Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Problema software/sistem ?


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 Alex1211

Alex1211

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 10 August 2014 - 09:10

Buna ziua mi-am luat si eu o vechitura de ibook g4, si in 2 zile am reusit sa-l stric, imi apar mai multe cifre numere cu kernel etc, si ultimul cuvand (Panic, we are hanging in...) , multi au zis ca e hardware dar nu cred fiindca a fost pe birou nu a cazut/bruscat nimic, am bagat 2 programe s-a blocat si cand i-am dat restart apare eroare asta, sunt din Bucuresti daca ma poate ajuta cineva cu un CD eu nu am la el, si la service sa-mi reinstaleze sistemul vrea mai mult decat am dat pe el si nu e convenabil. Multumesc ! P.S sau poate exista alta rezolvare fara reinstalat sistemul.



#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 August 2014 - 09:33

Am și eu o vechitură din asta și merge f. bine, mai ales pe post de mac de rezervă. I-am pus, e drept, un SSD, ceea ce i-a dat un pic de viață. 

din păcate, nu oferi niciun detaliu pt a izola un pic problema; „am reușit să-l stric” nu spune nimic. Ce ai făcut, concret? Înainte de acel „ceva”, a mers? dădea semne de ceva? ce sistem rulează? ce model de iBook este? ce memorie are instalată?

Faptul că a mers un timp și apoi, într-o bună zi și într-un bun moment nu a mai mers nu e deloc un indiciu că nu are o problemă fizică. La o jucărie așa de veche, se pot strica multe. Pe primul loc, discul de sistem. Rezolvare: se instalează sistemul pe un disc extern firewire și, dacă merge, avem de-a face cu un HDD bușit. Pot fi și alte cauze. Kernel panic înseamnă, în 99 % din situații, o componentă hardware bușită, oricare, inclusiv un maus ori o tastatură ori memoriile... orice. 

Te-aș ajuta cu plăcere, din păcate nu sînt acum în București ajung abia spre final de lună. Ți-aș recomanda să te duci cu el la ITUrgent în complexul Itaoui, metro Crîngași, la et. 3 sînt 2 flăcăi pricepuți. Îi gpsești ușor pe net la http://iturgent.ro, sună-i, vezi dacă-s acolo (e august, totuși, mai pleacă lumea la munte, la mare), sînt serioși și te pot ajuta măcar cu un verdict. Sînt serioși și nu te jupoaie. Dacă e, cum cred și sper, discul, și jucăria e altfel OK, îți recomand un SSD pe IDE, îi dă viață. Altfel, nu te chinui cam mult cu iBook-ul ăla? S-ar putea să nu mai merite reparația. Un HDD pe IDE costă mult acuma, sînt rare, găsești un sh, probabil pe ducă și el, în România nu se mai vînd, doar pe amazon.co.uk sau .de ori pe ebay



#3 Alex1211

Alex1211

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 10 August 2014 - 09:39

pai a avut sistemul de operare 10.3 procesor 1,07 ghz, ram:768 hard 40 gb, a functionat perfect nu mai stiu ce program am bagat ceva pentru a trage de pe torrente, e cam ciudata treaba ca nici nu l-am atins si sa strice vro componenta hardware, cd nu am si nici nu stiu cum pot face o sa caut un ssd sa vedem daca gasesc.



#4 Alex1211

Alex1211

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 10 August 2014 - 09:48

stiti cumva la el merge orice hard de laptop pe ide ?



#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 August 2014 - 12:51

Da, orice hard de 2,5 inci pe IDE / P-ATA, numai că deja nu le mai găsești în România, doar s.h. Nu-ți recomand HDD s.h., mai ales dacă e IDE, sînt sigur vechi, iar certitudinea că te va ține e spre zero. În general, un HDD s.h. e riscant. Eu m-am păcălit, vînzătorul era unul dintre jegoșii patriei („da, dom’le, e bun, e perfect”, m-am văzut cu el în gură de metro și... mi-am luat-o singur, discul era bușit, am pus-o la pierderi de 150 lei). [Asta și apropo de clișeul că românii sînt calzi și ospitalieri, cum se vehiculează insistent ca „patriotism” elementar de cartier].

Eu zic să vezi mai întîi ce hibă are, după aia analizezi și decizi.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users