Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Localizare Mac OS X


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

Poll: Localizare Mac OS X în limba română (10.5.8) (12 member(s) have cast votes)

Eu vreau să:

  1. - utilizez doar. (2 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  2. - traduc și să utilizez. (3 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

  3. - traduc dar să nu utilizez. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. - mă lăsați în pace. (7 votes [58.33%])

    Percentage of vote: 58.33%

Vote Guests cannot vote

#1 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 13 May 2010 - 23:47

Așa aprecia dacă doar ați vota fără afirmări publice. PM dacă doriți. Vă mulțumesc!

#2 Fmac

Fmac

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 215 posts

Posted 14 May 2010 - 07:52

Mi se pare un pic cam dura ultima optiune dar neavand alta, am ales-o
Scuze Eugen :) eu sunt dintre cei care-ti apreciaza totusi straduinta

Edited by Fmac, 14 May 2010 - 07:54.


#3 Dragos Salageanu

Dragos Salageanu

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 486 posts
  • LocationTimisoara

Posted 18 May 2010 - 16:57

Offtopic: sunt interesat de un pachet OS X de limba romana. Am citit pe macuser despre proiectul 10.5.8 dar nu functionau link-urile. Imi dai un link de unde sa-l download-ui? Multumesc!

#4 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 18 May 2010 - 17:54

... de unde sa-l download-ui? Multumesc!

De aici

#5 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 12 November 2013 - 01:15

Fac cadou un Macintosh G5 cu Apple Display celui care vrea să tremine traducer.

Toate fișierele și munca mea de până acum au ajuns la 46% din Mac OSX 10.5.8.

Online este versiunea de 36 %.

Totul este preinstalat pe Mac-ul cu pricina. 



#6 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 12 November 2013 - 09:55

Oferta e tentantă :) dar nu știu cine mai are răbdarea să traducă un sistem vechi acum, când toată lumea are iPad-uri și iPhone-uri cu iOS în limba română.

 

De curiozitate, ce Mac vrei să faci cadou?



#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 13 November 2013 - 16:34

Eugen, dragul meu, fă-mă să pricep: de vreme ce Apple își bagă picioarele (scuze pt vulgaritate) în toate eforturile de a localiza frumos și coerent și a lăsat totul pe mîna unor ageamii care nu știu nici engleza nici româna bine, ce rost are să te chinui? Eu îi bat la cap de prin 2003, prin 2005 credeam că iese ceva, după aia... A ieșit bine traducerea lui iOS, știu de ce, dar nu comentez în detaliu, pur și simplu a făcut-o un băiat, fost amic din facultate, care știe și engleza și româna. În rest, praf și pulbere. 

Pe bune, ce rost are să mai traduci un sistem aproape de zona vintage? Iar sistemul actual și precedentul are atîtea părții hazlii încît eu nu-l folosesc.



#8 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 14 November 2013 - 09:21

Eu il inteleg. Sunt oameni care mai au Mac-uri bazate pe PPC. Leopard a fost ultimul OS care mai ruleaza pe aceste computere. Aceste computere pot fi daruite la oameni mai in varsta (parinti care locuiesc in alta parte) cu care mai poti face schimb de emailuri sau messenger sau skype. Vorbeam si eu. Eu unul nici picat cu ceara nu as utiliza sistemul in alta limba decat engleza, pentru ca asa am inceput si sunt obisnuit cu terminologia, dar inteleg perfect si salut initiativa. 


  • Eugen Mihalache likes this

#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 14 November 2013 - 09:30

Xanthrax, un asemenea efort s-ar justifica dacă massa de potențiali utilizatori ar fi mai mare. Cred că ar fi mult mai simplu să le arate acelor oameni, într-un instructaj minimal, ce și cum într-o limbă pe care aceia o știu, de ex. franceza, pe care vechea generația o știe la nivel cît să apeși un buton.

Evident, e de admirat un asemenea efort, dar nu cred că admirația noastră rezolvă ceva.



#10 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 14 November 2013 - 13:37

Aici trebuie sa subscriu.



#11 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 18 November 2013 - 01:41

 

De curiozitate, ce Mac vrei să faci cadou?

Power Mac G5

Apple Cinema Display ADC 22



#12 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 18 November 2013 - 01:45

Eugen, dragul meu, fă-mă să pricep: de vreme ce Apple își bagă picioarele (scuze pt vulgaritate) în toate eforturile de a localiza frumos și coerent și a lăsat totul pe mîna unor ageamii care nu știu nici engleza nici româna bine, ce rost are să te chinui? Eu îi bat la cap de prin 2003, prin 2005 credeam că iese ceva, după aia... A ieșit bine traducerea lui iOS, știu de ce, dar nu comentez în detaliu, pur și simplu a făcut-o un băiat, fost amic din facultate, care știe și engleza și româna. În rest, praf și pulbere. 

