Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

iCloud Drive vs. OneDrive


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Claudiu

Claudiu

    Batman

  • Membri
  • PipPipPipPip
  • 632 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 11 September 2014 - 09:40

iCloud Drive (integrat cu OS și iOS) oferă 1TB spațiu pentru $19.99/lună. OneDrive de la Microsoft (integrat cu Windows și WindowsPhone) oferă 1 TB spațiu pentru $6.99/lună și vine împeună cu abonament complet la Office.

 

Credeți că are de gând Apple să coboare prețul sau ar fi ceva ce justifică valorile de aproape trei ori mai mari (fără să ținem seama de Office) decât ale concurenței?



#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 September 2014 - 13:55

Întrebarea este, după părerea mea, fără răspuns: nu știm ce planuri are Apple. Apple oferă propriul său office gratis + stocarea datelor pe iCloud. MS nu oferă office-ul său gratis. Sigur, office-ul Apple nu are aceeași circulație ca MS O, dar asta e altă poveste.

Există soluții gratuite de stocare, e drept nu la 1 TB și x $/lună, ci nelimitat la prețuri similare, parcă $100 pe an sau mai jos chiar.

 

Deci eu unul nu pricep întrebarea ta și nu știu unde bați.



#3 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 14 September 2014 - 08:38

Stocarea "in the cloud" înseamnă uneori mai mult decât terabytes, și spun asta pentru că recent am investigat diversele opțiuni existente, în căutarea unei soluții de backup online a fișierelor cu care lucrez zilnic. Nici Dropbox nu se compară prea favorabil la preț cu OneDrive, și totuși după părerea mea este (momentan) cea mai bună soluție pentru backup online, dacă ești utilizator de OS X. De ce? Pentru că:

  • Este (cred) singurul serviciu de tip cloud, care poate sincroniza metadatele fișierelor din OS X (lucru important dacă folosești etichetele din Finder, de exemplu).
  • Este (cred) singurul care știe delta-sync. Adică, atunci când modifici și salvezi un fișier, aplicația de sincronizare din OS X salvează în cloud doar biții modificați, nu tot fișierul. Extrem de avantajos în situațiile în care ești pe o conexiune mobilă cu limită de trafic. Ca să nu mai vorbesc de faptul că în cazul fișierelor mari sincronizarea devine mult mai rapidă astfel.

Am fost și eu tentat de OneDrive, că-l am deja în abonamentul Office, dar din cauza celor două probleme de mai sus nu-l pot folosi decât pentru stocarea fișierelor pe care le accesez rareori și care nu necesită sincronizare.

Acum, nu cred că iCloud Drive va aduce mare lucru în plus, în afară de o integrare perfectă cu produsele și serviciile Apple. De aia e și scump: pentru că e Apple, pentru că va fi la îndemâna oricărui utilizator de produse Apple și pentru că pur și simplu va funcționa. Sper. :)






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users