Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Ce mai putem face cu un Mac PowerPC în 2014


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 MacForum.ro

MacForum.ro

    Membru nou

  • Administratori
  • 31 posts

Posted 08 February 2014 - 17:08

Au trecut 8 ani de când Apple a renunțat la procesoarele PowerPC în favoarea celor de la Intel, însă unii dintre noi mai avem pe acasă Mac-uri vechi, care încă mai funcționează. Haideți să vedem care este „starea națiunii PowerPC” în 2014: ce putem să mai facem cu un Mac pre-Intel în prezent. Mai sunt utile la ceva, sau le putem arunca? Merită să dăm bani pe un astfel de Mac?

Citește tot articolul →

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 08 February 2014 - 19:18

Așa cum am mai scris aici, mi-am pus un SSD IDE în PB-ul meu de 1.33 și 12 inci. Nu e spectaculos, dar viteza e simțitor mai bună. Oricum, discul cel bătrîn parcă dădea semne de oboseală, acum e disc extern. Discurile din generația asta sînt oricum scumpe, mi-am zis că mai bine un SSD la 64 GB decît un HHD la 120–160 GB cam la același costuri. PB-ul meu a prins viață, se mișcă frumușel. Pt generația asta, recomand Roccat ca browser dacă rulați Leopard, în Tiger cel mai bine este iCab.

Există încă multe aplicații care se mișcă frumos. Versiunile mai vechi de Nisus și de Mellel fac treabă excelentă ca procesoare de text. Singurele care merg prost, adică nu merg, sînt formatele video noi. Eu îl folosesc ca jucărie alternativă pt a citi PDF-uri, a mai citit e-mail-uri etc. De vreme de refuză să se strice, am ce face cu el. Cînd fi-mea a avut mac-ul un pic plecat la curățat pt cîteva zile, și-a făcut treaba cu el foarte bine. Ce mai, dacă mai aveți PPC-uri prin casă, puneți-le un SSD și le mai prelungiți viața 2-3 ani, pînă atunci, dacă le folosiți, o să le crape ceva definitiv și nu mai merită să băgați bani. Altfel, go for an SSD.


  • Andrei Bechet likes this

#3 vizitator

vizitator

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 42 posts

Posted 29 May 2014 - 09:48

Dupa multe peripetii, am reusit sa raman atat fara legendarul meu MBP 17/2007, cat si fara un MacBook unibody AL, cu care m-am inteles bine, si am aterizat in Myanmar. Din noiembrie incoace, folosesc ca si "workhorse" vechiul Pb 12, cu 10.5.8 pe el. Il injur zilnic, apoi ma rog de el sa nu crape, il restartez, ii repar permisiunile si ii fac tot felul de voodoo-uri regulat, dar pana la urma ma inteleg cu el. Si-a facut treaba la modul eroic.

Saptamana viitoare voi incheia capitolul PowerBook, primesc din USA un SSD Mercury Aura Pro 6G de 240 GB, pe care il voi infige intr-un Air 11/2012 (second hand si eftin, cu HDD de 64 stock). Se arata vremuri noi.

#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 29 May 2014 - 14:41

vizitator, pune un SSD și în acel PB, eu așa am făcut și i-am mai dat un impuls pt alți 2-3 ani. Pe eBa găsești SSD-uri pe IDE cam la 75 USD/64 GB sau ceva peste suta de USD pt 128 GB. Eu am pus de 64, nu știam dacă merge, acum îmi pare rău că nu am mers direct pe 128 GB, pt 35 USD în plus merita, dar acuma gata...



#5 vizitator

vizitator

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 42 posts

Posted 04 June 2014 - 22:52

Pe un mac mini 2.1 cu dual core 1.83, 4 gb de ram (3 recunoscuti) sa pun lion sau sa raman la snow leopard?

#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 05 June 2014 - 08:05

Ca regulă generală, se pune ultimul sistem suportat de mașinărie. În particular, cei mai mulți spun că SL e mai bine lucrat decât Lion, și eu spun la fel, numai că unele aplicații cer minim Lion (sau mai sus) pt ultimele lor versiuni. 

Ca atare, tu decizi. Eu aș rămâne pe SL, dacă ești curios să vezi diferența, fă upgrade și, dacă ai impresia că e mai rău, revii, va trebui însă să repui de la zero, nu poți face downgrade.

Atenție: orice operație de upgrade/downgrade se face DUPĂ un prealabil backup, în caz că ceva nu iese cum trebuie. 



#7 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 05 June 2014 - 21:04

Dacă nu ai softuri care să depindă de Lion atunci și eu zic să pui Snow Leopard.



#8 vizitator

vizitator

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 42 posts

Posted 05 June 2014 - 23:53

Multumesc pentru raspunsuri! Cred ca o sa ii dau o tura si cu Lion sa vad cum se misca.

#9 vizitator

vizitator

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 42 posts

Posted 06 June 2014 - 00:28

Și încă ceva, ce programe credeți că ar face parte din seria "must have" pentru SL?

#10 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 June 2014 - 11:57

Păi depinde ce "must have" ai nevoie! Pt mine, must have e Nisus, care e inutil – probabil – pt 99 % dintre utilizatori. Dacă te referi la optimizări de sistem, poate Onyx (atenție la versiune, e pt fiecare generație de sistem). În rest, ce lucrezi? foto? grafică? scrii poezii? prezentări? scheme electrice? repari mașini... 

Dacă vrei idei de aplicații, uite aici:

http://osx.iusethis.com

http://www.hongkiat....for-mac-part-i/

http://www.hongkiat....ations-part-ii/

http://macintoshgarden.org

etc.

 

site-ul de referință este macupdate.com



#11 vizitator

vizitator

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 42 posts

Posted 06 June 2014 - 18:50

Onyx-ul il am deja, cat despre Nisus, nu prea stiu nimic. E o alternativa pentru Word-ul de la Office?
Cat despre domeniu, ma interesa ceva pentru toata lumea, ceva util, dar daca e sa o luam si pe domenii m-ar interesa ceva interesant pentru grafica, "scheme electrice", chestii mai ingineresti, mai mult pe partea asta.

Multumesc mult pentru raspunsuri! O sa ma uit si prin toate listele sa vad ce gasesc util.

#12 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 06 June 2014 - 21:11

Păi chiar nu știu ce să spun aici, trebuie să le iei pe cuvinte cheie și să vezi ce convine, e greu de dat sfaturi generale. Dacă ești nou în lumea Apple, o iei ușurel, pas cu pas, mai stai de vorbă cu unul, cu altul... te dumirești în cîte zile/săptămîni...

De ex., MindNode ar putea fi ceva util ție

Attached Images

  • Screen Shot 2014-06-06 at 22.13.23.png


#13 vizitator

vizitator

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 42 posts

Posted 06 June 2014 - 23:19

Multumesc!




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users