la vreo aplicație. Problema asta o am de anul trecut de cînd mi-am luat macu. În primele săptămîni nu îmi permiteam să instalez chestii. Hai că mailuri cu diacritice nu scriu în fiecare zi,dar deranjant mai e și că îmi bulește numele " Ionuž "
Ar putea avea legătură cu layout-ul tastaturii? E setată pe Romanian, mai aveam opțiunea de Romanian Standard.

#7 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 17 October 2011 - 23:07

Nu are legătură cu layout-ul, ci cu codarea textului, e ceva care interpretează greșit, nu pentru că ar vrea, ci pentru că nu cunoaște. Presupun că la tine pe Mac totul se vede normal și doar la ceilalți este diferit, sau?

#8 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 18 October 2011 - 15:33

Rogo, cu ce trimiti emailurile alea, cu Mail din OS X? daca da, atunci pune la Text Encoding optiunea UTF-8.

#9 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 18 October 2011 - 18:04

Da, mailurile le trimit din Mail app, am scris mai sus.
Evident în Mail apar corect scrise. Dacă verific pe web (Gmail sau pe Icloud) tot de pe calculatorul meu, se văd aiurea.
Am cum să setez să fie ca default utf-8?

#10 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 18 October 2011 - 21:07

Da, e o veche problemă de care m-am lovit și eu. Atunci când Mail.app trimite un email cu caractere românești, iar Text Encoding este pus pe "Automatic", mesajul iese codat ISO 8859-16. Webmailul de la MobileMe (și iCloud, după cum văd acum) este idiot și nu poate afișa corect mesajele codate ISO 8859-16. Am discutat mai demult cu Cattus Thraex problema asta, cred că a și trimis un bug report la Apple, dar ăia nu au rezolvat nimic.

În versiunile mai vechi de Mail/OS X se putea pune encoding default UTF-8 cu următoarea comanda dată în Terminal

defaults write com.apple.mail NSPreferredMailCharset "UTF-8"

însă în Lion șmecheria asta nu funcționează. Singura soluție ar fi să-ți faci o semnătură care să conțină un caracter Unicode, de exemplu ceva de genul ăsta: ➤ Astfel forțezi Mail.app să aplice automat codarea UTF-8, iar mesajele sunt afișate corect în iCloud și MobileMe. Cu excepția subiectului, pe care - altă idioțenie! - Mail.app ține morțiș să-l codeze separat tot ca ISO 8859-16, dacă are caractere românești.

Gmail e OK, la mine nu face figuri dintr-astea.

#11 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 18 October 2011 - 21:09

Păi în poza atașată de mine se vede de unde...

Attached Images

  • Screen Shot 2011-10-18 at 21.08.15.png


#12 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 18 October 2011 - 21:30

Uf, capsomani mai sunt uneori ăștia de la Apple.

Am văzut de unde se selectează unicode, însă nu îmi doream să selectez de fiecare dată.
Mă bate gîndul să încerc și Thunderbird. Sau aveți altă recomandare mai bună, free?

Mulțumesc pentru răspunsurile anterioare

#13 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 18 October 2011 - 22:34

Ai incercat Sparrow? Costa doar 10 dolari.

#14 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 20 October 2011 - 08:45

Rogo

Problema e mai veche, eu le-am raportat-o de cel puțin doi ani. Partea cea mai enervantă este că nu știi cum pleacă mesajul și cum ajunge acolo, își dai seama doar dacă se răspunde la mesaj și vezi îngrozit că cel căruia i-ai scris vede tot felul de simboluri.
Mail.app face un encoding automat, deci dacă ai diacritice, alege automat encodingul potrivit, uzual pt noi UTF 8. După cîte îmi dau seama, problema apare cel mai frecvent dacă cineva îți scrie FĂRĂ diacritice, deci are un encoding de start (să zic așa) Latin 1, tu răspunzi cu diacritice. Pe secvența asta, am senzația că Mail.app păstrează encodingul inițial, ceea ce conduce automat la deformarea textului.
O altă deformare uzuală, dar asta cred că e vine uindăzului, este dacă scrii cu diacritice RO „academice” (deci s/t comma below, nu cedilla), un windows mai vechi, uzual XP, va deforma diacriticile.
Putem face cîteva teste să vedem cum și de unde provine necazul. Pe mine mă enervează doar faptul că nu am control asupra fenomenului, deoarece eu văd totul OK.
Întrebare: mesajul deformat apare după ce mesajul e deschis și retrimis în windows (cum bănuiesc) sau și din Mac OS (nu cred).

