Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Mail.app în 10.9.2


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 March 2014 - 16:08

Odată cu update-ul la 10.9.2, pt mine Mail.app a devenit inutilizabilă, mai exact îngheață dacă activez contul google, e OK doar dacă o las cu icloud.com ori cu alte conturi, de ex. seznam.cz (cont gratuit pe un provider din Cehia). Așa e și la voi? sau numai pe unele configurații? (am un MB alu late 2008). 

Am fost nevoit să trec la o aplicație alternativă, m-am oprit la Airmail, am dat pe ea 7.50 lei, după ce alternativele gratuite Thunderbird și Opera Mail nu mi-au plăcut. 

Pe 10.9.1 și orice sistem anterior este OK. Care e skepsisul? Faceți-mă să pricep unde bate Apple, dacă bate undeva sau s-au prostit pur și simplu.



#2 radu99

radu99

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 04 March 2014 - 18:38

google e sifonar !

#3 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 March 2014 - 20:05

Bun, atunci trebuie scos Google de pe lista de setări în Mail.app. Asta nu poate fi o soluție: oferi aplicația, oferi setări pt google, dar – de fapt – gmail blochează aplicația. 



#4 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 04 March 2014 - 20:59

La mine merge. Cont de google si yahoo.



#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 04 March 2014 - 21:20

Dom’le, înseamnă că am eu ceva, ori la capul meu ori la capul lui, al macului. Am făcut instalare pe curat, cu formatarea partiției, totul OK pînă la 10.9.2, zbang... frozen. Raportat la stăpînire, repetat și insistent, tăcere. Cînd flăcăii ăștia tac, ori nu e nimic, ori e lată. DAt fiind că mulți plîng pe diverse teme legate de Mail.app și google, mai degrabă aș zice că e lată.



#6 Musat Daniel Gigel

Musat Daniel Gigel

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • LocationConstanța

Posted 04 March 2014 - 22:03

Am citit pe un forum ceva legat de adresele de mail pe care le gestionează aplicația... spunea tipul că problemele apar dacă una din adresele de mail este cu interfața în limba română... nu știu dacă ajută dar poți încerca ( dacă ai vreuna din adrese interfața setată pe Românica ) să o schimbi cu alta și dacă așa ar funcționa...

 

PS Eu am 2 conturi gmail și funcționează fără probleme... dar sunt pe English.



#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 March 2014 - 09:49

Hm, ar putea fi, dar, dacă asta e problema, atunci e tot ceva nou în 10.9.2...

Verific acuma, mersi de idee.



#8 Adrian Manea

Adrian Manea

    Membru

  • Membri
  • PipPip
  • 95 posts
  • LocationBucurești/Buzău

Posted 05 March 2014 - 10:02

Eu nu am problema asta pentru că am renunțat la Gmail, încă din 10.9, din cauza dificultăților de sincronizare a label-urilor cu folderele (Mailbox-urile). Dar problema e îndelung documentată și pe forumul Apple, de exemplu:
 
(1): Soluția "cîștigătoare", cică:
 
I found a solution:
 
login to the google mail and delete or rename every label that contains a "/" character.
 
Now all my three GMail accounts work perfectly.

 
(2) și topicul-mamut, de 17 pagini... https://discussions....rt=240&tstart=0



#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 March 2014 - 10:05

Băi fraților, asta era, trebuie setat pe engleză și nu pare a se mai bloca! Ptiu, drace... oricum e un bug și e unul recent, introdus în 10.9.2. Daniele, să trăiești, bine, am rezolvat!



#10 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 05 March 2014 - 17:52

Nu aveam vreo limba selectata/bifata acum cand m-am uitat la setarile contului. Informatiile sunt prezentate in limba romana.

Bine ca ai rezolvat-o.



#11 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 March 2014 - 21:07

Acuma naiba știe dacă asta e cauza mereu. Acuma, am 2 conturi uzuale pe Mail.app și altele cîteva, rar folosite, pe Airmail. 

Cel puțin în cazul meu, cauza era setarea pe română, poate asociată faptului că aveam și foldere custom cu diacritice. Bugul e cert în 10.9.2, deoarece contul era așa de ani de zile și a mers perfect, mergea și acuma, dar nu în 10.9.2, în orice sistem anterior, inclusiv în Tiger rulînd pe PPC.



#12 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 06 March 2014 - 01:28

Am vazut ca sunt mai multi cu problema ta din cauza update-ului. Eu nu stiu daca fac parte din cei carora le merge gmail setat in limba romana (daca or fi din astia, de obicei se discuta problemele nu lucrurile care merg). Am vazut doar ca informatiile din si despre cont sunt in romana fara sa vad vreo bifa in dreptul limbii cand deschid setarea pentru selectie. Ca si problema cu incetinirea contului de yahoo din cauza lui Adblock pe care altii nu o au.

Bine ca s-a gasit o rezolvare simpla.



#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 March 2014 - 09:10

Nu m-aș gîndit că ar fi de la setarea pe RO, e așa de ani de zile, oricum nu prea citesc mesajele direct în browser, cînd, brusc, a înghețat. Era clar de la update, la ce naiba or fi umblat pe acolo, oricum au umblat prost, cum fac, din păcate, tot mai des, fără să țină seama de feedback (reține că necazul a apărut pe zona Seed, cu circa o lună jumate înaintea versiunii oficiale). I-a durut în c... După aia am văzut că și alții se plîng de acest update care le-a stricat Mail.app, dar cu alte hibe. Mail.app e aplicație esențială, nu te apuci să umbli la cod așa, în mijlocul drumului, cînd căruța merge, asta o faci atent, tragi boii pe dreapta, le dai mîncare și apă, și lucrezi atent. Cred că mă retrag definitiv din Seed, dacă așa lucrează, să lucreze cu cine are chef să piardă vremea cu noua echipă.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users