Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Yahoo mail se mișcă greu


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 15 February 2014 - 18:15

In ultima vreme mailul de yahoo (2 conturi) se misca extrem de greu. De la comanda data pana la reactie trec secunde bune (10-15 secunde). Deschiderea inboxului e cea mai rapida (cam o sec), dar in rest comezile de deschidere, mutare, stergere reactioneaza extrem de greu. E frustrant sa stai 15 sec pt fiecare comanda. Safari merge ok in rest.

Mai are cinema reactia asta la conturile de mail yahoo? E ceva ce as putea face sa rezolv problem?



#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 February 2014 - 20:11

Face asta numai cu Safari? Ai încercat și alt browser? Face mereu, pe parcursul a mai multe zile? Sau a fost doar o dată, timp de cîteva ore? Mai ai și acum problema, testată cu mai multe navigatoare?



#3 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 15 February 2014 - 22:16

Nu folosesc alt browser. Face cam de vreo 2-3 saptamani. Am crezut ca e ceva de la serverele lor de merge greoi. Dar deja e ceva vreme de cand trebuia sa isi revina. Prin aplicatia mail din iOS nu am intampinat problema asta. Doar pe mac.



#4 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 15 February 2014 - 22:31

Daca il deschid si sunt activ in comenzile date mai merge cum merge, dar daca il las putin parca ingheata.



#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 15 February 2014 - 23:48

Și nu ești curios să vezi dacă alt navigator merge?

Celelalte aplicații Apple și, în general, aplicațiile merg OK, da? Numai și numai Safari și numai în yahoo??!! Sau Safari în general merge prost? Ce extensie/extensii ai instalat atunci cînd a început să facă asta? Ai încercat să dezactivezi extensiile? Eu presupun că e una dintre ele...



#6 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 16 February 2014 - 00:23

Doar Yahoo mail. Nu am mai instalat nimic. Adblock si Cryptocat sunt singurele extensii. Ultima nici nu stiu sa o folosesc. Singurele update-uri care mi se par ca au legatura cu Safari sunt cele de Flash instalate automat. O sa incerc sa le dezactivez. Si ulterior sa incerc sa instalez un alt browser. Nu prea cred ca il voi folosi mai departe decat acest test. Imi place Safari si sunt obisnuit cu el.



#7 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 16 February 2014 - 02:08

Pare a fi de la extensiile Safari. Cand le dezactivez totul merge normal (de mail vorbesc). E setat sa fac update automat extensiile. O fi facut vreun update mai pacatos. Pe langa cele 2 extensii am mai gasit youtube5. Ma mai uit sa vad daca pe paginile lor scrie ceva sau cand au avut ultimele update-uri. Poate le pot rezolva in asa fel incat sa nu trebuiasca sa le dezactivez.



#8 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 16 February 2014 - 09:41

Păi vezi? Am bănuit corect, una dintre extensii, una din alea 2-3 pe care le aveai. Ca regulă generală, dacă sistemul începe brusc să facă figuri, ai instalat ceva care umblă la sistem. Dacă e vorba de o aplicație, ceva care afectează numai aplicația respectivă.



#9 Luci

Luci

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationArad

Posted 18 February 2014 - 00:30

Se pare ca problema vine de la extensia AdBlock. A aparut si la altii cu Safari si Mavericks. Actualizarea se face automat. Momentan mai astept sa vad daca dezvoltatorii vin cu o solutie. Pana atunci cand am nevoie dezactivez extensiile din Safari.



#10 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 18 February 2014 - 07:20

Problem solved. :)






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users