Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Power Button slabit MBP 13


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 gplutasu

gplutasu

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 09 March 2014 - 19:58

Servus!

Am achizitionat un Macbook Pro 13 2012 acum o luna de la pcgarage.ro și am observat că power button-ul a devenit slabit si totodata se misca numai cat il ating. Incarc un clip pe youtube ca sa va arat. Ar trebui sa imi fac griji? Este firesc?

Vă mulțumesc anticipat!

 



#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 09 March 2014 - 22:39

Păi e în garanție, nu? Dacă e în garanție, o folosești, ca atare te duci la service cu el, dacă nu e specificat unul anume în documente, iStyle ori Noumax.

Din filmuleț rezultă destul de clar că e o hibă acolo.



#3 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 10 March 2014 - 00:05

E rupt ceva acolo sau nu mai e încadrat pe poziția lui normală. Trebuie schimbat în acest caz sau repoziționat. Dacă se aprinde și se stinge normal, nu ai de ce să îți faci griji. Dar atunci e bine să fi atent cu el, ca nu cumva să îl pierzi la un moment dat.



#4 gplutasu

gplutasu

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 10 March 2014 - 00:13

El se aprinde normal, numai că din câte știu, în Mavericks este opțiunea ca la o apăsare să se stingă ecranul. Acest lucru nu îmi mai funcționează. Am garanție 2 ani la pcgarage.ro - l-am luat cu 4700 ron în ofertă. Și trackpadul este mai ridicat puțin în partea stângă...îi luasem 16gb DDR3 de 1600 MHZ să îi fac upgrade, dar nu am instalat încă memoria. Se poate cumva înlocui laptopul în garanție?



#5 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 10 March 2014 - 00:18

Dacă e în garanție, se va încerca înlocuirea pieselor necesare nu a Mac-ului per total. Mac-ul se înlocuiște doar dacă nu mai reacționează deloc. Du-te cu el la service și spune-le despre bubele respective. Dacă e în garanție au obligația să îl repună pe picioare fără niciun fel de cost.



#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 March 2014 - 09:25

Du-te, omule, la garanție, nu avem ce altă sugestie să dăm. Dacă ai fi avut necazul postgaranție, și-aș fi spus unde să te duci.



#7 gplutasu

gplutasu

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 10 March 2014 - 13:53

Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri, se pare că o să trebuiască să fac un drum în București pentru asta ori să îl trimit prin curier. Am mai citit pe forumurile Apple, aparent au mai avut și alte persoane această problemă: https://discussions....959002#21959002

 

Totodată am postat și eu aseară și am primit un răspuns asemănător:

https://discussions..../thread/5979442



#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 10 March 2014 - 16:15

Păi nu aveau ce alt răspuns să dea! E nou, e în garanție, deci la garanție. Chiar dacă ar fi avut un defect minor, tot la garanție se duce, orice alt pas este riscant, deoarece pierzi garanția. 



#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 11 March 2014 - 15:33

Ca idee de bază, chiar dacă ar fi ceva minor sau pe care îl poți repara singur, dacă necazul apare în garanție, exploatezi garanția, fie și numai pt a prelungi garanția măcar pt componenta respectivă. Este și total nerecomandabil să șurubărești un produs în garanție, poți pierde garanția dintr-o eroare/din neatenție. 

Da, e un disconfort să te lipsești de jucărie o perioadă, dacă nu ești din București, dar e mai sănătos ulterior.



#10 gplutasu

gplutasu

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 12 March 2014 - 20:49

O să îl trimit în garanție la Noumax. Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri și ajutor!






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users