Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Tastatură luminată pt modelul MacBook alu late 2008


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 August 2014 - 22:39

Modelul MacBook alu late 2008, un fel de MacBook Pro fără mufă firewire, s-a produs în două variante: cu procesor de 2 Ghz și fără tastatură luminată și cu proc la 2.4 Ghz și cu tastatură luminată. Eu folosesc curent primul model. Prin primăvară, am fost la iStyle la o mică reparația și i-am întrebat, mai mult de curiozitate, dacă i-aș putea pune o tastatură luminată, asta în caz că actuala tastatură ar da semne de obosleală. Mi-au spus că da, deoarece în interior există locul de conexiune, doar că modelul fără backlit keyboard nu o folosește. Singurul lucru de care trebuie să țineți seama (cred) este modelul exact de tastatură, deoarece și acel model de mac, dar și seria de MBP din 2009 și din 2010 cu ecrane de 13 inci au același număr de cod, A 1278, am însă senzația că pt modellul discutat aici trebuie precis tastatura pt MB alu late 2008. 

Dat fiind că jucăria mea merge f. bine, i-am pus și al doilea disc în locul unității optce, iar Yosemite este rulat cît se poate de frumos, mă bate gîndul să dau vreo 60 de euro pe o tastatură backlit, de ex. asta:

 

http://www.amazon.co...=I2TN17OKTFGPUA

 

Ce experiențe aveți cu așa ceva? Băieții din la iStyle mi-au spus că nu-s sută la sută siguri, deoarece nu au făcut un asemenea upgrade niciodată, dar că trebuie să meargă fără probleme. Am citit ceva similar și pe forumul american (am pierdut linkul, dar se poate afla ușor).



#2 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 06 August 2014 - 07:26

Eu știu că se poate. Din ceea ce am citit ( întâmplător ) pe macrumors am reținut un singur lucru și anume că acest lucru ar trebui făcut de cineva care se pricepe. Sunt multe generații de produse Apple la care se pot face modificări, un alt exemplu ar fi trackpad-ul la un MacBook Pro ( parcă Early 2008 ) care poate fi schimbat cu unul de la generația care a urmat și care permite nativ folosirea a trei degete... în consecință, dacă crezi că merită investiția, go for it! Ca o părere personală... backlight la tastatură este un must have pe întuneric.



#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 August 2014 - 08:39

Cred că în acest caz singura problemă este să fie un model exact pt această generație. Tastaturile pt toată seria A 1278 sînt similare, dar nu chiar identice (duoă cîte înțeleg), este suficient să fie ceva 2 mm mai încolo și s-a terminat bucuria. 



#4 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 06 August 2014 - 10:21

Trebuie să ai tu pe logicboard-ul MacBook-ului mufa de conectare a backlight-ului. În acest caz este simplu, cumperi tastatura și o montezi. Dacă nu există acea mufă atunci trebuie lipită acolo, layout-ul plăcii este același, numai că mufa lipsește fizic. Pe imaginile de aici de vede exact despre ce este vorba...

 

https://www.ifixit.c...cklit/IF160-001



#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 August 2014 - 15:46

Mufa există, așa mi-au spus la iStyle, deci presupun că există la toate modelele de 2 Ghz. Varianta cu uppercase, cu tastatură cu tot, e mult mai scumpă însă, se poate lua numai tastatura propriu-zisă.



#6 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 06 August 2014 - 19:54

Nu spuneam de upper-case, voiam să scot în evidență doar existența ( sau absența ) respectivei mufe, nicidecum altceva. Dacă ai aceea mufă pe poziție… go for it! 



#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 August 2014 - 20:13

Ei, vorbeam și eu așa... întrebasem la iStyle în cazul în care s-ar fi stricat tastatura actuală, dar văd că merge fără probleme. Știi cum e, nu schimba ce merge bine. Dar, dacă s-ar strica, mi-aș pune una luminată, diferența de preț e mică și, uneori, e bine să ai lumină sub litere.



#8 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 06 August 2014 - 20:41

Mie îmi plac chestiile care se pot upgrada… nu vorbesc numai de cazul ăsta ci în general. Spre exemplu politica asta cu lipiturile pe logicboard mă cam enervează, pentru că dacă îți cade un modul ram de 128Mb ( un pătrat mic și cu multe picioare :)) ) trebuie să schimbi un logicboard întreg… nu mai vorbesc de chipset video sau procesor. Iar păstrarea unui layout la câteva generații ( măcar 1 an sau 2 ani maxim ) mi se pare iar o chestie must have la o firmă cu pretenții… spre exemplu la MacBook Air 1.1 un tip de hdd, 2.1 alt tip, etc. Practic la fiecare generație de Air inventau un hdd ( ssd ) cu altă conectivitate! De parcă nu este suficient un uSata… mă rog, de gustibus! :)



#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 August 2014 - 20:47

Da, chestia cu memoriile lipite pe logicboard mi se pare și mie o găselniță cam prea scumpă. Este și motivul pt care nu agreez noile generații de MBPr, inclusiv pt faptul că nu le pun din start 2 discuri, un SSD și un HDD. În acest MB am acum 2 discuri de aproape 2 TB, altfel nu aș avea loc să am mereu la îndemînă cărți, schițe, poze, muzică și tot ce am chef și nevoie. Niciodată nu știi ce-ți trebuie, ești undeva departe și cere cineva un document, o poză, ce-i spui? stai să ajung acasă, că SSD-ul meu are doar 256 GB, nu încape totul aici. Să iei un extern? Da, pt backup, nu pt fișiere folosite curent sau frecvent, e incomod.

La primele generații de Air cred că a fost perioada cînd progresul în domeniu era rapid, de aia au tot schimbat discurile și conexiunea. Ce puteau face? Să aștepte? Nu se face.



#10 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 06 August 2014 - 20:59

La Air-uri nu era vorba de așteptat... au încercat cu PATA Zif, apoi SATA Lif, apoi au făcut unul ca un modul ram, apoi... pur și simplu s-au ambiționat să "inoveze" chipurile... mSata ( micro sata ) este de prin octombrie 2009 și cred eu este modelul care se pretează cel mai bine la laptopuri subțiri ( cel da OWC pentru Air 2.1 este un mSATA fizic cu cablu să intre în mufa de la logicboard )... cam asta vreau eu să spun. Practic s-a ajuns în situația în care unele nu se mai fabrică, pentru că sunt foarte puțini cei care își permit să fabrice ceva ce s-a folosit atât de puțin...






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users