Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Noutăți: iOS 8, OS X 10.9.5


  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 18 September 2014 - 17:35

  • Am făcut și eu upgrade astă-noapte la iOS 8, pe iPhone 4S și pe iPad 4. Pe iPhone, cum era de așteptat, sistemul se mișcă cam greoi, modelul meu fiind cel mai vechi acceptat de noul sistem. Bine măcar că merge.
  • De departe chestia care m-a surprins cel mai tare după update a fost atunci când m-a sunat cineva pe iPhone. Nu știam ce naiba mai suna în cameră, în afară de telefon: era iPad-ul! Drăguță treabă, să pot răspunde de pe iPad atunci când nu am telefonul la îndemână. 
  • Încă n-am activat iCloud Drive, nu merge cu Mavericks și e posibil să dau de belele cu aplicațiile care-și sincronizează datele prin iCloud. Să fac upgrade la Yosemite pe MBP, sau să mai aștept? Hmmm...
  • Au mai apărut tone de aplicații actualizate, numai pe iPhone am avut peste 30.
  • Tocmai a apărut și ultima versiune de Mavericks, 10.9.5, pe care o instalez chiar acum. Asta dacă nu cumva între timp mă reped la un Yosemite...


#2 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 18 September 2014 - 18:36

A apărut și Safari 7.1. Azi doar update-uri am făcut, toată ziua.  :D



#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 18 September 2014 - 19:00

Cred că poți trece liniștit pe Yosemite, DP7 era deja aproape OK, DP8 (update la precedentul) merge și mai bine. Mie îmi merg toate aplicațiile de care am nevoie, inclusiv Dropbox și Copy (la Dropbox, nu merge încă contextual menu item, dar în rest syncul se face). 

Mai are unele bug-uri, dar neesențiale.



#4 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 19 September 2014 - 00:18

La mine iOS 8 pe iPhone 5 merge ok. Parca ceva mai greu decat iOS 7, dar am mai mult spatiu liber. (?)

Parca deschide si inchide apelurile mai greu.

Poate niste update-uri il vor ajuta in viitor.

Oricum a cerut o gramada de gb liberi pt instalare. Cum nu ii aveam a trebui sa instalez pprin iTunes.

Am mai facut un update la un iPad Air de 16 gb. (are 12,5 gb capacitate totala). Mi-a cerut 6,9 gb liberi pt iOS 8 (wtf!). A trebuit sa sterg o gramada de aplicatii sa fac loc si apoi sa le pun la loc. Se puteau incarca pe iCloud poze si filme apoi sa le sterg din iPad sa fac loc sii dupa update sa le pun inapoi din iCloud?



#5 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 19 September 2014 - 19:55

16 GB e puțin pentru orice iP*****. 32 GB e minim obligatoriu dacă vrei să ții ceva fișiere (poze, video, muzică) pe dispozitiv.

#6 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 19 September 2014 - 22:02

E putin, dar sunt produse vandute de aceiasi care fac si SO. Pe un spatiu mic cine tine mai mult de jumate din capacitate libera. La 64 sau 128 gb mai inteleg sa ai 6-7 gb liberi, dar la o capacitate de 12,5 gb e imposibil. iOS 10, 11 o sa ceara in ritmul asta peste 12gb liberi. Exagerez, dar trebuie ca producator trebuie sa te gandesti la toti clientii tai.

Macar sa am posibilitatea sa tranfer direct catre un PC sau NAS poze, filme, etc.

Nefiind al meu nu am putut folosi iTunes din Mac.

Bine ca s-a rezolvat.



#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 19 September 2014 - 22:06

Depinde la ce vrea cineva să folsească un iPhone. Pt mine, este esențial sync-ul contactelor, calendarului și notelor, în rest nu mă interesează. Mai fac poze cu un iPhone, apoi le descarc. Pt fișiere audio, nu am uzual nevoie de mai mult de 1-2 GB, iar poze ori filme nu țin. Mai am alte cîteva aplicații, folosesc relativ des doar dicționarele. Ca atare, sînt categoria de utilizatori pt care 8 GB este suficient. 



#8 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 19 September 2014 - 22:11

Era iPad-ul mamei. Nu are PC, doar tableta si acolo tine tot. 



#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 19 September 2014 - 22:32

Mda, numai că tabletele actuale nu prea sînt făcute să fie independente, au nevoie de un PC pt operațiunile de rutină. La o adică, se poate și așa, pui pe clouds tot ce se poate. Dropbox se comportă destul de bine cu iPad-ul, am testat asta.



#10 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 20 September 2014 - 18:03

Merg iPad-urile și fără computer. Soția mea folosește exclusiv un iPad de vreo doi ani. La început mai intra din când în când și pe iMac, acum nu-l mai folosește absolut deloc.

#11 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 20 September 2014 - 20:54

Merg iPad-urile și fără computer. Soția mea folosește exclusiv un iPad de vreo doi ani. La început mai intra din când în când și pe iMac, acum nu-l mai folosește absolut deloc.

Da, dacă s-a adaptat la tabletă și îi place, de ce nu? Mie nu-mi plac și nu mă pot adapta la ele. Am o tabletă cu Android pt navigație (e rezonabilă, cred că voi da 20 euro pt varianta comercială pt Europa), pe care am și niște probleme de bridge :) Cît a avut fi-mea iPad, m-am jucat și eu cu el, dar nu-mi iese la socoteală. Acuma însă, dacă soției îi place, cu soluțiile de stocare cloud cred că merge perfect.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users