Screenshotul pare din Safari, nu din Mail, cum e?

#15 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 20 October 2011 - 09:57

Neata,
Ca sa fac un rezumat:

-chiar daca scriu un mail nou, din Mail.app, diacriticele se bulesc atat la destinatar cat si in copia din sent items de pe serverul de Gmail sau iCloud (aici ma refer strict la interfata de web). inclusiv eu le vad ca fiind bulite.

-in sent items din Mail.app le vad corect.

-nu am instalat nimic care sa aiba de a face cu fonturile, layout de tastatura sau mai stiu eu ce.


Rogo

Problema e mai veche, eu le-am raportat-o de cel puțin doi ani. Partea cea mai enervantă este că nu știi cum pleacă mesajul și cum ajunge acolo, își dai seama doar dacă se răspunde la mesaj și vezi îngrozit că cel căruia i-ai scris vede tot felul de simboluri.
Mail.app face un encoding automat, deci dacă ai diacritice, alege automat encodingul potrivit, uzual pt noi UTF 8. După cîte îmi dau seama, problema apare cel mai frecvent dacă cineva îți scrie FĂRĂ diacritice, deci are un encoding de start (să zic așa) Latin 1, tu răspunzi cu diacritice. Pe secvența asta, am senzația că Mail.app păstrează encodingul inițial, ceea ce conduce automat la deformarea textului.
O altă deformare uzuală, dar asta cred că e vine uindăzului, este dacă scrii cu diacritice RO „academice” (deci s/t comma below, nu cedilla), un windows mai vechi, uzual XP, va deforma diacriticile.
Putem face cîteva teste să vedem cum și de unde provine necazul. Pe mine mă enervează doar faptul că nu am control asupra fenomenului, deoarece eu văd totul OK.
Întrebare: mesajul deformat apare după ce mesajul e deschis și retrimis în windows (cum bănuiesc) sau și din Mac OS (nu cred).

Screenshotul pare din Safari, nu din Mail, cum e?



#16 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 20 October 2011 - 19:54

Păi atunci problema e de web browser, nu de mail. La mine setarea este Default, ceea ce înseamnă că browserul se „mulează” pe encodingul site-ului, dacă siteul e bine făcut. Uneori, codarea nu e inclusă în programare și atunci mai trebuie să o alegi manual.
În mod normal, nu ar trebui să ai problema asta, eu nu o am, ca atare ar trebui să ne mai spui ce setări ai. Dacă te uiți la screenshot, ai așa, de sus în jos:
UTF8 - browserul se codează automat așa, dacă mesajul conține diacritice care cer UTF8 (majoritar acuma)
Western: unele site-uri occidentale, care nu au encoding inclus, cer să te muți manual acolo; își dai seama după felul sînt redate caractere precum é, î, è, ñ, ß
Central European: unele site-uri de prin Europa Centrală (Cehia, Slovacia, Polonia, Ungaria) cer să alegi acest encoding
etc.
am pus un test citit pe Safari în gmail, după cum vezi, se vede cu encoding Default

Attached Images

  • Screen Shot 2011-10-20 at 20.46.54.png
  • Screen Shot 2011-10-20 at 20.53.47.png


#17 Rogo

Rogo

    Creț

  • Membri
  • PipPip
  • 59 posts
  • LocationBucuresti

Posted 20 October 2011 - 20:44

Doar ce am instalat pe curat Lion.
Văd că s-a rezolvat, nu-mi explic cum. Nu am setat nimic la text encoding...
Arată bine și pe icloud
Screen Shot 2011-10-20 at 9.36.03 PM.png

și în sent items pe gmail.

Screen Shot 2011-10-20 at 9.37.37 PM.png
Sunt curios dacă dupa ce instalez office-ul mai pățesc asta.

#18 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 20 October 2011 - 20:52

Office nu are cum influența problema asta, decît dacă pune fonturile alea care, ciudat, sînt mai vechi decît cele instalate default de Lion, inclusiv fonturile MS pt internet. Ar putea fi o explicație.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users