Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

conectare pc la iMac prin wi-fi


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 eliade

eliade

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts
  • LocationBucuresti

Posted 27 March 2014 - 21:02

salut tuturor . cum conectez si eu un pc la iMac-ul meu prin wi-fi . ce setai tre sa fac ? unde ce si cum . inteleg ca prin file sharing , dar ce anume sa setez . multumesc



#2 eliade

eliade

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts
  • LocationBucuresti

Posted 27 March 2014 - 21:09

si cine mai stie daca internetexplorer merge in tiger . ca stiu ca e vechi browser-ul .



#3 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 27 March 2014 - 22:02

1. Activezi Wi-Fi la iMac
2. Te duci la partajare in preferintele sistemului
3. Alegi partajare internet
4. Alegi reteaua care vrei sa o partajezi (nu Wi-Fi)
5. Alegi prin ce sa partajezi, tu o sa vrei prin Wi-Fi (vezi sa nu primesti internet pentru iMac prin Wi-Fi, ca altfel nu o sa mai ai net)
6. La optiuni Wi-Fi dau un nume, pui un canal si daca vrei parola
7. te duci la PC si cauti reteaua cu numele tocmai creat, si te logezi..

Asta e pentru conectare la iMac a PC si astfel PC are net de la iMac, daca ai ales la punctul 4 ceva prin care tu primesti net.

Pentru a intra de pe PC pe anumite dosare de pe iMac sunt si alte setari necesare.

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 March 2014 - 00:15

salut tuturor . cum conectez si eu un pc la iMac-ul meu prin wi-fi . ce setai tre sa fac ? unde ce si cum . inteleg ca prin file sharing , dar ce anume sa setez . multumesc

În esență, la share, e foarte simplu și intuitiv. Presupun că te conectezi cu iMacul prin cablu și vrei să faci share la un pc sau și la alte device-uri prin wi-fi. Pur și simplu, dai share de net prin wi-fi și cam asta e tot. Pe mac-urile din ultimii ani, poți face share de net și prin bluetooth, am testat recent și merge, mai încet, dar merge.

Eugen ți-a dat pașii, e vreo problemă?



#5 eliade

eliade

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts
  • LocationBucuresti

Posted 28 March 2014 - 01:21

a mers totul doar cu o mica adaugire ,anume ca a trebuit sa setez la partajare si wi-fi ,ca sa imi arate sageata . eu l-am mai avut asa de aia uitasem cum sa il setez. in schimb la mizeria asta de laptop PC cred ca nu ii mai merge placa de retea . cum vreau sa deschid un browser in el incepe un zgomot ca de cooler in el . si nu vrea sa o ia deloc sa faca conexiunea . e setat in el in arata la ce se concteaza si tot degeaba. Totu vreau sa stiu daca in Tiger mai merge Internetexplorer. pt ca de asta vreau mai mult sa conectez PC-ul la iMac. sa pot rula browser-ul asta . ii trebuie neaparat baiatului la scoala .si atunci fac o partitie de Tiger si il instalez .Multumesc mult pentru ajutor Eugen si Cattus



#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 March 2014 - 10:14

Păi sigur că trebuie bifat share prin wi-fi, am uitat de asta. Acuma, na, dacă pisiu are un bai...



#7 eliade

eliade

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 30 posts
  • LocationBucuresti

Posted 28 March 2014 - 13:27

si in Tiger mai merge Explorer-ul ? la procesor intel



#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 28 March 2014 - 13:38

Păi ara trebui să meargă pînă în SL sau chiar pînă la Lion. Nu pot testa, problema e să-l ai. 



#9 Xanthrax

Xanthrax

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • LocationCluj-Napoca

Posted 29 March 2014 - 06:40

Internet Explorer pt Mac nu are toate functiile IE pentru PC (din cate stiu eu, nu stie ActiveX si alte chestii specifice). Plus ca este destul de vechi pentru paginile Web actuale. Incearca un Windows ca masina virtuala in Mac.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users