Jump to content


Forumul s-a mutat!

Aceasta este arhiva forumului MacForum.ro din perioada 2010-2014.
Noul forum poate fi accesat aici.
Conturile vechi nu mai sunt valabile pe noul forum!

Photo

Time Machine - Tutorial


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Adrian

Adrian

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 07 February 2014 - 01:14

Poate cineva sa faca un tutorial in care sa explice cum se foloseste aceasta functie ? Si cum poti face back-up si restore.

 

http://support.apple.com/kb/ht1427



#2 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

    Psihoterapeut

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Posted 07 February 2014 - 01:29

Păi văd că e gata făcut. Sau?



#3 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

    Mac-OS-1701-D

  • Administratori
  • 2252 posts
  • LocationGura Humorului

Posted 07 February 2014 - 09:06

E simplu: conectezi la Mac un hard disc extern cu o capacitate cât mai mare, apoi activezi Time Machine și gata. Programul va face din oră în oră, automat, backup la tot hard discul. Avantajul Time Machine față de alte soluții de backup este acela că păstrează versiunile anterioare ale fișierelor. Mi s-a întâmplat de mai multe ori să modific un document, să-l salvez, după care să-mi dau seama că am făcut o greșeală și am nevoie de versiunea de acum o săptămână. De fiecare dată am reușit să recuperez fișierul vechi din Time Machine.



#4 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 07 February 2014 - 10:18

Adrian, înțeleg că engleza pune probleme? Tudor ți-a explicat avantajul TM. Dezavantajul este că ocupă mult spațiu pe disc, evident, deci discul extern trebuie să fie, teoretic, la fel de mare ca discul intern, ceea ce n-ar fi o problemă.

Dacă dorești alternative, care fac backup cu mai puțin spațiu pe disc, eu îți recomand iBackup (grapefruit.ch), pe care îl folosesc de ani buni și de care sînt f. mulțumit. Setările default salvează esențialul din setările de sistem, inclusiv acele chestiuni ascunse (parole etc..) cărora le poți adăuga ce dorești. Eu salvez integral setările sistemului și tot ce este esențial la nivelul „user”, documentele, pozele, muzica, desktop, dar poți adăuga efectiv tot, inclusiv biblioteca (library). FAce, desigur, și salvări incrementale. Eu salvez uzual ultimele două backup-uri și fac asta zilnic sau, dacă nu lucrez mult, cam la 2-3 zile. O vreme am pus pe automat, dar gestionarea manuală mi se pare OK.

Mai ai și alte soluții, dar nu le-am testat îndelungat, deci nu mă pronunț. 

În orice caz, backup-ul periodic este esențial și este bine că faci asta, indiferent ce aplicație preferi. E bine, după o perioadă de teste, să te oprești la una și apoi să o folosești consecvent. 

Attached Images

  • Screen Shot 2014-02-07 at 10.15.17.png


#5 Adrian

Adrian

    Membru nou

  • Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 07 February 2014 - 14:02

Nu e o problema, dar m-am aruncat sa scriu aici prima data inainte sa dau un search pe google, dupa care am adaugat linkul de la apple.

#6 Cattus Thraex

Cattus Thraex

    Veteran

  • Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3566 posts
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Posted 07 February 2014 - 17:36

OK, ai acum destule date, ai de unde ce alege. :)






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users