Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Reciclare produse Apple


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 27 July 2014 - 10:10

In cazul meu ca e casa plină de mere si unele se invechesc bineînțeles, nu am nici o posibilitate sa schimb produsele Apple?
Cind macbook-ul a rămas fără display, am fost la o reprezentanta in Madrid si mi-au spus ca orice produs Apple mai vechi de 5 ani nici măcar nu se mai uita la el...ciudat, nu !?
Capsula la fel, placa dusă , după nr de serie intra in nu știu ce program al lor pt ca ieșit cu bube din fabrica si îmi ofereau una noua in schimbul alei mele plus 250 euro
Ar mai fi 3 IPod , prima gen. Touch, nano....
Deci, exista vreo soluție sa schimbam produsele vechi sau ceva de genul asta?

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 July 2014 - 14:33

Vinde-le la cît poți de sus și iei produs nou sau un s.h. mai nou, piața oferă multe variante. Unii caută mac-uri vechi, chiar cu defecte, pt a folosi ce e bun în ele tocmai pt a readuce la viață produse vechi. Viața nu e ideală niciodată, Apple e o companie care caută profit maxim, deci nu te aștepta să ai numai avantaje de la un produs Apple.



#3 Boly

Boly

    Truck driver

  • Membri
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • LocationPitesti - Madrid

Posted 27 July 2014 - 18:32

Da, ai dreptate insa mi se părea corect fata de noi, cei care le băgam bani in buzunar sa fie un program de gen: dai IPod vechi si pui ceva in plus si iei nou
PS: toate merele din casa, vechi si noi funcționează la maxim si perfect...capsula e la reparat dar se va face ;)

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 27 July 2014 - 21:04

Eu unu nu știu vreo mare firmă (Sony, HP, Dell...) care face ceea ce ai dori tu, adică să-ți ia un produs învechit și să dea unul nou. Asta mai fac unele firme cu frigidere ori cu televizoare vechi, la iau la, cică, 100 de lei și-ți dau altul cu discount, dar asta intră, cred, pe niscai finanțări ale statelor pt reciclare, cum e cu programul rabla pt mașini.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users