Pe bune, ce rost are să mai traduci un sistem aproape de zona vintage? Iar sistemul actual și precedentul are atîtea părții hazlii încît eu nu-l folosesc.

De ce crezi că m-am oprit la 46%? Eu nu mai traduc de mult. Dar mă gândesc că există alții care au peste 40 de ani, știu engleză și română, au familie și vor un Mac pentru ei, dar nu au bani pentru așa ceva. Acesta e gândul meu. 

 

Da, e hazliu! Eu folosesc versiune în germană, care e mult mai delicată.



#13 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 18 November 2013 - 01:46

Eu il inteleg. Sunt oameni care mai au Mac-uri bazate pe PPC. Leopard a fost ultimul OS care mai ruleaza pe aceste computere. Aceste computere pot fi daruite la oameni mai in varsta (parinti care locuiesc in alta parte) cu care mai poti face schimb de emailuri sau messenger sau skype. Vorbeam si eu. Eu unul nici picat cu ceara nu as utiliza sistemul in alta limba decat engleza, pentru ca asa am inceput si sunt obisnuit cu terminologia, dar inteleg perfect si salut initiativa. 

Exact!



#14 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 18 November 2013 - 01:47

Xanthrax, un asemenea efort s-ar justifica dacă massa de potențiali utilizatori ar fi mai mare. Cred că ar fi mult mai simplu să le arate acelor oameni, într-un instructaj minimal, ce și cum într-o limbă pe care aceia o știu, de ex. franceza, pe care vechea generația o știe la nivel cît să apeși un buton.

Evident, e de admirat un asemenea efort, dar nu cred că admirația noastră rezolvă ceva.

Și aici e ceva adevăr! Dar eu dau șanse tuturor. 



#15 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 18 November 2013 - 18:06

Și aici e ceva adevăr! Dar eu dau șanse tuturor. 

Adică, dacă pricep bine, dai o șansă incompetenților care au localizat Mac OS X? Eu nu le-aș da, nu-s așa generos. 



#16 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 18 November 2013 - 18:27

Adică, dacă pricep bine, dai o șansă incompetenților care au localizat Mac OS X? Eu nu le-aș da, nu-s așa generos. 

Nici eu nu sunt prea generos cu cei care nu vor să devină mai competenți. 

Dar sper că sunt oameni care vor să se dezvolte iar acestor indivizi la dau aici și acum o șansă.

Adică, dacă vor un Mac, îi rog să termine traducerea începută de mine. Dacă nu, atunci o voi termina eu cândva ;), în trei 15 toamna, și Mac-ul va îmbătrâni la mine. Ca și cel pe care l-am cumpărat de la tine. 



#17 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 18 November 2013 - 23:25

Acel PB 3400? Super sculă.

Cît privește localizarea, am făcut ani de zile muncă patriotică, tocmai cu speranța că Apple va mișca ceva în sens bun. În final, Apple a ales varianta unor diletanți. E drept, la noi la facultate nimeni, din cîte știu, nu a studiat problema localizării ca mic capitol al tehnicii traducerii, dar asta nu justifică cooptarea unor ageamii în proces. Ca atare eu nu mai localizez nimic, în afara muncii de pionierat cu Mellel, dacă o mai cer autorii. Nu merită efortul, Apple și-a bătut joc, chiar nu mai intru în jocul lor incoerent. 



#18 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 18 November 2013 - 23:42

Acel PB 3400? Super sculă.

Cît privește localizarea, am făcut ani de zile muncă patriotică, tocmai cu speranța că Apple va mișca ceva în sens bun. În final, Apple a ales varianta unor diletanți. E drept, la noi la facultate nimeni, din cîte știu, nu a studiat problema localizării ca mic capitol al tehnicii traducerii, dar asta nu justifică cooptarea unor ageamii în proces. Ca atare eu nu mai localizez nimic, în afara muncii de pionierat cu Mellel, dacă o mai cer autorii. Nu merită efortul, Apple și-a bătut joc, chiar nu mai intru în jocul lor incoerent. 

Da, acel PB3400. Imprimanta încă nu am reușit să o pun în funțiune. Probabil nu mai are toner. Încă nu am avut timp pentru ea.

 

În legătură cu localizarea, te cred.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users