Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Hackintosh-ul Meu


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#21 vRomeo

vRomeo

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 28 posts

Posted 16 August 2011 - 08:59

Nici eu nu le am deloc cu programarea, dar vorba aia romaneasca - nevoia te invata :D
Ce mi se pare mie ciudat la 8600 si 8800 e ca nvidia a facut aceste placi si pentru mac, iar tocmai ele fac problemele cele mai mari.
E posibil ca osx sa le recunoasca intr-o anumita forma iar nvenabler sa nu modifice peste tot in sistem ceea ce trebuie sa le recunoasca cum trebuie.

#22 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 16 August 2011 - 10:23

Am sa incerc sa explic cum sta problema. Se zice pe aici si pe oriunde ca OSX este facut special pentru componente folosite in computerele Apple si.... shhhhh e bine sa crezi asta.
Acum, pentru ceilalti, sa stiti ca de fapt in driverele Apple exista semnaturile tuturor componentelor unui anumit brand, evident si cele folosite doar in PC-uri, deci in cazul nVidia, toate placile video fabricate de nVidia (folosite si nefolosite de Apple in Mac-uri) pana in momentul lansarii versiunii respective de sistem.
Dar, sunt activate doar placile video folosite de Apple, celelalte placi video raman dezactivate. Activarea si dezactivarea pe Mac-uri adevarate este in EFI.
NVEnabler este doar un injector, el nu este un driver propriu-zis, el verifica la boot daca este folosit un chip grafic GeForce 9xxx si spune OS-ului ca da, este o placa video cu chip grafic GeForce 9xxx folosita in Mac. In schimb functionalitatea video (Rezolutie, Open GL, Quartz Composition, CoreImage, etc) sunt folosite de driverul Apple original pentru chipul GeForce 9xxx. injectorul doar a pacalit sistemul spunandu-i ca da, OK exista semnatura unei placi video GF 9xxx folosita de Apple, ceea ce pe Mac o face componenta responsabila de video din EFI.

Sper ca m-am facut inteles

Edited by Xanthrax, 16 August 2011 - 10:24.


#23 ddg71

ddg71

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 10 September 2012 - 21:42

Salut! A trecut ceva timp de cand am postat pe Macforum. Eu sunt fostul utilizator dr0p5y. Intre timp am trecut si prin Snow Leopard iar azi la Lion. Trebuie sa va zic ca lucrurile au devenit mult mai usoare. Azi mi-am cumparat Lion din Mac App Store si am facut un clean install.
Am urmat pasii de aici: http://www.insanelym...howtopic=256729
Procesul a fost unul simplu. Acum Avand Chimera bootloader cu triple boot: SnowLeopard Windows 7 si bineinteles Lion.
Primele impresii: Pe Hackintosh-ul Meu Lion Zboara fata de SnowLeopard. Nu se agata nu face figuri. O singura problema am avut cu el in legatura cu Mac App Store-ul, dar am rezolvat-o.
Acum rulez Mac OS X 10.7 pe :

Placa de baza : Asus Wifi DELUXE P5k-ap wifi /p5k-e
Procesor : Intel Q6600 Core 2 Quad
Placa Video : Leadtek 9800 GTX+
Hdd:1.WD500AAKS - Snow Leopard si Windows 7
Hdd:2.Samsung HD430lj - 400Gb Sata II - Lion.
Wireless: D-link dwa 140 - Folosesc Software-ul de la Ralink pentru RT2870. si merge brici.

Astept Intrebari.

salut, zimi si mie cum ai rezolvat problema cu app store ? eu nu ma pot loga la app store ! imi spune ca parola e gresita !!!

#24 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 September 2012 - 10:52

ddg71, vezi aici: http://macforum.ro/t...update-la-1068/

#25 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 September 2012 - 13:52

Iti trebuie o versiune anume de Chameleon sau Chimera



#26 criss001

criss001

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 44 posts
  • LocationOliva Valencia

Posted 26 September 2012 - 23:02

Salut.Azi m-am pus ML 1..7.2 (un iATKOS L2) pe PC meu un P5QL-E si functioneaza muuult mai bine ca si pe MacBook 2010 ce il am
Nu am nici cea mai mica problema parca e un mac autentic si l-am actualizat la 1.7.5. direct din AppStore detali aici
placa base: P5QL-E
tarjet grafica: Nvidia 9800 GT-SLI
memoria ram: Kingston Hiper Gamer Edition DDR2 2x4 (total 8 GB)
tarjeta wifi ? con cipset Realtek RTL8187
network adaptor inegrat: Atheros AR8121/AR8113/AR8114 PCI-E
AUDIO:REALTEK ALC888/1200 @INTEL ICH 10 HDAC

#27 cosmo1

cosmo1

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 14 February 2013 - 13:02

Salut!

 

Dupa indelungi cautari pe net si teste am reusit in cele din urma sa imi instalez si eu ML2.Totul merge fara nici o problema,sunet(am o pereche de boxe pe usb)placa video,maus si tastatura....

configuratia ar fi urmatoarea:

Procesor:         INTEL Core i3-3220 (3.30GHz,3MB,S1155)

Placa de baza: Gigabyte H77-DS3H, socket 1155

Memorie:       Kingston 4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM HyperX Blu

Placa video:   Gigabyte NVIDIA GeForce GTS 450 GV-N450-1GI

Hdd:                 320 gb sata 2

Dvd rw:            LG

Sursa:              450w

Attached Images

  • IMG_0179.JPG


#28 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 14 February 2013 - 13:33

Deci după instalare, vede acel hackintosh ca un iMac? cu serial number?



#29 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 14 February 2013 - 15:21

Deci după instalare, vede acel hackintosh ca un iMac? cu serial number?

 

Nu e ceva neobișnuit la un hackintosh. Îl poate vedea ca un iMac, Mac Mini, etc, depinde de ce alege utilizatorul.



#30 uɐʇloz .

uɐʇloz .

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 60 posts
  • LocationTargu Mures

Posted 19 February 2013 - 11:00

Si pe al meu laptop Asus pe care aveam instalat hackintosh, il vedea ca Mac Pro. Nu-mi amintesc insa sa fi cerut sa-l aleg eu, ci a pus el pur si simplu denumirea.

#31 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 19 February 2013 - 11:33

Si pe al meu laptop Asus pe care aveam instalat hackintosh, il vedea ca Mac Pro. Nu-mi amintesc insa sa fi cerut sa-l aleg eu, ci a pus el pur si simplu denumirea.

 

Depinde de modul în care l-ai instalat, se poate să fie musai să specifici tu tipul de Mac sau pune el automat, în funcție de hardware-ul detectat.



#32 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 04 March 2013 - 10:35

Totul este editabil, dar numai pe Hackintosh. Pe un Mac adevarat, informatia este scrisa si batuta in cuie in firmware. Pe Hackintosh folosim un boot manager opensource numit Chameleon, care emuleaza un EFI. Astfel putem edita informatia, inclusiv serial nr. "Mac-ului".

! Pentru posesorii de Mac: Nu incercati Chameleon Wizard sau alte aplicatii de acest gen. S-ar putea sa va brick-uiti sistemul.

Attached Images

  • Screen Shot 2013-03-04 at 10.28.19 AM.jpg
  • Screen Shot 2013-03-04 at 10.29.01 AM.jpg

  • Andrei Bechet likes this




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users