Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Scribus


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 21 March 2010 - 22:53

Acum ceva ani, l-am folosit pe un linux și, fiind singura aplicație DTP de linux...
tocmai a apărut o versiune nouă, dau să pun și ghostscript, descarc și... îmi spune că nu se poate instala pe sisteme mai vechi de 10.3! Adică al meu 10.6.x e văzut ca mai vechi de 10.3.

bun, se poate trăi și fără ghostscript. M-ar tenta așa ceva, nu am nevoie de paginări spectaculoase, fac lucrări de lingvistică, cu ilustrații simple, alb-negru sau, dacă-s color, nu-s pt prima pagină din Hustler. L-a folosit cineva efectiv? Ce experiențe are? să mă apuc să-l învăț? Țin minte că, mai acum 2 ani, pe Mac OS era teribil de instabil, crashuia la tot pasul, am renunțat (nici măcar nu aveam cine știe ce texte, erau texte scurte, de test).

#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 22 March 2010 - 00:23

L-am încercat eu. Pe Mac OS X merge greoi și arată groaznic de urât, la fel ca mai toate programele Linux. La mine crapă aproape de fiecare dată când îl închid.
În rest e o surpriză plăcută pentru că are multe facilități care l-ar putea face un concurent destul de serios pentru InDesign. Eu unul însă nu pot trece peste interfața absolut oribilă.

#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 22 March 2010 - 10:01

L-am încercat eu. Pe Mac OS X merge greoi și arată groaznic de urât, la fel ca mai toate programele Linux. La mine crapă aproape de fiecare dată când îl închid.
În rest e o surpriză plăcută pentru că are multe facilități care l-ar putea face un concurent destul de serios pentru InDesign. Eu unul însă nu pot trece peste interfața absolut oribilă.


Da, crăpa rău de tot într-o vreme. Parcă versiunea asta ultimă nu are interfața așa urîtă. Dacă nu mai crapă mereu și ar merge rezonabil cu documente rezonabil de lungi, e de încercat. Poate-l iau și eu la scărmănat un pic, să vedem cum e ultima versiune.

#4 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 22 March 2010 - 15:39

Există două tipuri de programe care lucrează cu textul:
1. Procesoare de text de tipul Word, în care textul curge de la sine de pe o pagină pe alta.
2. Programe de page layout (Quark XPress sau Adobe Indesign), în care textul stă în frame-uri create manual.

Pentru cărți și alte documente lungi, care conțin în principal text, recomand folosirea unui program din prima categorie. Este mult mai ușor de lucrat cu ele și în prezent există mai multe aplicații bune care pot înlocui cu succes MS Word.

Programele din categoria a 2-a sunt potrivite pentru documentele nu prea lungi, dar cu layouturi complexe, cu multe elemente grafice: broșuri, reviste, flyere etc. Aici oferta de software este slăbuță, pentru că e mult mai complicat să faci un program de page layout decât un procesor de text. După părerea mea singura alternativă (pe Mac) cât de cât reușită și care merită atenția este iCalamus (care tocmai a ajuns la versiunea 1.20). Scribus face parte tot din categoria asta, dar vine de pe Linux și e rupt complet de lumea Mac. Mai sunt și altele: Swift Publisher, Stone Design Create... pe astea le-am încercat recent și nu m-au impresionat deloc.

Interesant e că Pages poate lucra în ambele moduri: și ca procesor de text, și ca program de page layout. Dar e de nivel începător/mediu.

#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 25 March 2010 - 23:23

L-am bibilit un pic vreo oră în două zile și nu mi se pare că interfața actuală ar fi urîtă. Enervant mi se pare că, asemeni lui iCalamus, pierde în neant notele de pagină. Păi și Quark 3.3, acum 15 ani, știa să le pună la finalul documentului măcar.
Și mai enervant este că nu recunoaște fonturile deja instalate. Eternul Times New Roman a fost înlocuit cu nu mai știu ce și de x ori, pt fiecare față, a trebuit să fac substituția și să mă duc mult în jos la TNR, iar lista aia se rulează încet, încet de tot.
În rest, ce să zic... nu e de folosit în mod uzual. Toate detaliile astea contează și-s doar așa, scoase la viteză.
Pages este o aplicație excelentă pt DTP minimal, cum am eu nevoie. Din păcate, aici Apple are cîteva mici neajunsuri, unele chiar bug-uri, la lucrul cu texte speciale. Nisus și Mellel se comportă mult mai bine aici. Una peste alta, aplicația ideală ar fi ceva cu interfața lui Pages, dar cu modul de lucru al lui Nisus combinat cu Mellel. Poate cineva o face.

#6 Ana Ana

Ana Ana

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 03 September 2012 - 09:48

buna ziua.cine stie sa lucreze in Scribus,va rog?
am nevoie de ajutor urgent.cum sa fac cotorul? cele 2 coperti le-am facut in Scribus,mai am cotorul,cum sa fac?multumesc anticipat.

#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 03 September 2012 - 11:27

Nu cred că vor fi prea mulți, încearcă, mai degrabă, pe un forum linux. Fiind, practic, singura aplicație DTP pt linux, acolo ai putea găsi colegi. Eu unul nu cred că există un singur DTP-ist cît de cît serios care să folosească Scribus, nici nu cred că există un singur DTP-ist care să folosească linux. Acuma, sigur, mă pot înșela.
Pt DTP limitat pe Mac OS, mai degrabă Pages, care știe destul de multe. Nivelul următor ar fi iCalamus, o aplicație aproape de nivelul pro. Nivelul ultim, Quark sau InDesign.
De ce chinui cu Scribus? Ce avantaj ai? (în afara gratuității, desigur). Adică la cotor nu știi cum să faci documentul îngust sau care-i baiul?

#8 Florin Iaru

Florin Iaru

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 68 posts
  • LocationBucureşti

Posted 14 January 2013 - 10:30

Abia acum am citit și scriu și eu, că nu-i bai. 

Dacă omul nostru a făcut DOUĂ pagini pentru coperte, rău a făcut. Coperta (I+IV) se face pe o singură pagină. Prin urmare, pagina de coperte are două coloane (care reprezintă coperta IV și coperta I), despărțite printr-un gutter de dimensiunea cotorului.

Repet, deși e foarte (prea) tîrziu, soluția era un document nou, în care să se copieze cele două pagini create.



#9 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 14 January 2013 - 14:41

Nu e târziu. Cel puțin pentru noi, începătorii, care vor să mai învețe una-alta.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users